Meningokok mi sežral nohy, ale přežila jsem

  3:00aktualizováno  3:00
Za chvíli to bude rok, co jsem překonala meningokokovou sepsi. Bylo to v lednu letošního roku. Dodnes nevím, jak jsem k meningokoku přišla. Čtenářka Zuzana napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Čtenářka Zuzana po prodělání meningokokové infekce má jednu nohu amputovanou v bérci. | foto: Archiv čtenářky

Jsem Slovenka, je mi 25 let a žiju v Česku už několik let. Když jsem se nakazila, byla jsem na takzvané hranici adolescentů, kteří nákaze snáze podlehnou.

Začalo to jeden večer bolestí v nohou, jako kdybych měla svalovici z přílišného chození anebo cvičení. Druhý den ráno jsem se probudila s obrovskými bolestmi v nohou, bylo mi zle od žaludku, nesnesla jsem světlo a celý svět se se mnou točil.

Lékařka mě zběžně vyšetřila, změřila teplotu, která byla v její ambulanci už 39 stupňů. Do poslední chvíle jsem hýbala šíjí a hlava mě vůbec nebolela. Vyvrátila podezření na zápal mozkových blan s tím, že jsem silná žena a je to jen silnější viróza.

Podezřelé modřiny

Nespojila si to s ničím vážným. Dostala jsem od ní recept na prášky proti bolesti žaludku a doporučení, abych v malých dávkách popíjela Coca Colu. Nikdy mi tak zle nebylo, nemohla jsem se zhluboka nadechnout a místy jsem lapala po dechu.

Nohy mě vůbec neposlouchaly a ruce jsem měla ledové. Mrzly mi prsty a bolely mě, jako kdyby mi měly odpadnout.

Vážení čtenáři, článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 Kč. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Doma jsem dlouho spala a probudila jsem se až večer, to mi už bylo opravdu příšerně. Přivolaná záchranná služba zkonstatovala pouze to, co moje lékařka - viróza.

Po hodině, co záchranka odjela, jsem si všimla na levé ruce modřiny. Na druhé bylo více modročervených skvrn. Nohy jsem měla mramorové a nepřestávaly mě ani na sekundu bolet.

Krvácení do plic

Můj přítel volal záchranku znovu. Ta mě už vzala na Bulovku, kde mi lékařka oznámila, že mi selhaly ledviny a krvácím do plic.

Byla jsem několik týdnu v umělém spánku a probuzení do reality nepřeju nikomu. Ten pohled na moje nohy a ruce...

Nechápala jsem, co se to se mnou stalo.

Nohy jako polité žíravinou

Vypadalo to, jako kdyby mě někdo polil žíravinou. Měla jsem nekrózy měkkých tkání a kůže na téměř třiceti procentech těla, přišla jsem o Achillovy šlachy na obou nohách.

Fotogalerie

Na levé noze byly defekty tak rozsáhlé, že se s tím nedalo nic dělat, takže mi museli udělat amputaci v bérci.

Mapy po rozsáhlých autotransplantacích kůže mám na pravé i levé končetině.

Zbývající chodidlo skoro vůbec necítím, ale po intenzivní rehabilitaci v Kladrubech jsem se zlepšila a dnes už dokážu chodit po bytě i bez berlí. Kromě jizev po těle mi zůstala i obrovská jizva na duši, že v dnešní době může takováto nebezpečná bakterie zničit celý život jednoho mladého člověka.

Dejte děti očkovat

Když se mě někdo ptá, co se mi stalo, a já jim řeknu o meningokoku, téměř tři čtvrtiny lidí neví, o co jde. Ani já jsem nevěděla.

Dnes už sama navrhuji maminkám, aby svoje děti dávaly očkovat. Já své děti, až budu jednou nějaké mít, určitě očkovat dám a nebudu váhat ani minutu.

Viděla jsem na svých rodičích, jak se trápili a bojovali se mnou. Modlili se, abych nebyla hluchá, slepá, nebo dementní, aby mi začaly fungovat ledviny a já mohla zase žít.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Další z rubriky

Hurá na koloběžku. Napraví záda, posílí svaly a zlepší figuru

ilustrační snímek

Doby, kdy byla koloběžka výsadou malých dětí, jsou definitivně pryč. Koloběhu se dnes věnuje stále více dospělých,...

Rudou skvrnou za destigmatizaci menstruace. Francouzka šokovala Instagram

menstruace

Influencerka Shera Kerienski přidala na svůj instagramový profil fotografii v bílém oblečení, na kterém vyniká červená...

Zastavte svou mysl. Pomůžete imunitě a zbavíte se stresu i úzkostí

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Meditaci, která slaví 21. května svůj světový den, si možná spojujete jen se spirituálně založenými lidmi. Říkáte si,...

Najdete na iDNES.cz