Fixní rovnátka si můžete ozdobit podle vašeho přání (ilustrační snímek)

Fixní rovnátka si můžete ozdobit podle vašeho přání (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Křivé zuby po cucání palce se musí řešit hned, řekla on-line lékařka

Po úsměvu s krásnými zuby touží většina z nás. Kromě ideální bílé barvy často řešíme i to, aby byl chrup rovný. Křivé zuby ale nejsou jen estetickým problémem, mohou způsobovat i zdravotní potíže. "Když cucání palce či dudlík poškodí dítěti chrup, je třeba problém řešit neodkladně. Podle charakteru vady je možné použít snímací či fixní rovnátka," řekla v on-line rozhovoru lékařka Klára Bělíková.

Ale zároveň dodala, že na rovnání zubů není nikdy pozdě. "Ortodontická terapie se používá u malých dětí i dospělých. Výběr rovnátek se odvíjí od vady a také finančních možností pacienta."

Odpovědi lékařky Kláry Bělíkové najdete ZDE.

"Častým problémem spojeným s křivými zuby je zhoršená možnost provádět dobrou ústní hygienu, což vede ke zvýšené kazivosti chrupu a zánětu dásní. Vady skusu mohou způsobit funkční obtíže, jakými jsou problémy se žvýkáním nebo zhoršená výslovnost. Určitý typ traumatického skusu může být příčinou rychlejšího obrušování zubů nebo jejich páčení a předčasné vypadávání. Některé ortodontické anomálie mohou souviset i s problémy a bolestivostí čelistních kloubů," vysvětluje Klára Bělíková. 

MUDr. Klára Bělíková

Stomatoložka Klára Bělíková

Studium stomatologie na 1. lékařské fakultě UK v Praze ukončila v roce 2008. Poté absolvovala specializační přípravu v oboru ortodoncie zakončenou atestační zkouškou. Od ledna 2013 se připojila k týmu Dental Office H33, kde se naplno věnuje ortodoncii. Pracuje s klasickými i neviditelnými rovnátky a sleduje další nové trendy v oboru ortodoncie.

Pro přesnou diagnostiku vady musí každý podstoupit komplexní vyšetření u ortodontisty, které se skládá z rentgenových snímků, fotografií zubů a jejich otisků, které jsou nutné k tvorbě sádrových zubních modelů. 

Podle výsledků vám pak lékař doporučí vhodné ortodontické aparáty neboli rovnátka. Dělíme je do dvou základních skupin na fixní a snímací. Rovnátek je dnes už velká nabídka, včetně těch takzvaně neviditelných. Většinou ale vše závisí na finančních možnostech pacienta.

"Cílem dobrého ortodontisty je efektivní řešení problému s co nejkratší dobou nošení ortodontických aparátů. Proto je v určitých případech dobré terapii odložit tak, aby nebyl pacient zatěžován dlouhodobou léčbou. Naopak existují vady, jež je nutné řešit bez odkladu. To se týká především pacientů v dětském věku," dodává lékařka.