Odstáté uši se dají přišít. Ale nečekejte až do dospělosti

  1:00
Nejedno dítě je vystaveno posměškům svých vrstevníků kvůli tomu, že má odstáté nebo jinak zdeformované uši. Plastická operace boltců je ideální v době, kdy je dítěti pět až deset let.
Odstáté uši je nejlepší operovat ještě před nástupem dítěte do školy (ilustrační snímek)

Odstáté uši je nejlepší operovat ještě před nástupem dítěte do školy (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Operace uší se provádí v celkové, nebo lokální anestezii. Po výkonu se nosí na hlavě elastická bandáž nebo návlek zakrývající operovanou část hlavy. Mnohdy dítě ucho po operaci bolí nebo se objeví i otok.

Po týdnu se může dítě vrátit ke své normální činnosti, i když cvičení se doporučuje až nejdříve za čtyři týdny po operaci. U dětí do deseti let je operace hrazena ze zdravotního pojištění. 

Dospělí si musí plastickou operaci uší zaplatit vždy sami. "Za operaci v lokální anestezii účtujeme 15 000 korun za oba boltce a za operaci v narkóze 20 000 korun," říká primář kliniky plastické chirurgie MEDICOM VIP Vlastimil Víšek.

Když ucho nemá správný tvar

Kdy je vhodné přistoupit k otoplastice, tedy operaci uší? Každý člověk má uši trochu jiné, je to velmi variabilní orgán, zároveň jsou patrné určité shodné rysy a struktury. A právě operace navrací ušnímu boltci tyto přirozené tvary.

Možné je zároveň upravit výšku, šířku či sklon ucha. Mohou se vymodelovat ušní lalůčky nebo i vyhladit uši s přílišnými vráskami. Lékaři jsou dokonce schopni "vytvořit" zcela nové ucho, když k tomu použijí například žeberní chrupavky, nebo speciální umělé implantáty.

Ušní deformace a odchylky jsou buď vrozené, anebo jako následek zranění či třeba předchozí operace. Plně jsou dovyvinuty mezi čtvrtým až pátým rokem věku dítěte, otoplastiku je proto dobré udělat po dokončení vývoje, ale ne moc pozdě, aby se dítě vyhnulo například posmívání od svých spolužáků.

Děti navíc lépe snášejí bolest. Nervové zakončení v uchu se vyvíjí, takže dospělí snáší bolest hůře. U novorozeňat je odstátí boltců relativně normální, v kojeneckém věku se upravuje.

Nejčastější typy ušních anomálií nebo deformací?

Odstátý boltec: Je nejčastější "závada" vnějšího ucha. Většinou spolu s touto odchylkou se objevuje i méně nápadné poloměsíčité zakřivení pod hranou ucha. Další vada je takzvaný Darwinův hrbol. Jde o vyvýšeninu na zadní straně odstátého boltce, která musí byt odstraněna.

Mikroocie (malé nedovyvinuté ušní boltce): Zákrok se skládá z postupných operací, při nichž se tvaruje ušní boltec z chrupavek žeberních nebo z umělých struktur. U těchto deformací je nutné zjistit, zda je vyvinutý zvukovod, střední a vnitřní ucho, a tedy i sluchová funkce.

Anocie (nejsou vyvinuté žádné ušní boltce) a derormace po zranění: Řeší se obdobně.

Co se děje před operací

Při první návštěvě zhodnotí chirurg stav vašeho dítěte nebo váš a doporučí nejvhodnější postup. Také dostanete speciální instrukce, jak se na operaci připravit. Nejvhodnější termín pro operaci je jaro před začátkem školní docházky.

Chirurg vysvětlí průběh operace, anestézii, kterou použije, rizika a náklady spojené s operací. Neváhejte položit lékaři jakoukoli otázku.

Netrvejte na operaci, dokud vaše dítě samo nebude změnu chtít. Děti, které si svůj handicap uvědomují, zpravidla lépe spolupracují a mají radost z výsledku.

Pokud bude pacient operován v celkové anestezii, musí mít potvrzený zdravotní stav od internisty nebo pediatra v rámci komplexního předoperačního vyšetření.

