Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Poradna České onkologické společnosti ČLS JEP

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Skalpel, lékař, ilustrační foto

V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt onemocnění. Na vaše dotazy odpovídali členové výboru České onkologické společnosti. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Rakovina prsu
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, za jak dlouho po radioterapii po mastektomii lze po skončení radioterpaie provést rekostrukci prsu, Můj pan onkolog mi sdělil, že cca za 6 měsíců. Ale všude se dočítám různé termíny. Děkuji
jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Záleží na tom, jaká mastektomie byla provedena zda totální nebo částečná. Pak záleží na rozsahu radioterapie. Takže nejlépe Vám odpoví Váš onkolog a pokud doporučuje 6 měsíců, tak bych se tím řídil.
Rakovina prsu
Dobrý den,prosím o vyjádření zda je možná recidiva nebo jak je častá u diagnozy duktální karcinom prsu in situ,DCIS - grade 1-2 papilárního typu s přítomností dystrofických kalcifikací. Estrogen 100% pozitivní středně,progesteron 40% slabě,Ki-67-2%+,ostatní všechno negativní včetně uzlin.Jsem po celkové masketonomii a bylo mi řečeno,že jsem z rakoviny vyléčena. Děkuji
Helena
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Při správné diagnóze karcinomu in situ by se tento neměl již objevit. Nicméně, ani taková hiostologie není dnes jednoznačná, proto v praxi recidivy vidíme a to až 20-30%, proto je pravidelné sledování naprosto nutné a někdy doporučujeme i užívání tamoxifenu. Záleží však na mnoha faktorech, které se dají určit jen při osobním vyšetření.
Rakovina prsu
Děkuji za odpověď.Asi jsem se špatně vyjádřila.Mě v tuto chvíli moc nezajímá individuální prognóza,protože vím,že v medicíně není nic jisté.Spíše mě zajímá obecně, zda se ke stanovovávní prognózy přihlíží k tomu, zda před neodj.chemo byly postižené uzliny a u operace se zjistí, že tam po chemo nejsou metastáze.Protože v poradnách a všude jinde čtu,že jakmile jsou postižené uzliny, tak to významně zhoršuje (obecně prognózu),. Proto se ptám, zda když budu mít štěstí a dobře dál budu reagovat na chemoterapii a metastáze se při operaci nenajdou, zda to má nějaký podstatnější vliv při stanovování případné budoucí prognózy nebo je to jedno, a podstatné je, že uzliny před neod.chemo byly postiženy (bez center)..A pak, zda významně hormonálně dependetní nádory mají o něco (obecně) lepší prognózu (statisticky)?.
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Myslím, že jsem odpověděl v tom smyslu, že postižení uzlin před neoadjuvantní chemoterapií zvyšuje riziko relapsu onemocnění a je jedno, zda reagují na chemoterapii nebo ne. Pokud se týká hormonálně dependentních nádorů, tak ano, jejich prognóza je obecně lepší.
Rakovina prsu
Mám karcinom prsu, přemýšlím co bylo špatně.Měla jsem (jako spousta dalších) těžší období- malé děti,zaměstnání a tehdy mě trápila stálá únava a stres.Může toto být spouštěčěm vzniku nádoru? V mé rodině se nádorové onemocnění vyskytuje často.Ještě mě zajímá jestli je vhodné vytrhávání chloupků na prsou i kolem bradavky. Děkuji za odpověď
Leona
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Vytrhávání chloupků nevede k rakovině. Vzhledem k rodinné zátěži je pochopitelné, že riziko vzniku rakoviny bude i u Vás větší, ale jak, to Vám řekne jen klinický genetik po důkladném vyšetření. Z toho co píšete je možné, že jistá fyzická a značná psychická zátěž mohou být spouštěcím mechanismem. Nicméně, vzhledem k rodinné zátěži je každopádně vhodné genetické vyšetření nejprve u Vás, aby se zjistilo o jaké riziko se ve Vaší rodině jedná.
