Nejhůř dopadli exstarosta s bývalým místostarostou. Někdejší dlouholetý šéf obce Jaroslav Petržela dostal tříletý trest s pětiletou zkušební dobou, jeho zástupce Robert Chovanec pak také tři roky vězení s podmínečným odkladem na tři a půl roku.
Kromě toho musí exstarosta zaplatit třísettisícovou, bývalý místostarosta pak dvousetisícovou pokutu. Zbývajících jedenáct zastupitelů dostalo podmínky bez pokuty.
Líčení Okresního soudu v Novém Jičíně bylo dokončením minulého vyhlášení rozsudku, protože při předchozím prosincovém jednání soudce Miroslav Čaňo, který například hodinu a půl četl, čeho se lidé na lavicích obžalovaných dopustili, zkolaboval a musel přijet lékař (podrobněji zde).
Zbytek, tedy vyhlášení výše trestů, zdůvodnění rozsudku a případná odvolání, tak byl přeložen na konec ledna.
Hlasoval jsi pro nízkou cenu? Tak pykej
Mimořádnost případu spočívá v tom, že odsouzeni jsou i řadoví zastupitelé, kteří "jen" hlasovali pro kontroverzní prodeje stavebních pozemků. Na soudu se totiž sešlo v podstatě celé obecní zastupitelstvo Hladkých Životic volebního období 2002 až 2006.
Scházeli jen dva zastupitelé, kteří se při klíčovém hlasování zdrželi. Rozsudek se tak může stát precedentem pro problematická rozhodnutí zastupitelstev v celé zemi.
Proč vlastně byli zastupitelé pohnáni k zodpovědnosti? Hlavně kvůli prodeji nezasíťovaných stavebních pozemků, které obec v roce 2006 bezplatně získala od státu jako náhradu za dálnici D47 a přivaděč, který vede katastrem obce.
Žalobce viní zastupitele z toho, že pozemky prodávali jen za pět korun za metr čtverečný pro fyzické osoby a za padesát pro jednu firmu. Obvyklá cena pozemků však podle znalce byla 250 korun.
"Obec vyvěsila na úřední desku záměr prodeje ještě v době, kdy nebyla vlastníkem pozemků. Pak zastupitelé odsouhlasili výrazně nižší cenu bez znaleckého posudku, aniž by to jakkoliv zdůvodnili," uvádí se v obžalobě.
Soudce upozornil, že řadová zastupitelé se určitě neobohatili, ale rozdíl mezi nabízenou a obvyklou cenou byl tak diametrální, že si toho museli být vědomi.
Petržela: Ještě štěstí, že byl zrušen trest smrti
Oba nejvýše postavení představitelé vsi navíc čelili obžalobě ze zpronevěry. Místostarosta totiž starostovi udělil stotisícovou odměnu za brigádnické hodiny, které však podle žalobce nikdy neodpracoval. Mělo údajně jít o prebendu za úspěšné získání pozemků od státu. "Starosta byl opravdu aktivní, ale za správné vedení obce však starosta pobíral mzdu," uvedl soudce.
Souzení zastupitelé zpochybňovali znalecké posudky a uváděli, že obvyklá cena za pozemek byla mnohem nižší. Svorně se pak hájili, že nízká cena měla v obci udržet a případně i přivábit přespolní mladé rodiny.
Obžaloba ale uvádí, že konečná podoba velké části majitelů pozemků tomuto záměru neodpovídá, když pozemek například získal i starosta Petržela. Na parcele pak postavil dům, který následně prodal.
Petržela už dříve avizoval, že pokud dostane jakýkoliv trest, tak se odvolá. "Je to k nám velmi nespravedlivé. Připadám si, jako bych obci vůbec nepomohl a naopak udělal něco strašného. Ještě štěstí, že byl zrušen trest smrti," konstatoval.