Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Poradna Kateřiny Novotné, spoluzakladatelky Akademie rodičovství , lektorky a autorky kurzů pro rodiče a dospívající děti je ukončena . Nové dotazy nebudou zodpovězeny, ve starých můžete vyhledávat.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Dospívající
Dobrý den, mám 17-letou dceru studující gymnázium. První dva roky měla vyznamenání. Teď má nějakou krizi-chodí spát velmi pozdě (ve dvě, ve tři) a ráno tím pádem nemůže vstát a chodí do školy buď pozdě anebo vůbec. Zatím marně se pokoušíme do napravit. Řekla mi, že to zvládne sama, ale moc se jí to nedaří. Snažila jsem se domluvit nějaká pravidla, ale ačkoliv mi je vždy odsouhlasí ( čas odchodu do postele, ranní vstávání ), nakonec je vše jinak. Chodí i ke školní psycholožce. Ta mi radila naslouchat a absenci ji omlouvat, ale mám pocit, že je to čím dál horší-jakoby by ji nedocházelo, že to nelze omlouvat do nekonečna. Téměř denně se kvůli tomu hádáme. V prospěchu se díky tomu zhoršila, ale učí se a je svědomitá i pořádná. Je dost introvert, má nízké sebevědomí, ač se jí snažím chválit. Nemá moc přátel, většinou je doma-občas ji někam vytáhnu, ale se mnou už moc chodit nechce... Jaký mám zvolit způsob komunikace, aby to zabralo? Nerada bych, aby kvůli absenci vyletěla ze školy....
Hana K.
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Hano,


přemýšlím nad tím, co se v životě dcery změnilo/událo, že došlo k tak výrazným změnám. Myslíte, že se dcera školní psycholožce svěřila s nějakým trápením? Kromě toho, že dcera chodí pozdě spát, pozorujete ještě nějaké jiné změny? Chodí takto spát každý den? Nebo jsou výjimky, kdy zvládne jít spát, a především tedy ráno vstát a jít do školy? Není téma „chodit spát“ jen důsledek něčeho – co zařídí, že pak nejde do školy (resp. má důvod/výmluvu proč do té školy pak nejde?). Nemá dcera strach ve škole z nějakých spolužáků, školních výsledků, že zklame vás a nezvládne blížící se maturitu…?


Způsob komunikace bych volila v duchu výše uvedených otázek. Být s ní a zkoušet porozumět dané situaci. Zajímat se co se děje – být dětsky zvídavá. Rozumím tomu tak, že doporučení je zajímat se o dceru, její pohled na svět, co jí trápí, o čem přemýšlí, čeho se bojí, co řeší či neřeší a proč a s čím jí vy jako máma můžete pomoci. Možná totiž dceři dochází, že nejde její absence omlouvat donekonečna, ale problém, který jí trápí je mnohem větší a složitější – je to větší strašák. A neumí jej vyřešit. Mám-li být konkrétní – například: kdyby se bála někoho ve škole je to pro ni horší být ve škole nežli to, že má nyní zameškané hodiny a zhoršený prospěch. (chodí spát velmi pozdě i o víkendech? Nebo v tyto dny zvládá ranní vstávání lépe – když se např. domluvíte, že spolu někam ráno v neděli pojedete na výlet?)


Nabízí se komunikace v duchu podpory a snahy porozumět co se děje, nežli v duchu dojednávání pravidel a vysvětlování, že když bude mít absence, že hrozí, že jí ze školy vyhodí…atd. Až, když se vám podaří spolu se bavit o její situaci, teprve pak se domlouvat s dcerou co by jí pomohlo, domlouvat pravidla, aby to zvládla. Můžete ji pomoci vy nebo někdo jiný? Kdo? Jak?


Vždycky můžete zajít spolu i zvlášť za odborníkem, aby vám danou situaci pomohl řešit. Přeji hodně sil a odvahy. Srdečně, Katka Novotná, akademie rodičovství, soukromá rodinná poradna, Praha 4 

Dospívající
Dobrý den, jsem v rozvodovém řízení 2 roky. Mám přítele s kterým bych ráda jela na dovolenou ve dvou. Dcera má 18 let , ale syn jen 16. Na starosti ho nechci nechávat dceři, neboť je velice nezodpovědný, k otci nechce za žádnou cenu. Jak si s tím poradit? Děkuji J.
Jitka
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Jitko,


děkuji za váš dotaz. Moc se mi líbí, že nechcete syna nechávat na starosti dceři. Mohlo by to pro ni být velmi náročné a zasahovalo by to do jejich sourozeneckého vztahu. Proč syn nechce k otci? Má na něj otec zvýšené nároky? Hádají se? Je syn na tátu naštvaný? Jak máte domluvenou péči o děti s otcem dětí?


Syn je ve věku, kdy je pro něj otec – jako muž velmi důležitý (pro dceru také), vymezuje se vůči němu (mohou se např. hádat), aby z něho mohl vyrůst Muž. Mé doporučení je domluvit se s otcem a synem, aby minimálně po dobu vaší dovolené byl s tátou. Co potřebují k tomu, aby to zvládli? Co pro to oba musí udělat? A být důsledná. Čím více bude syn s otcem tím pro něj v tomto věku lépe.


Vaše mateřská role – péče o děťátka skončila, nyní je na řadě role otcovská, aby vaše děti posunul do samostatného života. Abyste mohli najít novou úroveň vztahu se svými dětmi – jako dospělí na partnerské úrovni.


Držím palce, užijte si dovolenou!