Rakovina prsu
Mám karcinom prsu - cT2 cN1( 3 uzliny) MO, obávám se operace - bude parciální mastektomie s exenterací axily. Mám chemoterapii před operací, léčba účinkuje dobře. Je ždy exenterace axily nutná i při zlepšení prognozy? v sin axile bez významější lymfadenopatie.Je po exenteraci axily vždy nebezpečí lymfedému ?
lenka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Při postižení 3 uzlin je exenterace zásadní pro další prognózu onemocnění, i když dostáváte neoadjuvantní chemoterapii. Bohužel je zde nebezpečí lymfedému, ale neznamená to jistotu, že se objeví. Záleží na dodržování doporučení rehabilitace, aby se lymfedém neobjevil.
Rakovina prsu
Dobrý den,prosím o přeložení a stanovení prognozy.Středně diferencovaný invazivní duktální karcinom s lobulárními rysy G2 dle Nott.klasifikace skore 6.ER 70%, PR 5%,MiB1 20%, cerB2 2+,pT1cNOMO.Moc děkuji za odpověď. Lenka 35.let
Lenka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální prognózy tohoto charakteru v této poradně neprovádím. Lze to jen při osobní konzultaci.
Rakovina prsu
Zajímalo by mě, jak se stanovuje prognóza.V současné době mám stádium T2 (3 nádory, největší 35 mm),N1,MO.G2-3,ER 80-100%,PR 60-90%, KI-67 25-30%.Probíhá neo.chemoterapie.Po 2 chemo výrazné zmenšení(nádorů i uzlin).Poslední postižená uzlina se vrací do normálu a už má částečně viditelný hilus. Je tedy možné,že při operaci již nemusí objevit metastáze v uzlinách i přesto, že byly uzliny postiženy před chemo,pravděpodobně patologicky(bez center)?Jak se pak stanovuje diagnóza?V poradně čtu,že když nejsou postiženy uzliny,že je to lepší prognóza, ale jak je to v případě, že uzliny byly před nea.chemo postiženy a při operaci již ne?A pak, je lepší prognóza v případě hormonálně dependetního nádoru i v případě postižení 3 uzlin (N1)?
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Záleží na mnoha faktorech. Není to tak jednoduché, proto se individuální prognóze v této poradně zásadně vyhýbám. K prognoze se používají statistické údaje z velkých studií, pak charakter vlastního onemocnění a pak zdravotní stav pacienta. To je ale jen obecně. Za tím je celá řada parametrů histologických, laboratorních, které se musí vzít v úvahu. Navíc, i individuální prognóza je jen velmi orientačně stanovená. Z praxe vím, že jsou vždy výjimky, které se vymykají všem statistickým údajům.
Rakovina prsu
Dobrý den, jsem cca 1,5 roku po odstranění pravého prsu, prodělala jsem 25 ozařování a užívám Tamoxifen. Všechny výsledky jsou v pořádku. Ale každé ráno po probuzení, mám velké bolesti na hrudníku, které trvají poměrně krátkou dobu, ale jsou velmi nepříjemné a můj lékař mi neumí vysvětlit, z čeho pocházejí. Prosím, máte nějakou zkušenost v tomto ohledu, čím to může být a zda to třeba časem zmizí? Může to být následek ozařování? Děkuji Vám. I.
Ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Může to být následek operace i ozařování. Záleží na tom kde přesně a jakého jsou charakteru. K seriózní odpovědi může pomoci jen osobní vyšetření.
Rakovina prsu
Dobrý večer pane doktore,věk 37,jsem měsíc po operaci,v nejbližší době bych měla začít s následnou léčbou,moje diag.:G3 invaz.duktální karcinom,8500/33,C509, pTNM(7):pT1c(18mm) N1(sn)(sn uzliny 1/3-metastáza v 1 ax.uzlině (sent.3mm),pN1a (uzliny celkem 1/10),bez propagace přes pouzdro uzliny),L1 V0,ER:100% pozitivní, PR:100% pozitivní,lymfangioinvaze:ano,V primárním tumoru i v metas.vysoce pozitivní receptory 100% při vysoké proliferační aktivitě 75%(v metas.střední proliferace 31%), HER-2 amplifikace. Chtěla bych se Vás zeptat o jaký typ nádoru se jedná, a jaké jsou šance na úplné vyléčení? Velmi děkuji za odpověď a přeji hezký večer.
