Obce brojí proti potkanům. Do kanálů umístí kila návnad

  11:59aktualizováno  11:59
Vlastními pravidelnými kontrolami v terénu, ale také na podnět občanů či radnic vytipovali správci kanalizačních sítí na severní Moravě a ve Slezsku místa se zvýšeným výskytem potkanů. V kraji jsou jich desítky a čeká je podzimní ohnisková deratizace.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: video.iDNES.cz

Do chodeb kanálů, ale také kanalizačních čerpacích stanic a některých čistíren odpadních vod zamíří stovky kilogramů návnad. Začalo už se třeba v Krnově.

„K zjištění zvýšeného výskytu potkanů jsme dospěli vlastním pozorováním a také na základě upozornění občanů. Deratizaci kanalizační sítě si zajišťujeme vlastními pracovníky,“ uvedl jednatel společnosti Krnovské vodovody a kanalizace Libor Staněk. 

Zároveň vyzval majitele sklepů a provozoven, kde se dá přítomnost hlodavců předpokládat, aby se k hubení hlodavců připojili.

Problém je hlavně na sídlištích

Plné ruce práce mají i lidé ze Severomoravských vodovodů a kanalizací. „Na podzim 2018 proběhla nebo probíhá ohnisková deratizace v Havířově, Petřvaldu u Karviné, Orlové, Horní Suché a Šenově. 

Na listopad se připravuje v Karviné nebo Rychvaldu,“ uvedl příklady mluvčí společnosti Marek Síbrt. Návnady se objeví také v kanalizační síti Nového Jičína, Příbora či Štramberka.

Radnice o zvýšeném výskytu hlodavců vědí. „Je to problém, především na sídlišti zaznamenáváme informace o výskytu hlodavců,“ říká starosta Horní Suché Jan Lipner.

Například v Karviné situaci i sami mapují. „Místa výskytu máme zmapovaná a průběžně se kontrolují. V případě zjištění nového výskytu se místo doplní do seznamu na provedení celoplošné nebo mimořádné deratizace,“ popsal mluvčí radnice Lukáš Hudeček.

Hlodavce Karviná zaznamenává téměř na celém území. „Největší výskyt je však v části Karviná – Nové Město. Například ulice Jurkovičova, třída Družby, Janáčkova, Zátiší nebo Havířská,“ dodal Hudeček.

Obecně města uvádějí nejvyšší výskyt hlodavců na sídlištích. „Zejména u kanálů nebo popelnic. Město, pokud nejde o jeho vlastnictví, vždy vyzve majitele pozemku či nemovitosti, aby zajistil deratizaci,“ informovala mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Nový Jičín každoročně eviduje zhruba desítku upozornění občanů na výskyt hlodavců a jednou ročně plošně obesílá všechny majitele horkovodů, kontrolních šachet, kolektorů a dalších objektů s výzvou k deratizaci. 

Problém - kontejnery u supermarketů

Nataša Cibulková z orlovské radnice uvádí jako místa výskytu hlodavců, na která upozorňují obyvatelé města, také kontejnerová stání u hypermarketů.

Město bez potkanů neexistuje, podle odhadů jsou jich naopak spíše tisícihlavé kolonie. Znakem jejich výskytu jsou například specifické díry v zemi. Ani přes pravidelné pokládky návnad jich neubývá. Důvodem jsou tuny potravin vyhazované do popelnic i odpadních vod.

„Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se rozmnožují. Snažíme se o problému informovat už od základních škol, ale situace se nelepší,“ komentuje ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Další z rubriky

Návštěvnost Jeseníků i Beskyd každý rok strmě roste. I díky elektrokolům

Pohled na obnovenou Bezručovu chatu na beskydské Lysé hoře (5. září 2015)

Turistů v chráněných krajinných oblastech Moravskoslezského kraje nebývale rychle přibývá. Unikátní přírodou projdou...

Postřelený muž v nemocnici zemřel, kriminálka řeší vraždu ve Frýdku-Místku

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasňují okolnosti vraždy, která se stala ve čtvrtek večer před jedním z domů ve Frýdku-Místku. Během...

Ostravské stopy: Na pijatyku s havíři nelze zapomenout, směje se Hanzlík

Jaromír Hanzlík s cenou prezidenta za přínos českému filmu (7. července 2018).

Jeden z nejznámějších herců své generace Jaromír Hanzlík nedávno zavítal do svého rodiště – Českého Těšína – na 21....

Adecco spol. s r.o.
PROJECT MANAGER

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz