Obce brojí proti potkanům. Do kanálů umístí kila návnad

  11:59aktualizováno  11:59
Vlastními pravidelnými kontrolami v terénu, ale také na podnět občanů či radnic vytipovali správci kanalizačních sítí na severní Moravě a ve Slezsku místa se zvýšeným výskytem potkanů. V kraji jsou jich desítky a čeká je podzimní ohnisková deratizace.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: video.iDNES.cz

Do chodeb kanálů, ale také kanalizačních čerpacích stanic a některých čistíren odpadních vod zamíří stovky kilogramů návnad. Začalo už se třeba v Krnově.

„K zjištění zvýšeného výskytu potkanů jsme dospěli vlastním pozorováním a také na základě upozornění občanů. Deratizaci kanalizační sítě si zajišťujeme vlastními pracovníky,“ uvedl jednatel společnosti Krnovské vodovody a kanalizace Libor Staněk. 

Zároveň vyzval majitele sklepů a provozoven, kde se dá přítomnost hlodavců předpokládat, aby se k hubení hlodavců připojili.

Problém je hlavně na sídlištích

Plné ruce práce mají i lidé ze Severomoravských vodovodů a kanalizací. „Na podzim 2018 proběhla nebo probíhá ohnisková deratizace v Havířově, Petřvaldu u Karviné, Orlové, Horní Suché a Šenově. 

Na listopad se připravuje v Karviné nebo Rychvaldu,“ uvedl příklady mluvčí společnosti Marek Síbrt. Návnady se objeví také v kanalizační síti Nového Jičína, Příbora či Štramberka.

Radnice o zvýšeném výskytu hlodavců vědí. „Je to problém, především na sídlišti zaznamenáváme informace o výskytu hlodavců,“ říká starosta Horní Suché Jan Lipner.

Například v Karviné situaci i sami mapují. „Místa výskytu máme zmapovaná a průběžně se kontrolují. V případě zjištění nového výskytu se místo doplní do seznamu na provedení celoplošné nebo mimořádné deratizace,“ popsal mluvčí radnice Lukáš Hudeček.

Hlodavce Karviná zaznamenává téměř na celém území. „Největší výskyt je však v části Karviná – Nové Město. Například ulice Jurkovičova, třída Družby, Janáčkova, Zátiší nebo Havířská,“ dodal Hudeček.

Obecně města uvádějí nejvyšší výskyt hlodavců na sídlištích. „Zejména u kanálů nebo popelnic. Město, pokud nejde o jeho vlastnictví, vždy vyzve majitele pozemku či nemovitosti, aby zajistil deratizaci,“ informovala mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Nový Jičín každoročně eviduje zhruba desítku upozornění občanů na výskyt hlodavců a jednou ročně plošně obesílá všechny majitele horkovodů, kontrolních šachet, kolektorů a dalších objektů s výzvou k deratizaci. 

Problém - kontejnery u supermarketů

Nataša Cibulková z orlovské radnice uvádí jako místa výskytu hlodavců, na která upozorňují obyvatelé města, také kontejnerová stání u hypermarketů.

Město bez potkanů neexistuje, podle odhadů jsou jich naopak spíše tisícihlavé kolonie. Znakem jejich výskytu jsou například specifické díry v zemi. Ani přes pravidelné pokládky návnad jich neubývá. Důvodem jsou tuny potravin vyhazované do popelnic i odpadních vod.

„Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se rozmnožují. Snažíme se o problému informovat už od základních škol, ale situace se nelepší,“ komentuje ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Mladý řidič přejel do protisměru, jeho spolujezdec při srážce zemřel

Pátek začal na silnicích v Moravskoslezském kraji tragicky. Na silnici v Dobré na Frýdecko-Místecku zemřel při střetu...

Krnov hledá stavaře pro přeměnu textilky Karnola zničené požárem

Bezmála dva roky času vzal zničující požár přeměně brownfieldu uprostřed Krnova v kulturní, společenské a vzdělávací...

Ostravské stopy: Policie naháněla party mániček, vzpomíná kytarista Vitásek

Jednou z prvních rockových kapel v Ostravě byla formace Star. K jejím členům patřil také kytarista Petr Vitásek, který...

Najdete na iDNES.cz