Martina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace tohoto typu lze provádět jen při osobním vyšetření.
Rakovina prsu
Dobrý den.je mi 50 let.prosím o prognozu me diagnozy.Závěr: v terenu extenzivniho high grade LCIS(VN+věk orientačně 3+3+2+2=10)multifokalni invazivni lobularni karcinom G3(min.3 ložiska 5-23mm)Volné okraje pro invazivni složku 1mm(ventralně,dorsomedialně) pro DCIS 0,1mm.Okraje nejisté vzhledem k multifokalitě a masivni invazi lymfatických cev.Objemná metastaza v axillarni uzlině,mikrometastazy v dalsi uzlině.ER i PR silně pozitivni při vysoké proliferaci.Amplifikace HER2.Topografie(ICD-O-3):C504(VLEVO),morfologie(ICD-O-3):8520/33,dg:C504,pTNM(7):pT2(23mm,četnost:3)pN1a(uzliny/poz/vyš):2/11,L1 V0. Indikovana simplexni mastectomie vlevo. Moc prosím o vysvětlení a na co se máme připravit.doktor bohužel nemá čas to vysvětlit.jen posila na dalši operacní zákrok.moc děkuji za každou odpověd i za tu nejhorši.....
MARINA
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální prognózy tohoto typu se provádějí jen při osobním vyšetření.
Rakovina prsu
Dobrý den. Mám prosbu ohledně genetických testů. Moje matka má rakovinu prsu, já jsem onemocněla také rakovinou prsu, obě máme provedenu ablaci. Můj otec zemřel na rakovinu jater. Chtěla bych nechat udělat genetické testy kvůli dceři, ale nevím kam se obrátit. Děkuji.
Alena Hlaváčková
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Na tuto otázku jsem již odpovídal.
Rakovina prsu
Dobrý den, mám 3 týdny po celkové operaci prsu. Našli mi dvě ložiska v pravém prsu 39x28a 22x17 cT2n0m0 - invazivní lobulární karcinom G2-3. Po mag. rezonanci další nálezy v celém prsu.Histologie-Invazivní karcinom,smíšený lobulární a duktální,G2 multifokální růst. Bez detekce lymfovaskulární invaze.ER 100%,PR90% při středníprolfieraci/24%/ HER2 negativní. 2 SNB negativní. Indikována chemoterapie a hormonální léčba. Mám 12 roků po úrazu páteře zlomeniny TH 10,11,12, TH 11 v dekoresy o1cm.je po úrazu větší riziko vzniku metáztáz? Prosím o vysvětlení histologie? Jakou mám šanci na vyléčení? Moc děkuji
Dana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace tohoto typu je možná jen při osobním vyšetření. Ptejte se svého onkologa, který zná celý Váš chorobopis a může Vám vše patřičně vysvětlit.
Rakovina prsu
Dobrý den, je mi 45 let,závěr DCIS mammae 1.dx histologický závěr G2 DCIS v core-cut biopsii prsu. Objednaná na chir.zákrok. Mám velké obavy s nálezu nekrózy v DCIS a proto by mě zajímalo, jak velká šance je na vyléčení a procento recidivy a zda přítomnost nekrózy automaticky znamená komedo typ s horší prognózou.Děkuji
Gajdová Radka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nutná je histologie a celkové odstranění podezřelé oblasti. Návrat onemocnění v případě DCIS by neměl být, ale z praxe víme, že tomu tak není, proto tyto pacientky bedlivě sledujeme. Komedo typ, je histologický typ, který stanovi patolog a nezávisí jen na nekroze.
Rakovina prsu
Dobrý den, mamince (74) byla indikována rakovina prsu.Výsledky Micro M8500/33 G3 C50.9 pT2 pN1 pMX stadium IIB , vel 35mm. Stř.až nízce dif. trabekulárně, tubulárně a v jednotlivých buńkách se šířící invaziní uktální katcion mléčné žlázy nedosahující k okrajům resekátu. Zastižena angioinvaze v drobných lymfatických cévách. Kromě toho ložiska fibrózně cyctické mastopatie. Tuková tkáň s 15 nespecificky imunitně aktivovanými místy lipomatózně atrofickými lymfatickými uzl. Ve dvou z nich metastázy výše popsaného karciomu C50.9 Sérum onkologie: S_AFP: 1,5; S_CEA:1,4; S_C153: 17; S_C199:24; S_C125:9, jaterní sono a celotělová scintigrafie v pořádku. Jaké by bylo prosím doporučení další léčby, byla by vhodná léčba Avastinem? a jaká je prognoza? děkuji předem za odpověď
Jarmila
Skalpel, lékař, ilustrační foto
K odpovědím na tyto otázky je třeba znát mnohem více, ale především osobně vyšetřit pacientku.
Rakovina prsu
Dobrý den! Jsem 2 roky po ablaci prsu (ypT3ypN3/13/13),M0),,,,ER95%,PgR neg., cerb2 3+,FISH bez amplifikace, 16 chemo (4x AC, 12x pacli.), 25 ozářek. Před operací Femara (bez efektu), po operaci změna na Arimidex, od 3/12 Aromasin. Čtvrtletní kontroly v pořádku, od 12/11 se zvyšují onkomarkry CA 15-3 z 50 na dnešních 177. Prošla jsem několikrát UZ, mammografem, byla na scinti kostí a PET/CT, vše negativní. Aromasin končím a už ho nebudu užívat. Dnes znovu objednání na scinti. 1.Můžu mít tyto onkomarkry bez nějaké příčiny? 2.Můžu mít metastázy v mozku ( toto vyšetření mě čeká v případě negativity)? Jaká je prognóza? Děkuji za odpověď.
Magda
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Tak vysoké nádorové markery nejsou jen tak. Každopádně je nutno je provádět opakovaně, zda se nejedná o laboratorní chybu. Byla jste podrobně vyšetřena, kromě CT mozku, což by se mělo provést. Pacientky v takovém případě stále dokola vyšetřujeme, aby byla opravdu jistota, že onemocnění nikde není.
Rakovina prsu
Dobrý den,jsem rok a půl po operaci a včera jsem byla v MOU na pravidelné měsíční kontrole u paní doktorky na její dotaz jestli mám nějaké problémi jsem jí odpověděla následovně: ve čtvrtek a v pátek jsem musela z práce jet dříve domů protože mi v těchhorkách nebylo dobře točila se mi hlava měla jsem dost velké závratě a bolest hlavy, dost jsem pila i jedla tlak mi kolegině v práci měřili a její odpověď na to byla že špatně bylo všem ne jen mě tím to skončilo. Na mé neustálé stížnosti na otoky nohou a rukou paní doktorka nereaguje a na točení hlavy také ne. Nevím co si o tom všem mám myslet do toho mám už rok a pul zastavený menzes a v mých 34 letech můžu říct dosti to semnou mává. Mám najít jinou pomoc při svých potížích nebo vše hodit za hlavu a trpět dál jako již půl roku????? Děkuji
Dagmar
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jsem z MOU, takže mi napište e-mail se svým jménem a rodným číslem, abych se na celou záležitost mohl podívat v informačním systému MOU a promluvil s Vaší lékařkou.
Rakovina prsu
prosím o vysvětlení pojmů pacintka diagnostikovaná na rtg odd. s hmatným a histol. ověřeným ca mammae I.cin HZK klin. klasif. cT2 N1 (klin + sono) MO, premenopauza, TM neg. dop. radikální operační řešení s ablativním výkonem ve smyslu radikální mastectomie I. sin. s disekcí uzlin ipsilat. axilly
Libuše Jindrová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jedná se o rakovinu prsu s pravděpodobným postižením lymfatických uzlin. Navrhované je úplné odstranění prsu s odstraněním i uzlin v podpaží.
Rakovina prsu
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat. Mám rakovinový nádor na levém prsu. Chodím na chemoterapii jednou za 21 dní. Jsem začátečník, byla jsem teprve dvakrát a snáším ji relativně dobře. moje diag. karcinom prsu sin c502,typinvaz. duktální grading2 . Jde o triple negat C50 s mimořádně vysokou hodnotou Ki67 pozit.Ca mammae 1sin T2NOMx. A chci se zeptat, jestli při chemoterapii je možné, aby nádor metastázoval do ostatních orgánů. Děkuji za odpověď a nashledanou.
