Pět hygienických návyků, které škodí vašemu zdraví

  • 97
Možná si myslíte, že vaše hygienické návky tělu prospívají a vy ho tak udržujete zdravé. Mnohdy je tomu ale právě naopak. Ať je to už například čištění uší vatovými tyčinkami nebo třeba zubů po jídle. Co dalšího vám může škodit a proč?
Ilustrační snímek

Čištění uší s vatovými tyčinkami

Vypadají zdánlivě neškodně a většina lidí si s nimi čistí své uši. Vatové tyčinky ale mohou spíše škodit, než pomáhat. Důkladné čištění uší zdraví rozhodně neprospívá. Ucho má totiž samočistící funkci, a tak stačí jen viditelný maz lehce otřít.

Lidé si ale většinou vatovou tyčinkou zatlačí maz hluboko do ucha. To se pak ucpává a u bubínku se vytvoří mazová zátka, která může způsobovat zalehnutí uší, zhoršené slyšení, podrážděný zvukovod a v nejhorším případě i ušní záněty. 

Někteří lidé si tyčinkou zajedou tak hluboko, že si mohou podle lékařů propíchnout i ušní bubínek.

Ilustrační snímek

Osušení rukou pomocí elektrického vysoušeče

Elektrické vysoušeče rukou jsou podle odborníků zdravotním rizikem. Ruce sice osuší zdánlivě hygienicky, protože se jich člověk nemusí v průběhu sušení ani dotknout, ale v okolí vysoušeče je mnoho bakterií, které mohou škodit zdraví. Do vzduchu se při vysoušení dostávají ze špatně umytých rukou. 

Vědci z univerzity v Leedsu ve své studii dokonce zjistili velké množství škodlivých bakterií v okruhu až 2 metrů od vysoušeče, a to téměř 30krát více, než kolik se jich nachází v okolí zásobníků na papírové ubrousky.

Ilustrační snímek

Čištění zubů po jídle

Už dávno neplatí, že bychom si měli čistit zuby po každém jídle. Někdy to totiž může být akorát na škodu. Například poté, co jsme snědli ovoce, a zejména citrusy. Kyseliny nám totiž rozleptají sklovinu, a pokud bychom si zuby hned vyčistili, můžeme si je akorát poškodit.

Po džusech či citrusovém ovoci se doporučuje zuby čistit nejdříve hodinu po požití. „Po konzumaci kyselého se totiž sklovina stává citlivější a náchylnější k mechanickému poškození,“ řekla Julia Morozová z Kliniky zubního zdraví lékařství LF UP a FN v Olomouci.

Ideální je proto dát zubům čas, aby se sklovina opět zpevnila. O to se postará hlavně slina, která obsahuje potřebné minerály. Produkci slin můžeme stimulovat například žvýkačkou nebo bonbonem bez cukru. „Také můžeme kyselé prostředí naředit obyčejnou vodou, mlékem nebo si ústa vypláchnout ústní vodou,“ radí stomatoložka.

Ilustrační snímek

Horké koupele v bublinkách

Miluje to asi každý, napustit si horkou vanu a přidat si do ní spoustu pěny. Ale právě tento druh očisty není pro tělo příliš prospěšný. Kromě vysušení pokožky snižuje dlouhodobý pobyt v horké vodě s pěnou také obranyschopnost poševního prostředí. Žena pak může snadněji onemocnět vaginální či močovou infekcí. 

Horká vana však neprospívá ani mužům, protože dlouhodobé teplo může snižovat kvalitu spermií.

Odborníci proto doporučují, aby se lidé raději sprchovali. Nejen že tím ušetří za vodu, ale je to i zdravější pro tělo.

Ilustrační snímek

Kýchání do rukou

Možná jste si až doposud mysleli, že je ideální si kýchnout do ruky, vždyť vám to už od mala všichni říkali. Ale není tomu tak. Použití rukou ke kýchání a následné dotýkání se potravin, kliky a dalších předmětů je akorát tak ideální pro šíření nemoci mezi další lidi, a to stejně, jako když si kýchnete volně do prostoru. 

Navíc pokud si kýchnete při infekčních onemocněních do ruky, mohou se bakterie dostat i na vaše tváře či do očí. To vám může způsobit vyrážku, ale také zánět očí.

Odborníci proto doporučují kýchat do kapesníku, a pokud to nejde, tak si raději zakrýt nos a pusu loktem.