Před operací si zhotovuje fotografie z čelního, bočního a zadního pohledu. Měří se i úhel mezi temenem hlavy a zadní částí boltce. Fyziologická hodnota tohoto úhlu je 20-45 stupňů, u žen se počítá s úhlem menším.

Pacient nesmí před operací užívat léky obsahující kyselinu acetylsalycilovou (např. Acylcoffin, Acylpyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Harburettas, Mironal).

Běžná operace trvá hodinu

Podle rozhodnutí lékaře, ale i pacienta se použije buď celková anestézie (obzvláště u malých dětí), nebo lokální anestézie, která se používá nejčastěji. U celkové anestézie se požaduje nejíst a nepít asi šest hodin před operací. V tomto případě většinou pacient zůstává v nemocnici přes noc.

Místní anestézie znecitliví ušní boltec a jeho bezprostřední okolí. Při operaci bude pacient při vědomí, ale nebudete cítit bolest. Tato metoda je používána častěji u starších dětí či dospělých.
 
Běžná operace (například přitažení, lidově "přišití" boltců) trvá v průměru asi jednu hodinu. U složitějších zákroků (například řešení deformit) však může trvat i výrazně déle. U nejčastěji prováděného zákroku, tedy přitažení ušních boltců, je řez veden v záhybu za ušním boltcem. Výsledná jizva je velice nenápadná a je skryta běžnému pohledu.

Po operaci brzy domů

Pacientova hlava je ihned po operaci obvázána elastickou bandáží vypodloženou vatou. "První 2 až 3 dny je oblast kryta poměrně velkým obvazem, který se denně vyměňuje," říká primář Víšek.

Uši mohou v průběhu prvních dnů po operaci výrazně bolet (obzvláště u dospělých), což může být mírněno léky.

Také je běžné, že jsou oteklé. Otok by se měl postupně upravit a do dvou týdnů by měl zmizet. Po několika dnech může být bandáž nahrazena jemnějším obvazem, který je podobný čelence, nebo elastickým návlekem.

V prvním týdnu po operaci je také vhodné spát na zádech.

Pokud lékař použil nevstřebatelné stehy, odstraňují se většinou po deseti až čtrnácti dnech. Po sejmutí bandáže by se dítě mělo vyhnout aktivitám, při nichž se může ucho ohnout.

Do školy po týdnu

Hojení tkání trvá zhruba čtyři týdny. Do školy či školky se dítě může vrátit asi týden po operaci, ale ještě několik týdnů musí zapomenout na sportování. Tři týdny se doporučuje fixovat boltce na noc obvazem nebo čelenkou. Po dobu jednoho měsíce je nutné boltce chránit před poraněním.

V zimních měsících je také nutné vyvarovat se chladu. V létě se zase nedoporučuje koupání ve veřejných bazénech či rybnících.

Nejčtenější

Nemoc ALS vás postupně paralyzuje. Před deseti lety zabila Stanislava Grosse

Začíná nenápadnými potížemi, třeba při psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi pacient zakopává, má svalové křeče a později potíže s polykáním. Na konci je úplně paralyzován a závislý na umělém...

Odmítnout, nebo strpět rychlovku? Co s tím, když vzrušený muž stále doráží

V dlouhodobých vztazích je běžné, že jeden z partnerů zrovna nemá na sex chuť, zatímco ten druhý neví, kam s apetitem. Ženy třeba po porodu, v období mateřství nebo menopauzy zažívají, že dychtivý...

Dívka doplatila na vapování, její plíce vypadají jako popcorn

Brianne Culenová se podělila o svůj příběh, aby ostatní varovala před možnými popcornovými plícemi, se kterými se potýká ona sama. Roky tajného vapování si vybraly svou daň. „Elektronické cigarety...

Suchý rohlík je ve finále lepší svačina než banán, říká odbornice na stravování dětí

Premium

Ergoterapeutka Jitka Ludvíčková buduje zdravý vztah k jídlu už u dětí předškolního věku. Setkala se s malými klienty, kteří se odmítají najíst bez tabletu nebo jedí jen tři druhy jídel. „Je potřeba...