Hodně zdraví celé vaší rodině, srdečně Katka Novotná, akademie rodičovství, vaše rodinná poradna

Dospívající
Dobrý den, myslela jsem si že když jste poradili tolika rodiči mohli byste poradit i ditěti. Je mi 12 a mam neřekla bych problem s mamkou.
Ja vždy chtěla vybírat oblečeni sama, ale mamka vždy říkala že mam dost a že mi nic nechybí.Dneska se mi stalo že mi chybi kratasy zeptala jsem se mamky jestli si nemůžu vybrat ale ona mi řekla že pro měla dávno koupene
.Jen bych se chtěla zeptat jestli je to důvod být naštvana (protože podle mě jo ale nevím jsetli to je správné) Děkuji za radu
Verča
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...
Dobrý den Verčo,

udělám maximum pro to, abych vám poradila. Je vám 12 let a hledáte řešení vaší situace - to je obdivuhodné. Klobouk dolů. 

Všechny vaše pocity, všechno co cítíte a zažíváte je správně! Máte plné právo být naštvaná, smutná i veselá. Pocit funguje jako světelná kontrolka, ukazuje nám, že nějaká vnitřní potřeba buď je, nebo není naplněna. Pro život je nezbytné naučit se seznamovat s vlastními pocity a potřebami, jelikož díky tomu dokážeme rozpoznat, co vlastně potřebujeme. 

Pokud se cítíte naštvaná - je to v pořádku, stejně jako je v pořádku říci, že jste naštvaná. Není dobré někomu ubližovat či nadávat protože jsem naštvaná, ale ani potlačovat to, jak se cítíme. 
"Mami, díky, že se o mě tak staráš, ale mě se to nelíbí (štve), ráda bych si oblečení vybírala sama, co potřebuješ k tomu, abys mi to dovolila?"

Verčo, nevzdávejte to, zkoušejte s mámou mluvit, říkat jí jak se cítíte a hledejte spolu možnosti, aby vám OBĚMA bylo hezky. Máma vás má určitě ráda a snaží se pro vás dělat maximum. Občas nám dospělákům něco nedojde (často máme moc strach), ale má vás. A vy dvě spolu to určitě zvládnete. 

Moc vám fandím. Kdybyste chtěla ještě něco probrat - klidně pište, ptejte se. Určitě to spolu vykoumáme. 

Katka
Dospívající
Dobrý den, děkuji za Vaše řádky. Nejsem to jen já, kdo bratrovi nařizuje.( Samozřejmě i táta, toho ale naprosto ignoruje.)To se pokusím změnit. Chápu, že se jako rodič chovat nemůžu. Jen mě prostě vytáčí, jak se chová bratr k tátovi a pak ten jeho slovník. A pak, jak jsem psala..máma se z toho všeho jen raduje. Neuvědomuje si asi, že nejvíc ubližuje právě bratrovi. Zkusím změnit svůj přístup a uvidím. Ještě jednou moc děkuji..
an
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...
Dobrý den,
moc vám fandím ve vašem odhodlání zkusit změnit svůj přístup k bratrovi. Že se to daří můžete poznat třeba tak, že vás chování bratra bude zlobit jinak než nyní - nebude vás to tak vytáčet. 

My rodiče občas děláme spousty chyb. Není to záměrné. Je to prostě tak, že to jinak neumíme. Nevíme jak jinak, máme spoustu starostí sami se sebou, nejsme vyzrálé osobnosti a neuvědomujeme si, že naše chování může vám dětem ubližovat. Nechceme vám ubližovat - máme vás rádi, milujeme vás, jenom to neumíme jinak. 

Držím vám palce a  kdyby vás ještě něco napadlo - jsem vám k dispozici buď tady nebo kontakty najdete na stránkách akademie rodičovství.

Srdečně, Katka


Dospívající
Dobrý den, prosím o radu.Nejsem sice rodič,ale už se namůžu přehlížej,jak se chová bratr k tátovi. Bratrovi je 16 let.Rodiče se rozvedli cca před deseti lety.My děti jsme zůstaly u táty.Problém je v tom, jak se chová bratr k tátovi.Absolutně ho ignoruje, je neustále na internetu a je bohužel i velmi vulgární. To co si dovolí je opravdu síla a to i před tátovo přítelkyní. Rozdíl je v tom jak se chová u mámy.Tam je prý celkem zvladatelný a sprostá slova si tam nedovolí.A to protože má nejspíš strach,aby nedělal zle před mámy přítelem.Proč to bez okolků dělá doma? Když už jsem fakt vytočená,tak vypnu wifi..následně poslouchám ten jeho vulgární slovník a utíká ven aby se mohl připojit k wifi.To ho máme přivázat ke stolu,aby poslechl?Když jde ven,nikdy nedokáže dodržet čas příchodu to je pak tisíc výmluv.Navíc doma s ničím nepomůže.V poslední fázi pak řekne, že jede k mámě a je hotovo.Další problém je v tom,že táta s mámou mají už od rozvodu špatný vztah.Mámě tato situace jistě vyhovuje.
an
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den, děkuji za váš dotaz.


Píšete hned na začátku, že nejste rodič, ale z vašich řádků je vidět, že se jako rodič chováte (převzala jste roli rodiče). Vypínáte bráchovi wifi, přemýšlíte v množném čísle, zda-li jej přivázat ke stolu, aby poslechl.  Občas to může být pro vás náročné. Stejně pro vašeho bratra – může mu chybět sestra.


Domnívám se, že bratr se chová, jak se chová z více faktorů. Jeden jsem již popsala výše, další je ten – že hledá hranici a otec mu ji nenastavuje. To on by měl říci bratrovi, že jeho chování je neakceptovatelné, to on by měl vypínat wifi – ne vy. To on by měl řešit synovi nedodržené časy návratů a zapojit jej do činností doma.