Markéta H.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Výjimečně ano. Stává se to však velmi zřídka. Naopak při vysoké proliferační aktivitě je chemoterapie velmi účinná.
Rakovina prsu
Dobrý den,prosím mám prosbu,je mi 33 let měla jsem rakovinu prsu,jsem po 2 operacích,chemoterapie a ozařování.Ted docházímna bio léčbu.Mohu jed do zahraničí?Nebo je to riskantní.Slyšela jsem,že u moře se rakovina vrací.Moc děkuji Petra
petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Můžete dělat všechno co Vás baví a přitom Vám to současný fyzický stav dovoluje. Dovolená v zahraničí nebo doma je naprosto jedno, hlavně , aby se člověk cítil dobře. U moře obecně nedoporučujeme dlouhodobé opalování, tzv. smažení, oslabuje to imunitu. Jinak hlavně povzbuzují pacienty, aby si života užívaly jak libo.
Rakovina prsu
Byl prokázán tento nález tubul invazivní ca 8500/3G, ER 50-60%,PR30-40%, Ki67 20-30%, E-cadherin-výrazná pozitivaa,HER2 neprovedeno. Prosím o vysvětlení a jak bude probíhat léčení. Moc děkuji
blanka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Velmi málo informací, ale nutno především doplnit vyšetření HER2 a pak stanovení stadia onemocnění. Dle toho se dá stanovit strategie léčby, která se provádí na mamárních komisích příslušného Komplexního onkologického centra.
Rakovina prsu
Dobrý den, je mi 38 let a jsem po ablaci prsu před 7 lety. Před 5 lety jsem absolvovala rekonstrukci prsu, bohužel však s PIP implantátem. Již jsem domluvena na reoperaci, chci se však zeptat, zda mám nárok na nějaké odškodnění (např. zda existuje nějaké sdružení pacientek se stejným problémem, zda mám podat nějakou žalobu na ZP...) a jak mám při jeho uplatňování postupovat. Mnohokrát děkuji za odpověď.
Emma
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano, existuje občanské sdružení pacientek s karcinomem prsu - je jich vlastně v ČR několik a ani je všechny neznám, ale patří mezi ně např. MAMMA HELP. Mají web stránky, kde se s nimi můžete spojit. Jakým způsobem se provádí odškodnění však detailně neznám. Určitě však kontaktujte i Vaši pojišťovnu, protože vím, že některé se k reoperaci staví velmi vstřícně.
Rakovina prsu
Mohou mi bolet svaly po léčbě FEMAROU?Klouby mám už částečně ztuhlé.Léčbu hormony mám čtvrtým rokem.Absolvovala jsem odstranění nádoru,6x chemoterapii,ozařování 25+7.Lymfatické uzliny nebyly zasaženy-onkomarkery mám dobré.Nádor měřil 12mm,ale nebyl opouzdřen.Prosím o radu,co by se s tím dalo dělat .Děkuji.
Štěpánka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Femara nezpůsobuje bolesti svalů. Příčina bude někde jinde.
Rakovina prsu
Prosí o vysvětlení histologie ER (Labvision,SPI,mononuklonální) positivní v 10%, PR(Dako,PgR 636,monoklonální)positivní v 15% jader nádor.buněk,indexproliferační aktivity je střední:MIBI(Ki67)(labvision SP6,monoklonální)=25%.Sentinel.uzlina lymfatická bez nádorovych struktur negat. pan cytokeratin.Lymfatická uzlinase známkami aktivace,bez nádor.struktur:negativ.:pan cytokeratin. Závěr:DCISmammy gr.3. M8500/23 C50,9. Děkuji předem za odpověď A N
Anča Nováková
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jedná se rakovinu ve velmi ranném stadiu, která by neměla recidivovat. Nicméně vysoký grading 3 svědčí o jistém riziku, proto bude třeba zajišťovací antihormonální léčba - Tamoxifenem nebo Aromasinem.
