Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Getty Images

Letní pohroma pro oči. Rady odborníků, jak si chránit zrak

  • 16
Léto je sice úžasné, ale naše oči během něj trpí. V tomto období na ně totiž číhá spousta více či méně skrytých nástrah. Oční lékařky vám proto poradí, co dělat, abyste rizikům předešli.

Nadšení z toho, že můžete být celé dny venku, aktivněji sportovat a užívat si sluníčka, je pochopitelné. Ale právě při letním sportování či zahradničení si často neuvědomíte, že slunce vám i škodí. Nejenže spaluje kůži, ale v ohrožení je i váš zrak. 

Dlouhodobé dávky UV záření zvyšují riziko vzniku šedého zákalu, poškození sítnice i popálení očních víček. Slunce u nás přitom často pálí víc než třeba na Jadranu, jeho paprsky se navíc odrážejí od sebemenší vodní hladiny. Tmavé brýle byste proto neměli odkládat. 

„Jinak hrozí riziko podráždění, akutní keratopatie, zánětu, rozvoje šedého zákalu nebo i problémy s centrem sítnice. Na oční víčka a oční okolí žádné běžné opalovací přípravky nepatří, oči zastiňujte brýlemi a pokrývkou hlavy,“ upozorňuje lékařka Eva Jerhotová z Oční kliniky NeoVize Praha. Proto si vyberte kvalitní brýle a mějte je pořád po ruce.

Pomoci mohou odvary z bylinek

Další riziko představují všudypřítomné alergie. Projevují se svěděním a pálením, otékáním a slzením očí. Tlumit tyto projevy můžou výplachy a obklady z bylinných odvarů jako třeba světlíku lékařského, heřmánku, jitrocele, řepíku lékařského, měsíčku lékařského či maliníku. 

Kontaktní čočky

Ani pro ně není léto ideálním obdobím. Myslete na jejich hygienu. Vždy je poctivě propláchněte fyziologickým roztokem a teprve potom uložte. Pokud jste na dovolené, noste je klidně celý den, ale na noc si je vyndavejte.

Nezapomeňte, že do vody nepatří. Pokud už s nimi chcete plavat, vždycky mějte nasazené plavecké brýle, do kterých nezatéká. Jestliže jste alergici a oči trpí tak, jak jsme psali v článku, je lepší se na čas vrátit k brýlím. Jinak si můžete zadělat na mnohem větší potíže.

Hlavní je omezit kontakt s alergenem, pokud ho znáte. Pomůže i obyčejná věc. „Při příchodu domů oči důkladně propláchněte. Ideální je osprchovat se celý a nejlépe si i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit ani na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě,“ radí odbornice. 

Alergické reakce nejen očím mohou způsobit i sinice, které se v červenci a v srpnu hojně vyskytují ve vodě. Měli byste proto vždy vědět, v čem se koupete. Aktuální informace nabízí například portál Ministerstva zdravotnictví ČR na www.koupacivody.cz.

Na oči útočí alergie, ale také záněty

S tím spojené jsou i záněty, ovšem ty nemusí být vždy jen alergického původu. Někdy je příčinou infekce způsobená mikroorganizmy v podobě virů, bakterií nebo třeba plísní. V takovém případě bývá otok oka tvrdý, červený a teplý. 

„Pokud máte oči jen mírně zarudlé a je v nich vodnatý nebo hlenový sekret, většinou to nebývá nic vážného,“ uklidňuje Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize. Záněty, při nichž vám z oka vytéká mazlavý sekret, jsou nebezpečnější a měli byste s nimi okamžitě vyrazit k lékaři.

Dalším problémem je klimatizace. Tělu i duchu v pařácích sice poskytuje úlevu, oči ale vysušuje. 

Myslete proto na důležité zásady: pravidelně místnost větrejte, nenechávejte klimatizaci (ani větrák) foukat přímo na sebe a nenastavujte ji na příliš nízké teploty. Rozdíl mezi teplotami v místnosti a venku by neměl překročit 5 °C. Přístroj také pravidelně čistěte. 

Zároveň udržujte vlhkost vzduchu mezi 40 až 50 procenty, to očím pomůže. Úlevu jim poskytnou i takzvané umělé slzy, které seženete v lékárně. Rozhodně si je pořiďte. Ušetří vám později spoustu těch skutečných.