Pět důvodů, proč nepodcenit nachlazení: hrozí zápal plic i smrt

  • 15
Do práce, doma obstarat rodinu, pak ještě nakoupit, dojít poštu a pozdravit babičku. A přitom máme rýmu jako trám a v krku nás bolí, že skoro nemůžeme mluvit. Přecházet nachlazení se nevyplácí. Nejenže vás budou potíže trápit mnohem déle, ale hrozí vám i komplikace. A navíc zbytečně nakazíte další lidi.
Rýma, kapesník

Přecházením nachlazení si koledujete o plno problémů. „Nachlazením máme na mysli virové onemocnění horních cest dýchacích s lehčím průběhem. Při přechození, zpravidla motivovaném pracovními závazky anebo péčí o rodinu, nedáváme tělu šanci na přiměřenou reakci imunitního systému a následné zotavení, a tak můžou nastat menší či větší komplikace,“ uvádí Jan Vítek, lékař záchranné služby Praha.

Chřipka (ilustrační foto)

1. Léčba potrvá déle

Místo abyste strávili tři dny v posteli, posmrkáváte a pokašláváte dva týdny. Potlačujete příznaky nemoci, místo abyste dali tělu prostor se vyležet a vyléčit. Někdy by přitom stačilo opravdu jen na pár dní zvolnit a ulehnout do postele a obešli byste se i bez všemožných pastilek proti bolení v krku a sprejů do nosu. 

Navíc pokud jdete do práce, i když vám není dobře, stejně nepracujete naplno. Tělo totiž nezvládne plně pracovat a ještě u toho bojovat s nemocí.

Ilustrační fotografie

2. Budete oslabení a unavení

Přecházel jsem nachlazení a upadl do bezvědomí

Lidé, kteří přecházejí nemoci, jsou hodně unavení a malátní. Je oslabena jejich schopnost soustředění a veškeré činnosti, které koncentraci vyžadují, jsou na výkonu ohroženy.

Navíc takoví lidé chytnou každý bacil, který kolem nich proletí. Organismus je totiž vysílený a imunita oslabená.

rýma, alergie, ilustrace

3. Nemoc se ještě zhorší

„Stav se může zkomplikovat přidruženou bakteriální infekcí,“ říká doktor Vítek. Z neškodného nachlazení se tak může vyvinout nemoc, se kterou si poradí jen antibiotika. Nachlazení se třeba může snadno přehoupnout do zánětu průdušek, a ten klidně až do zápalu plic.

Respirační infekce mohou přejít přes dlouhotrvající kašel až k astmatu. A pokud správně nevyléčíte angínu, zahráváte si dokonce s autoimunitním zánětem ledvin a dalšími problémy.

Chřipka je letos zákeřná.

4. Hrozí selhání srdce

Vir, s nímž tělo svůj boj prohrává, se může rychle šířit z oblasti nosohrtanu a průdušek i do dalších částí těla, dokonce se může dostat i do srdce.

„V nejvážnějších případech může dojít k virovému onemocnění srdečního svalu, takzvané myokarditidě. U takového pacienta se pak může rozvinout akutní srdeční selhání,“ varuje Vítek s tím, že se to klidně může stát i u mladých, do té doby zdravých lidí. Nezřídka to přitom končí i úmrtím.

Ilustrační fotografie

5. Nakazíte ostatní

Kromě toho, že vám bude zbytečně dlouho zle, nejste v případě přecházení nachlazení ani moc ohleduplní k ostatním. Nemoc totiž šíříte dál, a to jak v práci, tak kdekoliv jinde mezi lidmi.

Nejběžněji se viry přenáší kapénkovou cestou, buď přímým přenosem vzduchem na vzdálenost metr až půldruhého metru, anebo nepřímo, tedy přes kontaminované předměty, které mohou být vzdáleny až osm metrů od zdroje nákazy. Některé kapénky jsou totiž tak malé, že je dál poponese třeba i proudění vzduchu.

Ilustrační fotografie

Jak se léčit?

V první řadě bychom měli myslet na preventivní opatření, abychom se nákaze pokud možno vyhnuli. Pomůže správná životospráva, dostatek vitaminů, pohyb a samozřejmě se vyhnout prostředí, kde nákaza hrozí. 

Samoléčba spočívá především v tom, že zvolníme a pořádně si odpočineme. Potřeba je doplnit vitaminy, zejména vitamin C, který viry „požírá“ a můžeme ho sníst denně až 500 miligramů. Měli bychom dodržovat pitný režim a hlídat teplotu. Až do 38 stupňů není potřeba ji srážet, protože tělo zvýšenou teplotou bojuje s chorobou samo, až horečky nad 38 stupňů Celsia je lepší srážet pomocí léků: paralenu, aspirinu nebo ibuprofenu.