Žena si pořídila speciální auto, aby mohla za jízdy uspokojovat partnera

Devětadvacetiletá influencerka Kaylee Killionová ze San Franciska si pořídila vůz značky Tesla, aby mohla s partnerem za jízdy provozovat sex, zatímco se auto bude pohybovat po silnici bez řízení....

Tradice na Velikonoční neděli: Co jíst, co dělat a čemu se naopak vyhnout

Velikonoční neděle nebo také Boží hod velikonoční připadá na neděli po prvním jarním úplňku. Letos vyjde na 20. dubna. Je spojena s mnoha zvyky a také s tradičními jídly, jako je třeba beránek nebo...

19. dubna 2025

Jak se slaví Velikonoce ve světě? Zvykem jsou mše a hodování

Velikonoční zvyky ve světě jsou různé. Někde odsuzují naši pomlázku, zato ale neváhají rozbít bratrovi o hlavu vejce, jinde vyšetřují zločin, jinde hodují a někde se dokonce nechávají ukřižovat.

19. dubna 2025

Prahly po plastikách, ale pak hořce litovaly. VIP, které prošly proměnou

Měly za to, že bez zkrášlovacích procedur a invazivních zákroků nebudou držet krok s Hollywoodem a přijdou o důležité pracovní zakázky. Tak se slavné krásky uchýlily k plastickým operacím a nakonec...

19. dubna 2025

Chyby při braní léků, které mohou ohrozit zdraví. Pozor na džus i dobu užití

Abychom měli z léků co největší užitek, je důležité užívat je správně. Lidé se však často dopouštějí chyb, které mohou účinnost léčby snížit, nebo je dokonce ohrozit na zdraví. Na co byste si měli...

19. dubna 2025

Tepláky, montérky i skinny. Kalhotovým trendům letos velí pohodlí a styl

Kalhoty jsou jedním z největších trendů roku 2025. Zdánlivě nic objevného. Tedy až na to, že se do módy vrací pestrá směsice ikonických střihů, které jsme tu delší dobu neměli, experimentálních...

19. dubna 2025

Horoskop pro každé znamení na 17. týden roku 2025

Jaro v plném proudu! Jak se nám povede po Velikonocích podle hvězd? Berani, nejste jako křečci v běhacím kolečku? Dopřejte si oddech a naučte se odpočívat o nedělích. Váhy, dejte si více pozor při...

19. dubna 2025

Jehněčí hřbet s kroupami

Jehněčí hřbet s kroupami
Recept

Střední

60 min

Máte rádi jehněčí maso? Pokud ano, vyzkoušejte tento slavnostní recept.

Bolesti zad mohou značit i zánět orgánů či psychické problémy, říká neuroložka

Premium

Bolavá záda by se dala přirovnat k novodobé epidemii. Občas potrápí až 9 z 10 dospělých Čechů. „Více než 75 procent lidí mívá na rentgenu viditelné degenerativní změny na páteři už ve věku 45 až 50...

18. dubna 2025

Dívka doplatila na vapování, její plíce vypadají jako popcorn

Brianne Culenová se podělila o svůj příběh, aby ostatní varovala před možnými popcornovými plícemi, se kterými se potýká ona sama. Roky tajného vapování si vybraly svou daň. „Elektronické cigarety...

18. dubna 2025  8:33

Blíží se Bílá sobota, den velkého úklidu i návratu zvonů z Říma

Bílá sobota je den, který předchází Velikonoční neděli. Letos vychází na 19. dubna a pro křesťany je to důležitý předěl velikonočního období. V tento den se západem slunce končí půst a také období...

18. dubna 2025

Oblečení nosím klidně i dvacet let. Na návštěvě v šatníku Olgy Menzelové

V dalším pokračování našeho seriálu V šatníku slavných nás k sobě domů pozvala Olga Menzelová, která se kromě produkční činnosti a práce pro Nadační fond Jiřího Menzela v současné době věnuje hlavně...

18. dubna 2025

Hudba vyhání splín. Blahodárně působí na naši duši i vztahy

Muzika lidi nejen potěší. Podle vědeckých výzkumů také pomáhá jejich zdraví i psychické pohodě. Jak velký vliv na naše nitro má a proč by ji měl poslouchat úplně každý?

18. dubna 2025