Horskou službu k zásahu vyzval kolem půl šesté dispečink linky 155 Moravskoslezského kraje. „Podle našich informací během výletu turistky narazily v lese na hnízdo sršňů. I přesto, že je nijak neprovokovaly, jeden ze sršňů vlétl jedné ženě do vlasů a bodl. Paní je ale alergička a ve velice krátké době se dostavil anafylaktický šok,“ popsal okolnosti nehody Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy.
Zatímco záchranáři HS vyjeli ihned s potřebným vybavením ze stanice Javorový, na místo mířil i sanitní vůz Zdravotnické záchranné služby s lékařem.
Lékaře vezla terénní čtyřkolka
„Sanitka ale neměla šanci se víc k pacientce vzhledem k terénu přiblížit. Setkal jsem se s nimi na místě, kam mohli ještě dojet, a naložil lékaře na naší terénní čtyřkolku. I tu jsme ale nakonec museli opustit a k čekajícím ženám dojít špatně přístupnými místy pěšky,“ uvedl k zásahu Marcel Svoboda.
Jakmile dorazili k pacientce, zjistili, že si žena už vzala lék na alergickou reakci. „I přesto ale byla v silném šoku a stále trvalo nebezpečí ohrožení života. Lékař jí proto stabilizoval a poté jsme paní šetrně přenesli k sanitnímu vozu a předali posádce,“ doplnil Marcel Svoboda s tím, že sanitka pak ženu odvezla k dalšímu ošetření do nemocničního zařízení.
„V průběhu letní sezony, a září do ní ještě počítáme, se stává poměrně často, že v horách zasahujeme i u případů anafylaktického šoku po bodnutí hmyzem. Je to dáno především tím, že máme z našich stanic kratší dojezdový čas, než ostatní záchranářské složky,“ komentoval zásah Radan Jaškovský, pověřený náčelník Horské služby Beskydy.
Dodal, že kromě toho horská služba zasahuje v místech, kam se zdravotníci vzhledem k neschůdnosti terénu nedostanou.