Navíc pro bratra je doma bezpečné prostředí. Všichni testujeme a učíme se v domácím prostředí. Děti si doma dovolí více než-li na návštěvě. (To jsou ty hlášky – ty jo, doma řádí, ale u babičky jsou hodné…).  Zkouší – tím se učí, hledají hranice u svých rodičů. A je moc fajn, když jim ty hranice rodiče nastavují. 


Navíc se do toho všeho ještě motá vztah vašich rodičů, bratr hledající svoji roli muže ve svých partnerských vztazích.


Vy otce, matku ani bratra nezměníte. Co změnit můžete je přestat se vůči bratrovi chovat jako rodič. Nepřebírat zodpovědnost za vztah mezi bratrem a otcem. I tato změna může přinést změnu chování bratra.


Chápu, že je to velmi složitá a často nepříjemná situace. A moc vám držím palce, aby se situace doma co nejdříve proměnila a přinesla více pohody.


Srdečně, Katka Novotná, akademie rodičovství

PS – pokud by vás ještě něco zajímalo – klidně pište sem nebo do poradny AR - něco vymyslíme. 

Dospívající
Dobrý den, manžel chce, aby naše dcera chodila na kroužek motorek, bohužel s tím nesouhlasím. Dceři je to jedno. Manžel motorky miluje a nechce je dělat sám. Ráda bych trávila hlavně čas všichni dohromady,ale to manžel odmítá, protože s dcerou si prý rozumí jen na motorkách a na dovolených se jen hádají, což je pravda. Ja bych ale ráda zažila společnou dovolenou nebo jen pár hodin na výletě. Od chvíle kdy jsem řekla motorky ne, tak se chce i rozvést a o mě ztratil zájem úplně, dodal, že jsem okoukaná a že ho manželství ubíjí a nechce sedět furt doma. Nevím,jakdál. Prosím o radu.
Jarča
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Jarčo, děkuji za váš dotaz.


Nepíšete, kolik je dceři let, ale předpokládám, že pokud se bavíme o motorkách a také o tom, že se dcera s otcem při společných dovolených hádá tipuji věk okolo 15 let.


Pokud je dcera ve věku cca 14+ let tak to je zhruba věk (uvádí se cca až 16 let), kdy otec přebírá dceru do své náruče a jeho úkolem je uvést dceru jako ženu, vybavenou ženstvím od vás jako matky do mužského světa, aby si tam vybrala svého partnera. Dcera nyní potřebuje příležitost trávit čas s otcem bez vaší přítomnosti (to by vysvětlovalo ty hádky při společných dovolených) - potřebuje s ním mluvit, být s ním, cítit se milována bez výkonů a přijímána jako žena, otec musí potvrdit její individualitu a neslučovat či srovnávat s vámi. A to mi přijde kroužek motorek přesně tím, co by dceři pomohlo.


Postupem času se začnou množit konflikty i zde, mezi dcerou a otcem, dcera je nesycená a připravená na naší fázi. Vy tomu všemu můžete pomoci tak, že porostou vaše nároky na čas s manželem (dáte jí tím signál – toto je můj muž, ty si jdi hledat svého). A začnete s manželem podnikat nová dobrodružství. Což by mohlo okořenit váš partnerský život.


Pokud jsem se tedy úplně nezmýlila ve věku vaší dcery, já bych velmi fandila společnými aktivitám manžela s dcerou, zároveň začala podnikat nová dobrodružství s manželem bez dcery (a nemusí to být motorky, třeba najdete něco, co vás bude bavit společně). Pokud bude trávit manžel čas s dcerou sami a vy s manželem, určitě pak budou i společné výlety ve třech v jiné atmosféře.


Pokud jsem se zmýlila v odhadu věku – napište. Přeji vám vše dobré, plno akčních, relaxačních a nevšedních i všedních dní s manželem. Dcera ve věku 12-18 let se odpoutává od rodiny, užijte si to zvyšující se napětí a podrážděnost rodiny. Nejvíce celému procesu jako rodiče pomůžete tím, že budete pěstovat svůj partnerský vztah.


Srdečně, Katka Novotná, akademie rodičovství

Dospívající
Dobry den
Syn (16 let) studuje na gymnáziu a ve všem je téměř nejhorší. Předposlední ve třídě co do známek ve všech předmětech. Na schůzce většina učitelů tvrdí, ze je jakoby mimo, neúčastní se ničeho, je zabrany do svého vnitřního světa. Víkendy travime prakticky jen učením přičemž he nutné u nej sedet. Je stale duchem nekde mimo. Kdyz ho necháme učit se cele dopoledne samotného pak zjistíme ze se nic nenaučil. Domluva nepomáhá, ted jsme přišli s tim ze v létě pujde povinne na brigádu aby si uvědomil skutečný zivot. Nevíme co s nim. Snažíme se s nim diskutovat vse nam odkyve ale stejne to k ničemu neni. Mate nejaky tip co jeste delat? Neni nic co by ho zajímalo krome mobilu a her, i tu brigádu odmítá. Děkuji
K
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den,


děkuji za váš dotaz. Chápu, že v době, kdy děti mají vše, nic moc nemusí je pro ně těžké o něco usilovat. Brigáda je bezva nápad – ale na co by tam syn chodil? On potřebuje peníze? Chybí mu smysl. A ten je třeba všemu dát. Chápu váš záměr, ale syn jej nechápe, nechápe, co to znamená skutečný život – on žije skutečný život. Ten svůj. Pohodlný a s plným servisem a péči starostlivých rodičů.


