Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

U znamének si dejte pozor na tvar, zabarvení i rychlý růst, varuje lékařka

  • 0
Melanom patří mezi nejagresivnější formy rakoviny a odborníci odhadují, že do třiceti let půjde o nejčastější typ nádoru. „Všímat bychom si proto měli nově objevených znamének či měnících se, obzvláště pokud jde o nerovnoměrnost tvaru, zabarvení, rychlý růst,“ upozornila v online rozhovoru na příznaky rakoviny kůže lékařka Gréta Wohlová.

Odpovědi dermatoložky si můžete přečíst zde

Čtenářům dále doporučila, že by měli chodit každý rok na preventivní prohlídku k dermatologovi, který jim všechna znaménka zkontroluje a ta podezřelá odstraní.

Rizikové spálení kůže

Počty pacientů s diagnostikovaným melanomem se neustále zvyšují. V posledních letech lékaři odhalují podle údajů z Národního onkologického registru kolem 3 500 nových pacientů ročně a 500 pacientů léčených pro melanom zemřelo.

Statistiky ukazují, že ohroženou skupinou jsou hlavně muži po padesátce, ale také mladé ženy, což má patrně souvislost s nadměrným sluněním. Jeden z nejagresivnějších typů nádorů se navíc začíná stále častěji objevovat i u dětí.

O lékařce

MUDr. Gréta Wohlová

MUDr. Gréta Wohlová absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Praxi v oboru dermatovenerologie získala během pobytu na kožní klinice Fakultní nemocnice Bulovka a kožní klinice Fakultní nemocnice Motol. Je členkou České akademie dermatovenerologie, Dermatovenerologické společnosti a Společnosti pro využití laserů v medicíně. V současné době se věnuje korektivní dermatologii v Laserovém centru Anděl.

„Zásadním důvodem pro pozdější výskyt melanomu je prokazatelně opakované spálení kůže, zejména v období dětství a adolescence,“ uvedla v online rozhovoru lékařka.

A dodala, že obecně platí, že ohroženější jsou lidé se světlými vlasy a kůží a ti, co mají po těle spoustu pih a znamének.

Přítomnost 50 až 90 pigmentových mateřských znamének zvyšuje vznik maligního melanomu až dvakrát. Větší riziko panuje i tam, kde se v rodině již nějaká rakovina kůže vyskytovala.

Prevence je základ

Právě léto a neustálé vystavování se slunečním paprskům může být nebezpečné. Proto byste měli dodržovat základní pravidla ochrany kůže.

„Základem je pokožku chránit vždy, když je vystavena slunci, a to nejen na dovolené, ale i při běžném pohybu venku, třeba při sportu nebo práci na zahradě. Je nutné používat krémy na opalování, pokrývku hlavy a také sluneční brýle,“ radí dermatoložka.

A pokud se jakékoliv kožní znaménko nebo piha začnou měnit, zvětšují se, mění své okraje nebo se objeví zcela nově, je namístě si je nechat posoudit lékařem.

Na co si dát pozor při kontrole znamének

Velikost

Prvním kritériem při hodnocení podezřelého znaménka je jeho velikost. Lékaři uvádějí, že to podezřelé, které by nás mělo varovat, bývá větší než 5 milimetrů.

Tvar

Znaménka mohou mít různý tvar. Když jsou v pořádku, je pravidelný. Pokud se však začne v krátkém čase měnit, je to jeden z příznaků, že se znaménkem nemusí být něco v pořádku. Změna tvaru je myšlena ve smyslu asymetrického růstu, ať už plošného v rovině kůže nebo nepravidelné vyvýšení nad povrch kůže.

Okraje

Ohraničení znaménka by mělo být ostré a pravidelné. Jestliže jsou okraje rozpité, nepravidelně přerušované nebo jinak narušené, měli bychom zpozornět.

Barva

Důležitým znakem v diagnostice rakoviny kůže je také barva znaménka. Naši pozornost si zaslouží hlavně ta znaménka, která jsou tmavě hnědá až černá nebo nepravidelně skvrnitá.