ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Virózy mají horší průběh a trvají déle. Časem se to zlepší, řekla lékařka

  • 7
Chřipka, RS virus, ale i covid-19. Nemocnost v Česku byla vysoká už na konci roku a i nyní je pacientů s virovými infekcemi stále hodně. „Je to dáno tím, že jsme si v posledních dvou letech ‚neposilovali‘ imunitu běžným stykem s různými patogeny kvůli nošení roušek a současně byla i vyšší sociální izolace,“ řekla lékařka Ludmila Mazylkinová.

Odpovědi lékařky si můžete přečíst zde.

Lékařka zároveň v online rozhovoru se čtenáři uvedla, že tento podzim a zima jsou extrémní nejen, co se týče množství respiračních infektů, ale často jde také o komplikovanější průběhy nemocí s delší dobou trvání.

Poradna praktické lékařky

Na jaké preventivní prohlídky máte ve vašem věku nárok? Co pomáhá při nachlazení a kdy už je třeba léčit vysoký krevní tlak? Ptejte se v poradně iDNES.cz lékařky Ludmily Mazylkinové z Moje ambulance.

Praktická lékařka Ludmila Mazylkinová ze společnosti Moje ambulance

Čtenáře však lékařka Mazylkinová uklidňuje, že jde jen o dočasný problém. „Frekvence respiračních onemocnění se postupem času znormalizuje a je jen na nás, jak tomu pomůžeme. I nyní je vhodné nosit respirátor nebo roušku při nějakém z těchto typů nemoci,“ vysvětluje.

Příznaky jsou podobné

A jak vlastně poznat, jestli máme chřipku, RS virus či covid-19? Podle lékařky to není snadné.

„Všechno to jsou virová onemocnění napadající primárně dýchací cesty. To znamená, že projevy budou vesměs podobné. RS viry postihují zejména menší děti, u dětí větších a dospělých mají většinou lehčí průběh, s výjimkou seniorů. Při nekomplikovaném průběhu se tato onemocnění léči symptomaticky, u některých skupin pacientů i cíleně. To je však na zvážení lékaře,“ uvedla Mazylkinová.

Pomůže očkování i vitaminy

Chránit se proti infekcím můžeme různě. „V případě chřipky jednoznačně vyhrává očkování, které doporučuji všem kromě pacientů, co z nějakého důvodu očkováni proti chřipce být nesmí. Všeobecně se nejvíc doporučuje lidem nad šedesát pět let věku, lidem s poruchou imunity, zdravotníkům a pacientům umístěných v různých sociálních zařízeních,“ říká lékařka.

Důležitá je podle jejích slov také pestrá strava s dostatkem vitaminů a stopových prvků, pohyb, otužování, dostatek spánku a v neposlední řadě čas na relaxaci.

Zapomínat bychom však neměli ani na správná hygienická opatření, která už se osvědčila i v koronavirové pandemii. „Časté a správné mytí rukou, pravidelné větrání místnosti, užívání jednorázových kapesníků a ručníků,“ dodala lékařka Ludmila Mazylkinová.

O lékařce

MUDr. Ludmila Mazylkinová vystudovala obor Všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Poté pracovala několik let v nemocnici na interním a kardiologickém oddělení. Od roku 2012 pracuje jako praktická lékařka společnosti Moje ambulance v ordinaci v Praze 4 – Braníku, kde je vedoucí lékařkou. Pracuje také jako lékařský dozor na mnoha významných sportovních akcích. V roce 2020 získala licenci pro výkon vedoucího lékaře, primáře a školitele v oboru praktického lékařství.