Nabízím pár tipů, co s tím. Bohužel nevím zda-li některé děláte či nikoliv – tak se omlouvám a vybírejte dle vaší konkrétní situace. Obecně lze říci přestat o syna tolik pečovat, a vysvětlovat, a naopak co nejvíce zkompetentňovat, požadovat a případně nechat dopadnout přirozené důsledky.


Nevím, jaké má syn doma povinnosti – ale pokud žádné nemá je třeba jej velmi zapojit do péče o domácnost.


Nevím, jak syn získává peníze, kdo mu platí telefon a jeho výdaje – pokud vy je třeba nastavit se synem spoluúčast. Lze se s ním domluvit na určité částce (zřídit mu platební kartu, pokud jí nemá), ze které si bude platit výdaje na školní obědy, dopravu, sport a zbytek si musí uhradit ze svých peněz – které si může vydělat na brigádě.


Pokud syn chce nový telefon – vy mu můžete pořídit telefon do částky XY a pokud chce lepší – musí si přidat z vlastních peněz (ty si může vydělat na brigádě).


Jak probíhá péče o jeho prádlo, úklid pokoje, příprava svačin – to vše by si měl syn zajišťovat sám.


A co se týká školy – kdo chtěl, aby šel syn na gymnázium. Vy nebo syn? Pokud vy, co potřebuje syn od vás, aby školu dokončil? Pokud syn – proč se tak rozhodl? Jaké jsou jeho plány do budoucna? Zkuste si s ním o tom promluvit. Přemýšlí nad vysokou? Chce jít pracovat do zahraničí? Kde plánuje bydlet po dokončení školy? Co bude dělat, pokud školu nedokončí?

Dnes se synem komunikujte, co bude až dokončí školu. Počítáte s tím, že syn u vás bude bydlet nebo ne. Počítáte s tím, že mu dáte něco do začátku? Nebo ne. (pokud ne už dnes mi může šetřit a vydělávat na brigádách…) Počítáte s tím, že půjde na vysokou školu nebo ne? Pak je ještě velmi důležité to, co říkáte dodržet.


Čím více se my rodiče snažíme a pečujeme o děti a snažíme se, aby byly šťastné a spokojené tím méně se snaží ony, a nepřebírají zodpovědnost, protože k tomu nemají prostor. Je to pro nás mámy někdy dost těžké vidět, jak si natloukají kolena, ale tím se posouvají, učí a otužují.


Na závěr si dovolím nabídnout jeden případ z praxe. Vzpomínám si, že k nám přišla do poradny AR rodina kvůli synovu vzdorovitému chování. Ve škole propadal v několika předmětech, občas nepřišel v noci domů. Zeptali jsme se ho “jak by chtěl, aby vypadala jeho rodina?” on řekl: "přál bych si, abychom častěji společně večeřeli"...chtěl bych, abychom častěji jeli společně někam na dovolenou a aby se mě ostatní tolik nevyptávali”. Rodiče byli šokováni – mysleli si, že jejich syn se nemůže dočkat až mu bude 18 let a odejde z domova. On zatím chtěl jen více nezávislosti a důvěry, ale také blízkosti rodičů.

 

Snad jsem vás mými tipy nainspirovala. Držím palce a přeji hodně zdraví celé vaší rodině.

Srdečně, Katka Novotná, akademie rodičovství.

 

Dospívající
Dobrý den, potřebuji poradit ohledně komunikace s dcerou. Je v posledním ročníku SŠ a doma pořád říká, že chce jít studovat medicínu. Jak jí mám vysvětlit, že na to nemá a že má jít studovat filosofii která je pro ni vhodnější? Chci předejít jejímu zklamání když by medicínu nedokončila.
Děkuji za každou radu.
Alena
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Aleno,


děkuji za váš dotaz. Máte doma skoro dospělou holku, která ví, co chce. To je super. V tomto věku vědět co chci a proč to chci nebývá obvyklé.


Netuším, z čeho se bere vaše přesvědčení, že na studia medicíny dcera nemá a vaše víra, že medicínu nedokončí. Myslím, že naše role – myslím role rodiče, není v tom vědět co naše děti mají dělat, co si mají myslet či jak se mají cítit, ale naopak věřit jim a podporovat je v jejich pohledu na svět a v jejich odhodlání. Pomáhat jim v budování jejich jedinečného světa.


Upřímně si myslím, že čím vyvinete větší tlak na dceru, tím ona bude zarputilejší ve svojí cestě za medicínou. Má nabídka je v klidu s dcerou probrat jaké má plány, jak si studium představuje, jak si představuje svůj život a svoji profesi. Ptejte se, zajímejte se, jak to má vymyšlené. I klidně co bude dělat, když jí to přestane bavit. Proč se rozhodla… myslím tím upřímný zájem – „zajímá mě, jak to máš, jak to tom přemýšlíš, prosím sdílej to se mnou“. A pak se zeptat zda-li chce slyšet váš pohled a váš názor. Pokud jí bude zajímat – můžete jí říci, o co se opírá vaše přesvědčení, že filozofie je cesta pro ni. Pokud naopak řekne, že nechce váš názor slyšet – lze jí nabídnout se o všem znovu kdykoliv pobavit, že budete moc ráda. Tím by se mohlo snížit napětí v rámci tohoto tématu a vytvořit nové prostředí pro komunikaci, ale již v jiném kontextu.


Další cestou, jak navázat komunikaci je mluvit o svých obavách. Mluvit o tom čeho vy se bojíte a proč. A být k dceři otevřená a transparentní. Ale je třeba se připravit i na otázku dcery – Mami, proč mi nevěříš? Jak víš, že budu zklamaná, když nedokončím školu? Nebudeš zklamaná více ty než já?


Přeji vám i vaší dceři vše dobré. Hodně fajn lidí kolem vás a především hodně zdraví.

