Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Zlepšete svůj sluch. Zaručené rady, jak o něj správně pečovat

  • 2
Schopnost slyšet se během života postupně zhoršuje, to je bohužel fakt. Ale naštěstí existují způsoby, jak můžete tento proces zpomalit. Poradíme vám, na co si dát pozor a jak o uši správně pečovat.

Nastupuje to plíživě – nejdřív několikrát přeslechnete jasné zvuky, jako je pípání budíku nebo zvonek u dveří, pak je najednou televize puštěná moc potichu a čím dál více lidí při mluvení nějak divně mumlá. A to, že se vám zhoršuje schopnost slyšet, si uvědomíte až po delší době.

Nejčastější příčinou je postupné opotřebení sluchu. Oslabuje se funkce smyslových buněk ve vnitřním uchu, které přeměňují zvukové vlny na elektrické signály a hůř se přenášejí přes nervová zakončení do centra sluchu v mozku. Teprve v něm jsou tyto nervové impulsy vyhodnoceny a zpracovány.

Hluk poškozuje sluch i u mladších lidí

Dalším významným důvodem je příliš velký hluk, a to i u mladších ročníků. Mezi 20. a 40. rokem ztrácíme průměrně 6 procent kapacity sluchu. Příčinou je hlasitá hudba ze sluchátek nebo na koncertech, stejně jako práce u strojů.

Při rozhovoru je mozek ještě v určité míře schopný doplnit i to, co jste neslyšeli, proto je možné si na zhoršené slyšení zvyknout. Důležité je, že čím dřív začnete o svůj sluch pečovat, tím lépe si vaše uši a mozek porozumí.

Samotestování díky mobilní aplikaci

Odborní lékaři radí, aby si lidé po padesátce jednou za rok nechali zkontrolovat sluch. Běžný audiometrický test na ušním oddělení nebo u prodejců naslouchátek trvá asi 5 minut.

Aplikace v mobilu vám odhalí stav: Svůj sluch si můžete vyzkoušet i pomocí aplikace v telefonu. Tato metoda otestuje vaši schopnost rozeznávat různorodé zvuky. Na konci se objeví výsledek, který vám prozradí, jak na tom jste. Výsledky uvidíte ihned. Aplikace je k dostání na Google Play a v App Store.

Příznaky ztráty sluchu: pozor na bzučení v uších i zhoršenou rovnováhu

Tipy na péči o uši

Opatrné čištění
Už jenom díky němu můžete svůj sluch zlepšit. Ucho byste měla čistit minimálně jednou týdně.

Jak na to? Tenký ubrousek pokapejte neutrální mycí emulzí, přetáhněte ho přes špičku malíčku a jemně vytřete vnější zvukovod. Na vatové tyčinky raději úplně zapomeňte, ty jsou při opatrné péči o uši tabu.

Olivový olej
Když si do uší kápnete každé 2 dny 1 kapku olivového oleje, bude ušní maz poddajnější, nebudou se tvořit špunty a zvuky snadněji proniknou do ušního bubínku. Protizánětlivé látky obsažené v olivovém oleji navíc chrání sliznici ucha.

Správná výživa
Svůj sluch můžete podpořit i tím, že budete svému tělu dopřávat dostatek živin. Co tedy potřebujete?

Hořčík - jeho bohatým zdrojem jsou slunečnicová semínka, celozrnné pečivo, ovesné vločky, banány, maliny a brokolice.

Vitaminy - doporučují se vejce, která obsahují velké množství vitaminu A, rakytník a citrusové plody, protože ve velkém obsahují vitamin C, vitamin E v podobě lískových oříšků, ryb a oleje z pšeničných klíčků a betakaroten, který zase najdete ve špenátu, polníčku a mrkvi.