O čem ženy nemluví: trápení s inkontinencí, hemoroidy i nechuť k sexu

  • 5
Bolesti hlavy či nízký tlak klidně probereme s kamarádkou i sousedem. Zdravotní problémy intimního charakteru jsou však považovány za tabu. Tajit je však i před svým lékařem by byla velká chyba. Jen tak s nimi můžete udělat něco dříve, než vám začnou hodně znepříjemňovat život.
Ilustrační snímek

1. Inkontinence

Samovolný únik moči je většinou považován za problém především starších dam, ale nevyhýbá se ani mladším ženám, mužům a někdy i dětem. Inkontinence sama o sobě není nemoc, ale spíše důsledek toho, že v našem těle není něco úplně v pořádku. 

Proč právě ženy? 

Důvodů, proč úniky moči trápí především ženy, je hned několik. Jednak je to uspořádáním našeho těla a močového ústrojí, vliv má i těhotenství, porod či menopauza. Vyskytuje se zhruba u padesáti procent žen starších padesáti let. 

Druhy inkontinence

Existuje několik druhů tohoto problému, které se liší symptomy, ale i léčbou. 

Urgentní – též se někdy označuje jako hyperaktivní měchýř. Jde o mimovolné stahy močového měchýře doprovázené nezvladatelným nucením na močení. Příčinou může být infekce močových cest, zúžení močové trubice, kamínky, ale i řada jiných neurologických či onkologických onemocnění. 

Stresová – k úniku moči dochází při sportu, smíchu, kašlání či jiné fyzické námaze. Důvodem bývají povolené svaly pánevního dna. Postihnout může i mladší ženy, protože se objevuje po porodu, ale na vině jsou i hormonální změny, chirurgické zákroky či špatný životní styl. Řešením je cvičení a posílení svalů pánevního dna, například pomocí Kegelových cviků. 

Reflexní – neboli neurogenní. Pojí se nejčastěji s neurologickým onemocněním. Člověk v tomto případě není schopen vůbec ovládat vylučování a je potřeba používat hygienické pomůcky. Objevuje se po úrazech, zákrocích. 

Přeplněný močový měchýř – nebo také jiným názvem paradoxní inkontinence je způsobena pomočováním při plném měchýři. Většinou se nedostaví pocity nutkání a měchýř pomalu odtéká. Příčinou mohou být různá poranění mozku a míchy, kdy přestanou správně fungovat nervy, ale i vyhřezlé ploténky, cukrovka a u mužů zvětšená prostata. 

Kromě výše řečeného ještě rozlišujeme inkontinenci smíšenou (více příznaků najednou), noční a psychogenní (při strachu, úzkosti a stresu). V drtivé většině jde o potíže způsobené ochabnutím svalů pánevního dna a infekcí, s nimiž lze úspěšně bojovat. 

Léčba

Záleží na druhu inkontinence, ale dnes již lékaři disponují celou řadou léčebných postupů. Může jít o cvičení, úpravu životosprávy, ale i operace, laserové zákroky či medikaci. Předcházet těmto nepříjemným potížím lze pomocí zmiňovaných Kegelových cviků, ale i pravidelnými preventivními prohlídkami. Správnou funkci močového měchýře podpoříte konzumací dýňových semínek, brusinek nebo čaji z lichořeřišnice.

Ilustrační snímek

2. Intimní problémy

Podle výzkumů klesá sexuální aktivita s naším věkem a pouze 22 procent žen si po přechodu užívá milování. Ostatní se tak připravují nejen o hezké chvíle, ale podle odborníků lidé, kteří nezanevřou na intimnosti, hodnotí svůj život pozitivněji, dokonce se dožívají vyššího věku. Tak proč nám to v posteli neklape?

Vaginální suchost

Podle studií trpí suchostí vaginálních sliznic každá druhá žena starší 45 let. Nepostihuje však jen ženy v době menopauzy, mnohdy potrápí i ty mnohem mladší. Kromě poklesu hladiny hormonů (estrogenu) jsou na vině porod, kojení, různé operace dělohy, vaječníků, ale třeba i užívání antikoncepce, antibiotik či léků na vysoký krevní tlak. Pocit sucha je doprovázen svěděním, pálením a bolestí. Řešením je buď užívání hormonálních přípravků, krémů nebo čípků, případně nehormonálních, které dodávají vlhkost. 

Není chuť 

Konečně se našla chvilka, máte volný večer, ale místo vášnivých chvilek se svým mužem raději sledujete televizi? Ztráta libida se objevuje v době menopauzy, ale často postihne i mladší ženy (třeba během kojení). Na vině jsou hormonální změny, ale mohou to být i starosti, péče o děti, hádky, stres či užívání některých léků. Pokud tedy nejde o vážnější zdravotní problém, můžete zkusit své libido trochu povzbudit. Pomohou vám k tomu přírodní prostředky, jako je kotvičník, maca, guarana a ženšen. 

Anorgasmie 

Pod tímto podivným názvem se skrývá jednoduchý problém – nemožnost dosažení orgasmu. Podle sexuologů anorgasmie trápí především ženy, a to dokonce několik desítek procent populace. Anorgasmie se dělí na primární, kdy žena orgasmu nedosáhla nikdy v životě, a sekundární, která se týká jen určitého období. 

A jaké jsou příčiny? Může jít o nervové či hormonální onemocnění, nebo jsou důvody psychického rázu. Ty jednoznačně převažují. K odstranění tohoto problému je třeba nejprve diagnostikovat, zda je nemocné tělo, nebo duše. Podle toho se volí léčba – medikace, či psychoterapie.

Ilustrační snímek

3. Hemoroidy

Pojem hemoroidy označuje onemocnění, při němž dochází k rozšíření cév kolem konečníku. Rozlišujeme vnější, jakési červené uzlíky, které jsou vně konečníku, a vnitřní, které se nacházejí uvnitř. Potrápit nás mohou oba druhy, často se vyskytují najednou. Krvácejí (jasně červenou krví), znesnadňují vyprazdňování a způsobují pacientům psychický i fyzický diskomfort. K jejich vzniku přispívá špatná životospráva, sedavé zaměstnání, málo tekutin, pohybu, zácpa či těhotenství. 

Co s nimi? 

Pokud máte jen lehčí formu, pomohou různé gely, mastičky či čípky. Pokud jsou hemoroidy již velké, je nutný zákrok. Používá se odstranění chladem (kryoterapie), laserem, elektrokoagulace či tzv. Baronova ligatura, kdy se hemoroid zaškrtí gumičkou a poté odpadne. 

Pomohou i bylinky 

Koupele či obklady, které zmírňují nepříjemné pocity, si můžete připravit například z dubové kůry, řepíku, měsíčku lékařského, kostivalu, jitrocele či heřmánku. V lékárně je k dostání řada volně prodejných přípravků, které tyto bylinky také obsahují.