Srdečně, Katka

Dospívající
Dobry den, mam otázku. Jak motivovat 15 leteho syna k nějakým zájmům. Prakticky ho zajímají jen počítačové hry a videa na telefonu. Jezdime lyžovat, na kole, na brusle, akceptoval jen lyže, brusle ani kolo ho nebaví, kultura, poznávání památek, muzea také ne. Bohuzel bydlíme na malém městě takze tech možnosti moc neni. Ja pocházím z Prahy a moc mi chybi pravidelně výstavy, divadla atd. Znám par jeho vrstevníků, kteří již vědí co by chteli delat, cim byt a delaji spoustu veci s nadšením. Mrzí me, ze syn je takovy nejaky unudeny, bez nějakých životních plánů a cílů. Nebo toho chci moc v jeho veku? Cim by se tak chlapec v tomto veku mel zabývat? Děkuji predem za odpoved
Karol
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Karol,


děkuji za váš dotaz. Rozdíl mezi vrstevníky syna a vaším synem je v tom, že je nikdo nemotivuje. Že aktivity, které dělají, dělají s nadšením, a to vychází z jejich vnitřní motivace. Kluci, kteří v tomto věku dělají nějaký sport, tak obvykle začali dříve ne nyní. 


Je naprosto běžné, že mlaďochy v tomto věku zajímají počítače, hry, videa apod., hodně spí, hodně jí a téma sex je velmi aktuální. Je jasné, že doma bude v tomto věku pomáhat s péčí o auto, dům, zahradu…apod. Navíc stále studuje.


Vaše snaha jej motivovat k dalším aktivitám by naopak mohla být vnímána jako tlak z vaší strany a na druhé straně se syn pak bude ještě více zavírat (bránit se tlaku). Navíc v tomto věku již synové více inklinují k mužským vzorům, principům a chlapskému světu. Mateřská role značně ustupuje do pozadí (i když to pro nás mámy je těžké). Pokud by jej mohlo něco zaujmout – jsou to aktivity s chlapama, bez maminek.


Váš syn už není chlapec. Pomalu a jistě se od vás bude odpoutávat a budete přestřihovat pupeční šňůru, aby se postavil na vlastní nohy a mohl vést svůj život.


Přeji vám hodně sil a odvahy. Srdečně, Katka

Dospívající
Spolubývajúca na internáte má 22 rokov. S nikým nechodila ani nechodí a ani ja. Často príde s tým, že v električke všetci muži pozerali iba na ňu. Stalo sa, že započula na ulici rozhovor mužov, v ktorom jeden z nich hovoril v súvislosti so ženou „ja na ňu nemám“ alebo v druhom prípade „je krásna“. Podľa nej to bolo o nej, len dotyčný vtedy nemal odvahu osloviť ju. Dokáže o tom hovoriť celé hodiny. Inak mala viacero stretnutí s mužmi zo zoznamky, ale z ich strany ostalo iba pri prvom stretnutí. Naopak, tých, ktorí o ňu majú skutočný záujem (nie je ich ale veľa) nazve obludami. Má spísaných mnoho požiadaviek, ktoré by mal spĺňať jej budúci partner - prevažne sa však týkajú vizáže (modré oči, svaly). Tiež mala obdobie, že vo veľkom vyvárala a vypekala. Keď však zistila, že to viem lepšie ako ona úplne s tým prestala. Čo si o tom všetkom mám myslieť a hlavne ako sa zbaviť jej nekonečných monológov, aká je úžasná a žiadaná. Inak je celkom fajn. Ďakujem.
Linda
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Lindo,


děkuji za váš dotaz. Půjdu na to trochu od lesa - všichni máme nějaké potřeby. Některé jsou tak důležité, že si je dokážeme naplnit jak pozitivně, tak i negativně. Třeba potřeba někam patřit – patřit můžete do své rodiny nebo do party. A pak jsou další potřeby pro nás lidi moc důležité, ale občas se stane, že je nemáme naplněné. Jsou to potřeby uznání, ocenění, lásky...atd. Pokud tyto potřeby naplněny nejsou – vzniká strach, aby nás ochránil.


Nevím, čím vším si vaše spolubydlící v životě prošla, ale na mě z toho, co popisujete to dělá dojem, že spolubydlící hledá uznání, ocenění, chce být zkrátka dost dobrá. Může mít také strach z hodnocení – proto přestala vařit a péct – protože zjistila, že vy to umíte lépe. Může mít strach z odmítnutí – proto raději žádný vztah než podstupovat toto riziko.


Přijde mi, že si svými monology říká o to jednoduché – mám tě ráda, jsi fajn baba. Říká si o jistotu od vás, protože tam uvnitř jí necítí. Tam uvnitř je tolik strachu a pochybností zda-li jsem dost dobrá a hodna lásky. Je to její způsob, jak svoji nejistotu (nízkou sebeúctu) zvládnout.


Napadá mě, že když spolubydlící zase začne povídat – lze jí vyslechnout, již s těmi informacemi, co víte, nebo se jí zeptat – co potřebuje – chce slyšet od vás, že je krásná, chytrá, fajn… Nabínout jí pomoc.


