Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

  • 8
Pocit úlevy, okamžiky zbavené všech problémů, točící se místnost, komplikované skládání vět a kocovina. Když si jeden večer dopřejete pár skleniček, ve vašem těle se mezitím protočí škála pocitů, které ve vás alkohol vyvolá. Víte, co za jednotlivými stádii vězí?
víno, ilustrace

Sklenička červeného, potom druhá a někdy následuje i třetí. Nebo několik půl litrů piva. Sex on the beach, Cuba libre a Martini. Jaký druh alkoholu a v jaké podobě preferujete, o vás sice možná něco vypovídá, tělu na tom však nesejde.

Pocity, které během pití alkoholu zažíváme, si jsou velmi podobné. Na základě odborných vysvětlení dietologů i nutričních specialistů už budete vědět, proč se vám místnost točí, proč s přibývajícím alkoholem problémy mizí a proč je vám tak zle, když se druhý den ráno proberete.

Ilustrační snímek

Pocit klidu

Usednete na židli v baru, zapovídáte se s přáteli a po prvních několika locích se dostaví ten typický pocit klidu. Stres a problémy ustupují do pozadí. Proč tomu tak je?

„Alkohol v mozku uvolňuje endorfiny,“ vysvětluje americká dietoložka Ginger Hultinová. Endorfiny jsou známé jako hormony štěstí. „K uvolňování endorfinů dochází zejména v přední části mozku, která má na starosti rozhodování a přemýšlení. To je důvodem, proč se začínáme cítit uvolnění a spokojení. Na druhou stranu je to také důvod, proč se lidé rozhodují nevhodně – například že sedají opilí za volant nebo tíhnou k hazardování,“ dodává Hultinová.

ilustrační snímek

Vysoké sebevědomí

Bývalá modelka Gabriela Peacocková, Češka žijící v Londýně, která se věnuje nutričnímu poradenství, vysvětluje, proč se mnoho lidí po alkoholu setkává s pocitem neohrožení a zvýšeného sebevědomí: „Alkohol snižuje náš pocit strachu. To některé jedince povzbudí, aby se pustili do aktivit, které by se jim za střízliva zdály nebezpečné.“ 

Opilec na záchodě (ilustrační foto)

Špatná koordinace

Pravděpodobně se vám to někdy stalo nebo jste určitě zažili, jak se někomu z vašich známých po trochu větší dávce alkoholu pletou slova, vráží do dveří a ztěžka překládá jednu nohu přes druhou.

„Alkohol snižuje vzájemnou komunikaci mezi mozkem a tělem. Tedy dochází k prodlevám v přenosech do končetin nebo do jednotlivých svalů, které jsou potřeba pro správnou artikulaci,“ vysvětluje Peacocková.

Opilec (ilustrační foto)

Ztráta paměti

Rozhovor s Gabrielou Peacockovou čtěte zde

Dietoložka anglických celebrit Gabriela Peacock

Podle Gabriely Peacockové ztěžuje požitý alkohol mozku zapamatování si nových událostí nebo ukládání vzpomínek. Proto při jeho přemíře dochází k tomu známému oknu, kdy dotyčný tápe a nemůže si vybavit, jak se dostal z restaurace do baru a z baru domů.

Pravděpodobnost, že vás výpadky paměti potkají, se zvyšuje s mírou alkoholu, ale také v případě, že pijete nalačno nebo rychle. Například žena o zhruba šedesáti kilogramech po zkonzumování dvou skleniček červeného vína a dvou mojit snadno dosáhne až na dvě promile alkoholu v krvi, které lékaři zařazují do kategorie těžké opilosti. Ta se projevuje neschopností složit větu či samostatně chodit, zvracením nebo výraznou změnou chování. 

Ilustrační snímek

Točící se okolí

Možná se vám po pár skleničkách začne točit taneční parket, bar nebo ulice cestou domů a možná vás tento pocit potká až poté, co doma ulehnete do postele. Bohužel není jiný způsob, jak se s tímto pocitem vypořádat, než snažit se usnout.

„Alkohol ovlivňuje rovnovážné ústrojí umístěné v uchu a jeho fungování. Se zvýšenou hladinou alkoholu v krvi začne rovnovážné ústrojí vysílat do mozku signály, že se hýbete mnohem více, než jak je tomu ve skutečnosti,“ přichází s vysvětlením nepříjemného pocitu Peacocková. To může mít následky, jako jsou závratě nebo pocit na zvracení.

Předmaratonské jídlo nejsou žádné hody s přísunem živin na několik dnů

Přejídání se

Objednávání dalších a dalších misek s brambůrky či praženými oříšky, bageta cestou domů nebo vyrabování lednice po příchodu: alkoholová párty se většinou zvrtne i co se týče jídla. Nejraději byste pak snědli vše nezdravé, na co přijdete. I tento stav má své vysvětlení ve fungování lidského těla a způsobu, jakým se s alkoholem potýká.

Podle Gabriely Peacockové může během spalování alkoholu tělo vyčerpat své zásoby glykogenu, které se pak snaží doplnit tím, že ve vás vzbudí chuť na pokrmy plné uhlohydrátů.

„Alkohol zároveň snižuje hladinu leptinu, který známe jako hormon nasycení,“ dodává nutriční specialistka.

Na boj proti kocovině je dobré myslet, ještě než se vydáte na party.

Kocovina

Kocovina je asi nejčastějším zážitkem, který si po vydařeném večírku užijete jako další v pořadí. Vyznačuje se hned několika příznaky. Jedním z nich je potřeba si častěji odskočit na záchod. Je to proto, že alkohol funguje močopudně. Přemírou pití však může docházet k tomu, že tělo vyloučí více vody, než by bylo dobré, a následně dochází k jeho dehydrataci. Důvodem bolesti hlavy, která se s propařenou nocí často pojí, proto může často být právě nadměrné vylučování vody společně s draslíkem a solí. Nedostatek zmíněných dvou látek ve vás může vzbuzovat pocit na zvracení, únavu a slabost.  

Co se děje s játry alkoholika?

Odborný asistent biofyzikálního ústavu Vladan Bernard ukazuje na játrech, jak...

V rámci ranního „probouzení“ se z předešlého popíjení se čas od času člověk zastydí za to, co říkal nebo dělal. Vysvětlení, proč se tak stalo, znáte už z první části tohoto článku – alkohol vás pocitově zbavil problémů, strachu a zvýšil sebevědomí. 

Receptů, jak snížit nepříjemné důsledky pití, najdete celou řadu. Mezi základní body, kterými byste se měli řídit, je pít pomalu, střídmě a rozhodně ne na lačný žaludek. To, jak se vaše tělo s přijatým množstvím alkoholu vyrovná, však nezávisí pouze na vás, ale i na vašem organismu. Někomu hladina alkoholu v krvi klesá rychleji, někdo střízliví pomaleji. Vliv hraje také věk, konstituce a váš životní styl.