Na hlodavce číhají tuny návnad, jarní vlna boje v kraji začala

  16:56aktualizováno  16:56
Do ulic v Moravskoslezském kraji vyrazili deratizátoři a zahájili jarní vlnu boje proti hlodavcům. Populaci potkanů se totiž stále nedaří odstranit či dlouhodobě výrazně snížit. Množí se, protože mají ve stokách i mimo ně dost potravy.

Vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do kanalizace je ideální potravou pro potkany. | foto: PVK

„Velkým problémem zůstává vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do kanalizace. Stávají se ideální potravou pro potkany a ti se nekontrolovatelně rozmnožují,“ uvedl ředitel kanalizací Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK) Jan Tlolka s tím, že situace se nelepší.

Společnost od dubna do léta umístí do stok více než tři a půl tuny návnad, tedy 44 tisíc kusů, jež kromě jedu obsahují i lákadla jako ovesné vločky.

Pokryjí 1 888 kilometrů provozované kanalizační sítě na Karvinsku, Třinecku, Frýdecko-Místecku, Novojičínsku i Opavsku.

„Předpokládáme, že letos nás deratizace bude stát zhruba 2,5 milionu korun,“ vyčíslil mluvčí SmVaK Marek Síbrt. Návnady se kladou i do kanalizačních čerpacích stanic a čistíren odpadních vod.

Fotogalerie

V květnu začne deratizace v Ostravě. „Plošnou deratizaci plánujeme od května do konce listopadu. Náklady jsou v řádu milionu korun,“ řekla mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací (OVaK) Radka Vanková. 

Loni do více než patnácti tisíc ostravských revizních šachtic směřovalo více než tuna a půl jedů. „Abychom měli jistotu, že se na žádnou z šachtic nezapomnělo, provede se při každém otevření – jak při prvotní pokládce, tak při dosypu a kontrole – pod poklop značka. Vždy jiným barevným sprejem,“ popsal Jan Baštínský, vedoucí střediska údržby kanalizační sítě OVaK.

Dodal, že hlodavcům se ve městě daří. „Paradoxně občas občané upozorňují na výskyt potkanů tam, kde pro ně sami vytvářejí idylické podmínky přídělem obrovského množství chutné potravy,“ zmínil. 

Kolik potravin lidé do kanálů přesně spláchnou, se neměří. „Kanalizace je pak ale takzvaně zatukovaná a vyžaduje tlakové čištění. Tukových ucpávek evidujeme v řádu desítek,“ řekla mluvčí Vanková.

V čistírnách odpadních vod tvoří zbytky potravin až desetinu z celkového objemu nečistot. To je podle mluvčího SmVaK Marka Síbrta poměrně hodně. 

„Kanalizační sítí do čistíren nepřitékají jen odpady z domácností. Nedílnou součástí toho, co tam přiteče, jsou také materiály používané jako posyp pro údržbu komunikací, případně ve stavebnictví, které spláchne déšť,“ uvedl.

Potkani a jejich život v blízkosti lidí

  • Počty potkanů přesněji nikdo nezná. 
  • Obecně se uvádí, že ve městech bývá čtyřikrát až pětkrát více potkanů než obyvatel. 
  • Čím více odpadků a zbytků, tím více je místo pro potkany atraktivní. 
  • Riziková jsou sídliště, okolí restaurací a vývařoven a místa, kde lidé krmí ptáky či jiné živočichy. Stoky využívají hlodavci k přesunům. 
  • Potkani mají mladé i čtyřikrát ročně, v jednom vrhu se jich narodí až patnáct. Bez hubení by jejich počet stále rostl, snížit jej dlouhodoběji se však nedaří.

Správci kanalizací deratizaci koordinují s městy, firmami i majiteli objektů. „Výrazně to zvyšuje účinnost,“ souhlasí vedoucí opavského odboru životního prostředí Marie Vavrečková. Opava na deratizaci vydá 290 tisíc ročně, místa si mapuje a vychází i z tipů občanů.

Ostravský obvod Poruba cílí na hlodavce plošně asi na 230 místech a jarní zásah jej letos vyjde asi na šedesát tisíc korun. Slezská Ostrava nehubí potkany plošně, ale ohniskově, ročně zhruba za patnáct tisíc.

Kritická jsou podle radnic kontejnerová stání. Že si lidé potkany vykrmují, potvrzují i rozbory odpadů prováděné společností OZO Ostrava. Ta sleduje podíl biologické složky mezi odpadky. 

„Na sídlišti v Hrabůvce se dělalo osm měření a při nich se podíl bioodpadu pohyboval mezi 20 a 29 procenty z celkového množství směsného komunálního odpadu,“ uvedla příklad mluvčí firmy Vladimíra Karasová.

Nejčtenější

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Další z rubriky

Z dolu ČSM vyzvedli tělo prvního z horníků, kteří zůstali v podzemí

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Záchranáři v úterý odpoledne vytáhli tělo jednoho z horníků, kteří zemřeli při prosincovém neštěstí v Dole ČSM ve...

Medvědice opustila okolí Hukvald. Hejtman chce mít povolení k zásahu

Medvěd v oblasti Smrku na Frýdecko-Místecku, jak ho nafotil cyklista Jaroslav...

Medvědice, která se v minulých dnech pohybovala v okolí Hukvald, je zpátky „doma“ v Chráněné krajinné oblasti (CHKO)...

Zrušte překladiště uhlí, přejí si lidé. Firma chce naopak zvýšit kapacitu

Překladiště uhlí zkrápí vodní dělo. V modrém na kontrolním dni starosta Slezské...

Černý prach na parapetech oken. Šedý povlak na ovoci ze zahrádek. Obyvatelé Slezské Ostravy si stěžují na zvýšenou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz