Plavkyně Simona Kubová je letos ambasadorkou závodu Prague City Swim, který má za cíl přispět na pomoc pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou.

Plavkyně Simona Kubová je letos ambasadorkou závodu Prague City Swim, který má za cíl přispět na pomoc pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou. | foto: Reuters

Zapomeňte na styl „paní radová“. Plavkyně radí správnou techniku

  • 6
Spousta lidí považuje plavání za ten nejzdravější sport, který je vhodný doslova pro každého, a to i navzdory případným zdravotním hendikepům. A mají pravdu. Jenže i v tomto sportu mohou začátečnické chyby přivodit bolestné chvilky. Na co si máme dát pozor, radí v týdeníku 5plus2 česká znakařská jednička Simona Kubová.

Ponořte hlavu

„Myslím, že žádný sport není ideální, ale plavání patří k těm šetrnějším. Je to symetrický sport v odlehčeném vodním prostředí,“ říká šestinásobná česká plavkyně roku a poukazuje na nejčastější a zároveň největší chybu, která je vidět jak v bazénech, tak na otevřené vodě.

Rady začátečníkům

  • Nejprve dejte přednost kratším vzdálenostem. Zpravidla stačí plavat v pomalém tempu jen po jednom bazénu s vydýcháním se mezi jednotlivými délkami.
  • Nezapomínejte na pitný režim. „Hodně lidí se zapomíná napít, ale když si jdete na hodinu zaplavat, bylo by dobré alespoň po skončení plavání doplnit tekutiny. I ve vodě se potíme. Já za dvouhodinový trénink vypiji skoro litr vody,“ říká plavkyně Simona Kubová, kterou příští rok v Tokiu čeká už třetí olympiáda.
  • Při plavání na otevřené vodě si musíte hlídat směr. „Například při stylu kraul se musíte dívat před sebe, abyste plavali správně. To je fyzicky náročnější. Plavání v moři je ještě specifičtější,“ dodává Kubová.

Lidé si tak mohou přivodit bolesti v krční páteři a může se přidávat i bolest v ramenních kloubech, protože svaly v oblasti ramenního kloubu jsou spojeny nervovými vlákny právě z krční páteře,“ vysvětluje.

Zapomeňte tedy na styl „paní radová“. Při většině plaveckých stylů je důležité, aby osa těla včetně hlavy byla souběžná s hladinou vody. Tím se zajišťuje optimální pozice krční páteře. Výjimku tvoří plavecký styl prsa, kde to není možné. Ale ani zde při správné technice není hlava neustále nad hladinou. Při tomto stylu je nutné se naučit výdech do vody.

Kraul s polovičním dechem

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

„Další častou chybou je, když lidé plavou kraul a nenadechují se na obě strany. Následkem může být opět bolest v krční páteři s možným rozšířením se do oblasti ramenních kloubů,“ upozorňuje Kubová a přidává tip, jak tomuto stylu přijít na kloub s jednoduchou pomůckou. „Je lepší učit se plavat kraul s plaveckou deskou pod horními končetinami, kdy se učí správná technika plaveckého způsobu.“

Zvolte správný styl pro sebe

Přestože se pohyb odehrává v odlehčeném prostředí, neznamená to, že vaše klouby nedostávají zabrat. „U stylu prsa nejvíce trpí kolena, u ostatních způsobů jsou hodně namáhané ramenní klouby. Často profesionální plavce bolí i záda. Proto musíme trénink kompenzovat cvičením,“ říká Kubová, podle které je pro rekreační plavce nejlepší styl znak. „Krční páteř trpí nejméně, bederní páteř je také ve fyziologickém postavení. Motýl je hodně náročný, u kraulu by měli lidé umět správně dýchat a prsa jsou hodně technicky náročným plaveckým způsobem.“