Mějte se báječně a užívejte studentský život. Hodně pohody a zdraví. Srdečně, Katka

Dospívající
Dobrý den, Je mi 18 let a jsem ve druhém ročníku SŠ. Studuji IT. Měl jsem jeden rok odklad, a musel jsem odejít z gymplu v kvartě (devátá třída), protože jsem byl hospitalizován se smrtelnou nemocí. Vše je teď v pořádku.
Problém je, že mi IT nejde, a ani tolik nebaví. Až moc pozdě jsem si uvědomil, že mne naplňuje jazykověda. Projít ve škole problém není, ale nebaví mne to. Kdybych chtěl přejít na jiný obor, musel bych nejspíš začít odznovu (v prváku), a už teď si připadám dost pozadu. Vydělávám si doučováním angličtiny a mí studenti jsou se mnou velice spokojení, a opravdu mne to baví. Říkám si, že po tom, co odmaturuji mohu jít na vysokou jazykově zaměřenou, ale nejdřív musím vytrpět školu, která mě nebaví.
Ještě jsem rodičům neříkal, že nejsem se školou spokojený. Co mám dělat?
Daniel
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Daniely,


děkuji za váš dotaz. Z toho, co čtu, vám toho život už pěkně nadělil a jsem upřímně ráda, že teď už je vše v pořádku. Přesto mám pocit, že to zvládáte a učení a škola vám problémy nedělá.


Nevím, jakou školu studujete zda-li průmyslovku či nějakou soukromou SŠ. Ale první, co bych zkusila je domluvit se na vámi nově vybrané škole na možnosti rozdílových zkoušek a přestupu do třetího ročníku v průběhu září/října. Předpokládám, že rozdílovky z jazyků zvládnete v pohodě, a naopak matematiku vám spíše ze současné školy uznají.


Až budete mít všechny informace z nové školy (obrátit se na vedení školy můžete hned) lze si o situaci promluvit s rodiči a domluvit se s nimi na podmínkách přestupu. Nevím, z jakého důvodu a jakých okolností jste vybrali současnou školu, ale předpokládám, že rodiče chtějí, abyste byl šťastný a v pohodě a váš proaktivní přístup podpořený vašimi plány do budoucna ocení.


Přeji vše dobré, a především hodně zdraví.

Katka

PS - kdyby cokoliv tak pište.

Dospívající
Pokračování : dospělé syny ......chtěla bych mu do začátku nějak pomoct on se tomu nebrání ...ale asi mi tohle neodpustí co mi vyletělo s pusy jen proto že jsem byla a on taky nějak špatně naladěný vím že postupem odejdou ,ale ne tímhle způsobem ... Jsem asi hrozna matka na synovi mi vždy hodně záleželo ..a záleží a to co jsem mu ve vzteku řekla ale on mě taky nešetřil...
Odchod syna špatně snáším ale i mladší sourozenci a manžel ten nic neříká tváří se jako by se ho to netyka spíš mám pocit že jsem hrozná matka .Co mám dělat ,abych ho nestratila úplně Iveta
Iveta pokračování
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...
Odpověď u příspěvku č.246904 Kategorie: Dospívající
Dospívající
Dobrý den mám doma no měli jsme 2dospělé syny jednomu je 22let a druhému je 20let oba jsou již zaměstnání . potom doma máme další menší děti od věku 10až15let .Občas jsem se se staršími syny neschodla.teď se stalo to že jsem měla špatnou náladu a syn také pohádali jsme se a mě vyletělo s pusy ať se znali a vypadne.hrozne mě to mrzí zabalil si věci a odešel.porad přemýšlím nad tím že jsem měla být ticho. Navíc každý syn měsíčně měl přispívat do domácnosti 3000 Kč a s tím že doma občas něco udělají nic náročného umít nádobí taková klasika v paneláku jinak Spíše přestali pomáhat litali někde pryč já chodím do práce i manžel .Chtěli jsme jen ,aby se zapojili , když jim manžel řekl že je to minimum co platí a nepomůžou tak budou platit 5000 Kč a že si vše uděláme sami když chtějí mít luxus.Ostatní menší děti musí taky pomáhat od těch starších jsme očekávali že občas něco udělají ale byl někdy problém.Ted synovi pomáhají jeho přítelkyně rodiče a mě je hamba že jsem syna vystvala neúmyslně
Iveta
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Iveto,

je fajn, že jste se podělila s Vaší zkušeností, kterou zažívá mnoho dalších matek. Každému se někdy stane, že v návalu emocí mu něco "vyletí z pusy" a pak by to chtěl vzít zpět. Je ale dobré se nad tím později, v klidu zamyslet a položit si otázku, zda to není konečně venku. Někdy to ani jinak nejde a vyhrocenou situací si pomáháme dostat ze sebe to, co už nás dlouho trápilo. 

Téměř pro každou mámu je velmi těžké udělat ten veledůležitý krok v životě dítěte, a to poslat ho „do světa“. Chci Vám nabídnout z mé strany velké ocenění, že jste to jako máma dokázala, byť formou se kterou nejste spokojená a máte výčitky. Dospělému synovi jste vyslala jasnou zprávu, že pokud nebude dodržovat nastavená pravidla – finanční přispění a pomoc v domácnosti - nelze takto v rodině společně fungovat. Syn si tak může odžít důsledek svého přístupu a začít se osamostatňovat. Je to velmi silná zpráva i pro ostatní děti, které s Vámi v domácnosti žijí. A velmi užitečná, pro jejich postupné osamostatňování!

