Obce brojí proti potkanům. Do kanálů umístí kila návnad

  11:59aktualizováno  11:59
Vlastními pravidelnými kontrolami v terénu, ale také na podnět občanů či radnic vytipovali správci kanalizačních sítí na severní Moravě a ve Slezsku místa se zvýšeným výskytem potkanů. V kraji jsou jich desítky a čeká je podzimní ohnisková deratizace.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: video.iDNES.cz

Do chodeb kanálů, ale také kanalizačních čerpacích stanic a některých čistíren odpadních vod zamíří stovky kilogramů návnad. Začalo už se třeba v Krnově.

„K zjištění zvýšeného výskytu potkanů jsme dospěli vlastním pozorováním a také na základě upozornění občanů. Deratizaci kanalizační sítě si zajišťujeme vlastními pracovníky,“ uvedl jednatel společnosti Krnovské vodovody a kanalizace Libor Staněk. 

Zároveň vyzval majitele sklepů a provozoven, kde se dá přítomnost hlodavců předpokládat, aby se k hubení hlodavců připojili.

Problém je hlavně na sídlištích

Plné ruce práce mají i lidé ze Severomoravských vodovodů a kanalizací. „Na podzim 2018 proběhla nebo probíhá ohnisková deratizace v Havířově, Petřvaldu u Karviné, Orlové, Horní Suché a Šenově. 

Na listopad se připravuje v Karviné nebo Rychvaldu,“ uvedl příklady mluvčí společnosti Marek Síbrt. Návnady se objeví také v kanalizační síti Nového Jičína, Příbora či Štramberka.

Radnice o zvýšeném výskytu hlodavců vědí. „Je to problém, především na sídlišti zaznamenáváme informace o výskytu hlodavců,“ říká starosta Horní Suché Jan Lipner.

Například v Karviné situaci i sami mapují. „Místa výskytu máme zmapovaná a průběžně se kontrolují. V případě zjištění nového výskytu se místo doplní do seznamu na provedení celoplošné nebo mimořádné deratizace,“ popsal mluvčí radnice Lukáš Hudeček.

Hlodavce Karviná zaznamenává téměř na celém území. „Největší výskyt je však v části Karviná – Nové Město. Například ulice Jurkovičova, třída Družby, Janáčkova, Zátiší nebo Havířská,“ dodal Hudeček.

Obecně města uvádějí nejvyšší výskyt hlodavců na sídlištích. „Zejména u kanálů nebo popelnic. Město, pokud nejde o jeho vlastnictví, vždy vyzve majitele pozemku či nemovitosti, aby zajistil deratizaci,“ informovala mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Nový Jičín každoročně eviduje zhruba desítku upozornění občanů na výskyt hlodavců a jednou ročně plošně obesílá všechny majitele horkovodů, kontrolních šachet, kolektorů a dalších objektů s výzvou k deratizaci. 

Problém - kontejnery u supermarketů

Nataša Cibulková z orlovské radnice uvádí jako místa výskytu hlodavců, na která upozorňují obyvatelé města, také kontejnerová stání u hypermarketů.

Město bez potkanů neexistuje, podle odhadů jsou jich naopak spíše tisícihlavé kolonie. Znakem jejich výskytu jsou například specifické díry v zemi. Ani přes pravidelné pokládky návnad jich neubývá. Důvodem jsou tuny potravin vyhazované do popelnic i odpadních vod.

„Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se rozmnožují. Snažíme se o problému informovat už od základních škol, ale situace se nelepší,“ komentuje ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

Kam s odpadky? Útlum skládkování do pěti let nutí úřady hledat řešení

Společnost SAKO se stará o komunální odpad v Brně. Ročně spálí 248 tisíc tun...

Otázka, kam se směsným odpadem, zaměstnává radnice napříč Moravskoslezským krajem. Za pět let totiž nebude smět na...

Najdete na iDNES.cz