Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Starejte se o svá chodidla. Zbavíte se bolestí a lépe se vám poběží

aktualizováno 
Chodidla jsou základním stavebním kamenem, na kterém závisí naše zdraví i výkonnost. Sebemenší problém v oblasti chodidel se totiž může negativně projevit v každodenním životě a výrazně se zvyšuje i riziko zranění.

Starejte se o svá chodidla. Zbavíte se bolestí a lépe se vám poběží | foto: Honová

Protahování není jen pro velké svaly

Jaký sval vás napadne, když se řekne protahování? Většina běžců si pravděpodobně jako první vybaví svaly v oblasti stehen nebo lýtek. Tenisté a házenkáři zase jako první pomyslí na ramena a paže a lidé sedící celý den u počítače zatouží po protažení a uvolnění zad a krční páteře. 

Málokoho napadne, že i chodidla sestávají z velkého množství šlach a svalů a vzhledem k obrovské zátěži, kterou musí den za dnem podstupovat, si i ona zaslouží naši péči. Toto důležité poznání obvykle přichází až po zranění a následné konzultaci se sportovním fyzioterapeutem. A to už je příliš pozdě.

V dnešním článku se nebudeme pouštět do komplikované anatomie chodidla a přesného popisu jak řešit ten který problém. Jeho cílem je popostrčit rekreační i výkonnostní běžce k tomu, aby o svá chodidla řádně pečovali. V opačném případě je otázkou času, než dojde k většímu či menšímu problému, který vás v tom lepším případě lehce omezí a v tom horším pak na dlouhou dobu vyřadí z jakéhokoliv tréninku.

Internet je plný nejrůznějších protahovacích cviků, kterými se můžete inspirovat. Velmi zajímavý koncept nabízí například takzvaná Toga neboli Yoga for toes. Cviky obsažené v této metodě vás donutí aktivovat a protáhnout šlachy a svaly, o kterých jste doposud neměli ani ponětí. Výsledkem je zdravější, funkčnější a silnější chodidlo, které vás podrží při každodenním fungování i běžeckém tréninku.

Zdravé a silné chodidlo je základ

Obzvlášť pro běžce je zdravé a pevné chodidlo naprosto zásadní, protože v opačném případě se může stát, že vlivem velkého tlaku při dopadu vás prsty a nožní klenba neudrží. Následně dojde k nadměrné rotaci a vyosení dolní končetiny směrem dovnitř nebo ven a právě tato rotace má za následek většinu běžeckých potíží s bolavými koleny. Málokdy je totiž problém v koleni samotném. Na vině jsou zpravidla přetížené šlachy, které jsou kvůli nestabilnímu postavení extrémně namáhány.

Chodidla a technika běhu

Stav chodidla samotného pak úzce souvisí s vaší běžeckou technikou. Běžci dopadající přes patu jsou citliví na kvalitu tlumení u zvolené běžecké boty. Příliš tvrdá bota v kombinaci s během přes patu může vést k odražení paty a vzniku ostruh. Potenciální komplikace jsou tedy poměrně závažné.

Vyhráno ale nemají ani běžci s technikou dopadu přes přední část chodidla. Pokud totiž dopadáte příliš do středu a v rámci kroku se vaše pata buď vůbec, nebo jen letmo dotkne země, pak dochází k obrovskému přetížení podélné klenby a jejímu následnému zvednutí. Kvůli tomu se tlak nedokáže rozložit na celou plochu chodidla a pata i příčná klenba jsou opět zatížené mnohem více, než by bylo zdrávo. Pokud se řadíte mezi běžce s tímto typem došlapu, pak byste měli svým chodidlům věnovat obzvlášť intenzivní péči a zároveň si dávat pozor na to, aby krok nebyl vedený až příliš do špičky.

Masážní pomůcky

Chodidla se dají uvolnit pomocí celé řady cviků, příjemnější alternativou je masáž. Ta se dá provádět buď prsty nebo s pomocí speciálních masážních pomůcek. Na chodidla se nejčastěji používají malé míčky o rozměru tenisáku. Samotný tenisák vám ale bude k ničemu, protože je příliš měkký a než byste s jeho pomocí vyvinuli potřebný tlak na konkrétní bod, prošlápnete ho až na podlahu. V tomto případě tedy platí čím tvrdší, tím lepší. Ideální jsou speciální masážní míčky například od Trigger Pointu nebo Kine-MAXu přímo určené na uvolnění chodidel, ale účel splní i balonek na lakros.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

Témata: zranění
  • Nejčtenější

Matka dovolila synovi, aby se ve dvou letech stal holčičkou

Jaime Clara z New Yorku před osmi lety porodila chlapečka. Už když mu byly dva roky ale viděla, že se nechová podobně...

Chtěl bych mámu na zápasech, přeje si malý fotbalista a my pomůžeme

Desetiletý Honzík by si přál, aby mohla máma jeho fotbalové zápasy ještě dlouho sledovat, jenže Jarka se už 20 let pere...

Žena chtěla krásný nos, po operaci ji však čekalo zděšení

Gizela Juarezová z Los Angeles zjistila pár dnů po druhé plastice nosu, že se jí špička nosu začíná zvětšovat. Myslela...

Ztraceni ve vlastních zájmech. Manželské etudy sledovaly další dvojici

Petr není zrovna rodinný typ a takového si ho Irena po devítileté známosti brala. Režisérka Hana Třeštíková je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

René se chtěl zabít. Teď omládl, má nové zuby a šanci, že potká lásku

Petr a René jsou kamarádi středního věku s podobným osudem. Oba mají za sebou rozvod, který s nimi mocně zacvičil, oba...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Negativní myšlenky naši páteř přetěžují, řekl fyzioterapeut v Rozstřelu

Bolest těla je reakcí na přetížení, mění se svalové napětí i neviditelné hormonální i trávicí pochody v našem těle,...

Nevyléčitelná a nevyzpytatelná. Taková je i Jarčina roztroušená skleróza

Jarka, která nevyjde schody k vlastnímu domu a sbíráme pro ni peníze na plošinu, není zdaleka jediná, kdo trpí...

Katka za rok zhubla úžasných 27 kilo. V kabinkách už nešílím, raduje se

Kateřina Čelikovská se sama sobě nelíbila, všichni v rodině byli štíhlí, jenom ona obézní. A tak se pustila do hubnutí....

Matka dovolila synovi, aby se ve dvou letech stal holčičkou

Jaime Clara z New Yorku před osmi lety porodila chlapečka. Už když mu byly dva roky ale viděla, že se nechová podobně...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz

Mohlo by vás zajímat