Zároveň chápu, že chcete mít se synem hezký vztah. Moje doporučení. Domluvte si setkání se synem. Zajděte si třeba na večeři. Zeptejte se ho, jak pochopil celou situaci, jak si vysvětluje to, co jste řekla. Neznamená to, že Vám na něm nezáleží, právě naopak.  Jak vidí svůj život on? Chce být závislý na pomoci ostatních (momentálně rodičů přítelkyně) nebo má dost síly k tomu postavit se na vlastní nohy? Co od Vás k tomu potřebuje? I když je syn dospělý i pro něj je náročné se od vás rodičů se odpoutat. Podpořte jej, dodejte mu důvěru, dejte mu najevo, že ho máte ráda a bude-li chtít, jste mu nablízku svou oporou a radou. Jinak je to jeho život a vy ho respektujte. Jako máma jste svůj úkol splnila. Pro obě strany je to něco nového a někdy to chce čas. Držím palce.
Srdečně Katka
Dospívající
Dobrý den, chtěla bych poradit se synem,je to dvojče, mám ještě dceru.Od malinka jsem na ně byla víceméně sama,manžel moc zájem cokoliv podnikat neměl. My 3 jsme spolu dělali výlety apod. nakonec muž před 4 roky odešel a my jsme se semkli ještě více.Jsem na nich hodně závislá,všechny muze odmítám,chci tady být pro ně. Jenomže děti dospívající a chtějí se osamostatnovat, prosazuji si svou.Hlavne syn.V říjnu mu bude 16 let, je hodně inteligentní, bezproblémový, rozuměli jsme si. Dostal se na střední školu a teď má pocit,že už je dospělý a že se mu nemůže nic stát. Chce cestovat a já s tím mám velký problém,šíleně se o něj bojím ( žaludeční obtíže, neschopnost jist, nespavost, nesostredenost pláč) . Nechci mu to zakazovat, protože ho chápu, ale mám s tím velký problém.Mám synovi svěřit své obtíže ( u kterých vím,že budu muset řešit s lékařem) a požádat ho, ať mi dá čas až se z toho trošku dostanu? A mám ho pouštět s kamarády mimo město, např.jet hrát basket, který ho moc baví? Děkuji
Katerina
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Kateřino, děkuji za váš dotaz.

 

Skláním se nad vaším uvědoměním a nadhledem. Přiznat si závislost na dětech to chce velkou sílu a odvahu. Myslím, že úkolem každého rodiče je nabízet podporu, a přitom podporovat separaci, a to není jednoduchý úkol.

 

Vaše děti jsou v obdobní adolescence, to je období, které v sobě nese důležitý vývojový úkol, totiž získání nezávislosti, separaci, dokončení autonomie a odpoutání se od zdrojů, lidí a zvyků, na kterých byl člověk dosud závislý. Dítě, pokud je zdravé, v tomto období nějaké formy závislosti, tedy i jistoty, pouští a musí se odvážit nemít a nevědět. Veškerý čas, který jste dětem věnovala, všechny hodnoty a vzorce, které od vás získaly mají nyní jako báječný základ do života. Budete pro ně vždy bezpečným přístavem, jejich jistotou, ke které se budou moci vždy vrátit. Zároveň potřebují prostor pro objevování své životní cesty.

 

Vaše důvěra a víra v syna/dceru, že si umí poradit jen váš vztah posune dále a prohloubí. A myslím, že to za to stojí. Pokud máte otevřený vztah se svými dětmi můžete se s nimi bavit o svých obavách o ně (i o tom, jak vám je), na druhou stranu žádat syna, ať počká mi přijde i z jeho strany náročné, a ne úplně vhodné.

Možná by šlo domluvit se se synem, že když pojede hrát basket mimo město – napíše vám SMS pokaždé když dorazí na místo, a ještě jednou večer (nebo cokoliv co vám trochu pomůže).

 

Velmi bych se přimlouvala k tomu probrat vaše obtíže s odborníkem. Na druhou stranu se domlouvat s dětmi na pravidlech bezpečnosti/informovanosti vás a pouštět je, co to jen půjde.

 

Věřím, že láska k vašim dětem vám pomůže nabrat síly a děti pomalu pouštět a zároveň hledat další směr a naplněnost vašeho života. V případě zájmu mohu nabídnout kolegy terapeuty z Akademie rodičovstvi.

 

Srdečně, Katka

Dospívající
Dobrý den, již druhým rokem učím angličtině na druhém stupni základní školy. Vždycky jsem chtěla být učitelkou a do praxe se těšila. Nyní učím 9.třídu, tedy dostala jsem je v sedmé třídě. Poslední dobou se vyskytly u tří kluků velké problémy s chováním - hrubé a sprosté vyjadřování i chování. Všichni jsou už přijati na střední školy a když například mají dokončit zadané cvičení, splní jen půl, polehávají po lavici, mají hloupé komentáře a podobně. Sdělila jsem jim, že takové chování nemíním tolerovat, že mu nerozumím, že mají nyní šanci si učivo procvičit, upevnit. Snažím se využívat krátké filmy, obrázky, zajímavé zprávy jako motivaci...Nechápu, kde se stala chyba, kluci mají už několik důtek na základě jiných prohřešků proti školnímu řádu. Jednotlivě jsem s nimi hovořila, částečně uznali, že se nechovali běžně, tedy dle školního řádu a že mají odpovědnost za své činy, ale za týden je to opět ve starých kolejích. Tak jen snížená známka z chování ? Prosím poradte. Děkuji.
Hanka
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Hanko, děkuji za váš dotaz.


Tak to se potýkáte s náročnou kombinací. Kluci již nemají žádnou motivaci něco dělat. Jsou přijatí na střední školu a do konce školního roku zbývají dva měsíce. Myslím, že nechápou smysl, proč by měli ještě něco dělat. Jako k čemu jim to bude. Navíc jsou v období přechodu mezi pubertou a adolescencí.


Jedna cesta může být snížená známka z chování, ale i tady může být otázkou času, kdy vše bude ve starých kolejích. Kluci (a vlastně celá vaše třída) mají holt již jiné starosti.


