Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Spálená kůže od sluníčka. Kdy stačí samoléčba a kdy raději zajít k lékaři?

  • 10
I jediné spálení si podle odborníků kůže pamatuje. Proto je důležité především dbát na prevenci. Pokud se i přesto spálíte, poradíme vám, co na kůži poškozenou slunečními paprsky pomáhá. Víte, kdy postačí samoléčba a kdy raději vyhledat pomoc?

Bez jakýchkoliv diskusí bychom se v první řadě spálení měli vyvarovat, a to především díky používání ochranných produktů, oblečení a pokrývky hlavy.

Obzvlášť nebezpečné je pak u malých dětí. Silné či opakované spálení citlivé pokožky v dětském věku může posléze vést k fatálním následkům v podobě vzniku kožních nádorů. U nich tedy ochrana platí dvojnásob a děti do jednoho roku by neměly vůbec pobývat na přímém slunci.

OBRAZEM: Takto vypadá rakovina kůže. Znaménka mění barvu, tvar i velikost

Jak se spálení projevuje

Tím nejtypičtějším příznakem je zarudnutí pokožky, po němž přichází slupování poškozené vrchní vrstvy kůže. Spálení od slunce se dělí na tři stupně podle závažnosti. Při mírném je kůže začervenalá, horká, bolestivá a citlivá a může se objevit i svědění.

U středně těžkého spálení je kůže rudá s malými bílými puchýřky. Ty se nikdy nesnažte propichovat, protože byste se mohli ohrozit ještě infekcí. Již u tohoto stupně spálení je vhodné vyhledat lékaře nebo alespoň lékárníka a poradit se, jak postupovat v léčbě.

KVÍZ: Umíte se správně opalovat?

U těžkého spálení je pokožka tmavě červená a typicky se objevuje i zimnice, bolest hlavy, horečka či nevolnost – zde opravdu na nic nečekejte a ihned vyhledejte lékařskou pomoc. I když si přivodíte pouze lehké spálení, až do úplného zahojení a zklidnění pokožky se vyvarujte pobytu na slunci a chraňte před ním především postižená místa.

Blahodárné chlazení

V případě spálení lehkého stupně s projevy zarudnutí a citlivosti postižená místa hlavně chlaďte. Ideální a nejjednodušší je sprchování vlažnou vodou nebo studené obklady, které uleví od pálení a bolestivosti pokožky.

Skvělým pomocníkem pro takové případy jsou i květové vody či hydratační mlhy. Vybrat můžete v podstatě jakoukoli, ale regenerační a zklidňující jsou především ty s výtažky z růží, heřmánku, měsíčku, kokosu, máty, s obsahem šťávy z aloe vera či blahodárných regeneračních minerálů. Pro větší efekt úlevy a osvěžení je dávejte chladit do lednice.

Velký SOS plán na léto: Jak na spáleninu, puchýř nebo klíště

Regenerační péče

Osvědčeným tipem, jak podpořit regeneraci spálené pokožky a ulevit jí, je používání produktů s panthenolem. V případě bolestivosti iritovaného místa jsou skvělé spreje nebo pěny. Následně používejte regenerační a hojivé masti, krémy či mléka, které pokožku promazávají a podporují její ozdravění.

Pozornost však věnujte také výběru sprchového gelu či mýdla s pečujícími složkami, které váš běžně používaný přípravek nemusí obsahovat. Aktivními ingrediencemi jsou aloe vera, heřmánek, měsíček lékařský, vitaminy A a E či allantoin. Pozitivní účinky mají také mandlový či jojobový olej, bambucké máslo, chlorofyl či sléz. Důležitou, ale často opomíjenou složkou dokonalého procesu hojení spálenin je také zvýšený příjem tekutin.

Článek vyšel v srpnovém vydání časopisu Zdraví.