Co by mohlo zabrat je nechat náplň hodin na nich. Přinést téma z vaší strany – tedy látku dle školních osnov (zadání, které chcete/potřebujete splnit ve formě výstupu), ale jak jí naplní nechat vymyslet třídu. Zeptat co by je zaujalo v rámci výukového rámce. Jestli to budou krátké filmy, překlady písní jejich oblíbených kapel/zpěváků, zprávy z politické situace v USA, volební kampaně – ať vymyslí oni.


Navíc by se dala využít jejich touha po odměně způsobená dopaminem v tomto věku. Víme, že zvýšené vylučování dopaminu teenegery pudí k odměně a uspokojení. Mají zesílenou pozornost vůči výhodám a podceňují nevýhody. Propojení soutěže s vlastní tvorbou výukového rámce/skupinové projekty by je mohlo ještě nakopnout. Pokud byste tvořili soutěžní týmy, bylo by fajn, kluky rozdělit.


Díky za učitele jako vy, kteří se snaží najít společnou řeč se studenty. Držím palce a když mi napíšete, jak se to vyvíjí budu ráda. Katka.

Dospívající
Blbě sem to napsal, já se chci stěhovat do Prahy, ale nadále chci studovat v Liberci. Práci mám již zařízenou a s přítelkyni si vybíráme byt. Chci si založit živnost a pracovat ve své firmě v oboru social media marketing. Rad bych aby to pochopili, ale bohužel se již tak asi nestane. Určitě ale mě nemůžou držet násilně doma.
Marek
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...
Dobrý den Marku,

omlouvám se - sem to špatně pochopila. Nikdo vás nemůže někde držet násilím. Bude to však dřina zvládnout školu a dojiždění, práci a rozjet vlastní živnost. Vydržet a nepolevit při těžkých začátcích bude asi základ. Mít za sebou milující rodinu a její podporu by bylo fajn. Z praxe vím, že i věci, které se na začátku zdají být nemožné - se změnit dají a přeji vám, aby se tak stalo i s vašimi rodiči. Do začátku školy zbývá ještě pár měsíců - třeba se vám podaří nějaká win/win dohoda.

Držím palce, Katka
Dospívající
Dobrý den, je mi 17 let a za pár měsícu ( 3 měsíce ) mi bude 18. Chci se hned v 18 letech stěhovat do Prahy, ale nadále budu studovat jinde. Ovšem rodič mi řekl, že mám narozeniny 2. a 1. se jde do školy. Pokud řekne, že školu dostuduju a zůstanu doma, tak prostě tam zůstanu ať se mi to líbí nebo ne, má právo mě takhle držet? Nebo se tomu mohu nějak vyvarovat, případně má to být jenom ,,zastrašení'' Děkuji za odpověď.
Marek
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Marku,


děkuji za váš dotaz. Když se to vezme tak do školy se jde letos až 4.9 v pondělí. Když budete chtít a máte to zařízeno tak můžete 4.9 nastoupit ve vámi vybrané škole v Praze.


Na druhou stranu to chápu tak, že jste již několik let studoval školu (asi vám nesedí?) a blížíte se do finále. Myslím, že snahou rodičů je, abyste měl alespoň něco vystudovaného, hotového (takové to lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše). Chápu, že to je opatrné řešení, ale zkušenosti jsou takové, že je to praktické a užitečné.


Z vlastní zkušenosti vím, že je velmi náročné se o sebe starat – uživit se a zároveň chodit do školy. Když všichni spolužáci chodili pařit – já byla v práci.


Přemýšlím nad tím, co by se muselo změnit, abyste našli s vašima nějakou cestu k domluvě. Abyste vy i oni měli možnost se o celé situaci pobavit a najít řešení, kdy oni budou klidní (nyní mají strach), že budete mít aspoň něco vystudovaného a vy budete moci žít život, který vám bude více sedět.


Kdybyste to chtěl probrat – klidně mi napište – můžeme to spolu vymyslet.


Držím palce. Srdečně, Katka

Dospívající
Dobrý den,
prosím Vás o radu, mezi mnou a mou mamkou se poslední dobu nepochopíme. Chtěla jsem se vás zeptat na to jestli bych mohla být u přítele, když mi je 16 let. Školu jsem ukončila. Chtěla jsem se vás zeptat jestli by to bylo možné. Děkuji
Eliška
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Eliško,


chápu to tak, že byste potřebovala od mamky více důvěry, nezávislosti a porozumění – protože byste si chtěla dělat mnoho věcí po svém. Možná máte i jiné představy, jak se starat o domácnost a jak trávit volný čas než vaše maminka. Asi se liší vaše představy o budoucnosti – máte ještě studovat či ne, co je v životě to důležité, a to může vést k pocitu nepochopení/nedorozumění nebo i hádek.


Přemýšlím nad tím, jak to máte vše vymyšlené – chcete rodinu? Pokud ano kdy? Chcete ještě studovat? Nebo již plánujete jít do práce? Z čeho budete platit nájem a co bude, kdyby došlo ve vztahu s vaším přítelem k nějakým změnám (rozešli jste se…)?


Podle § 30 zákona č.89/2012 Sb, občanského zákoníku, v platném znění, se plně svéprávným člověk stává zletilostí. Zletilosti se zpravidla nabývá dovršením osmnáctého roku věku. V tomto případě se můžete odstěhovat i bez souhlasu rodičů. Takže standardně za vás do 18 let má mamka rodičovskou odpovědnost.


Nabízí se možnost se s mamkou domluvit – pak by to šlo. Co by chtěla ona a co vy a najít vyhovující řešení pro obě strany. Nemyslím kompromis, ale něco, v čem vám oběma bude fajn na principu výhra/výhra.


Kdybyste s tou domluvou chtěla pomoci – klidně napište a můžeme se spolu na rozhovor s mámou připravit.


Srdečně, Katka