Rakovina prsu
Dobrý den pane profesore, můžu se zeptat, jaký je medián přežití u duktálního ca prsu s metastázemi do plic? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.
věra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nejsou meta do plic jako meta do plic. Záleží na mnoha faktorech. Každopádně se dané onemocnění nedá kompletně vyléčit, ale vhodnou strategií léčby se dá život zásadně prodloužit.
Rakovina prsu
Je mi 40 let. V pondělí jsem se dozvěděla z testu, že jsem těhotná ,v úterý jsem se dozvěděla, že mám rakovinu prsu (příznaky rakoviny nebyly žádné, jenom mastopadie.Ale trvala jsem na lepší prozkoumání bolesti.)Čekám na výsledek biopsie. Nádor je velký 1 cm a 100% maligní. Po mamog. mě pozvali na biop. až za měsíc,věděli,že těhotním.Existuje naděje, že nádor není tak zhoubný, že je šance dítě donosit (četla jsem článek, kdy těhotenství není problém při léčbě rakoviny pro matku, ale pro plod).Než dojde k operaci budu skoro v II,trimestu, kdy je možné podávat chemo.Je to pro mě čerstvé, sama nevím co udělám, mám prozatím málo informací, nechci jít do velkého risku pro dítě, ale na druhou stranu mám fakt problém ho zabít. Vím, že je to bohužel jenom na mě. V ordinaci mě sdělovali, že v mém případě, kdy jsem přišla včasně, může být léčba krátká ( v řádů měsíců) a že ještě mám šanci otěhotnět později. Ale tohle beru jako vyložené manipulaci, abych se smířila s potratem. V mým věku?
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je to velmi složitá záležitost. Jedna z nějtěžších k rozhodnutí v onkologii. Záleží na tom, jaká strategie bude nejvhodnější. K tomuto se Vám takto po internetu nevyjádřím. Jedině při osobní konzultaci. Možné je využít nejbližší Komplexní onkologické centrum. Je to na rozvahu velmi zkušeného onkologa.
Rakovina prsu
Dobrý den byla jsem na operaci k exiczi fibroadenomů praveho prsu.Měla jsem jich tam 3 doktor říkal že vše bylo za pouzdřené.Z histologie nalezeny struktury grade 2 intraduktálního in situ karcinomu.A grade 2invazivní duktální karcinom který prorůstá do tukové tkáně.E-cadherin- pozitivní.HER2neu overexprese -skore1-2.vzaly mi cele prso při druhé operaci a v podpaží uzliny.Chodím na chemoterapii a dostávam po 28 dnech Zoladex .Jsem pravačka a ruka dost často bolí.CH SE zeptat za jak dlouho po chemoterapii pujdu na operaci KDE MI ODEBEROU VAJEČKY.JEmi 50 a stale mám menzes .jeli pravda ještě doktor mi řekl že mám narok na plný invalidní důchod prosím zda to tak je pravda a kdy žadat ted jsem v pracovní neschopnosti beru jen socialku.děkuji za odpověd
magdalénka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud dostáváte Zoladex, tak nemůžete mít menstruační cyklus. Pokud ano, tak musíte být vyšetřena na gynekologii, zda se nejedná o jinou příčinu krvácení. Ohledně invalidního důchodu Vám neporadím. Musíte se informovat na sociálním.
Rakovina prsu
Dobrý den,mám dotaz ohledně odoperovaného prsa,jsem půl roku po operaci,a chci se zeptat,co vše můžu dělat? děkuji
Ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Logicky jen to, co Vám onemocnění umožňuje. Neznám podrobnosti.
Rakovina prsu
Dobrý den pane profesore, chtěla bych se zeptat, jaká je progóza u mnohočetných metastáz na plicích, pacientka měla před 2 lety ca prsu / IDC G2/. Děkuji Vám za odpověď a přeji hodně úspěchů ve Vaší práci.
Veronika
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Diseminace onemocnění je vždy závažnou situací, která se v případě karcinomu prsu sice nedá vyléčit, ale úspěšně i několik let léčit chemoterapií nebo jinou léčebnou modalitou. Ve hře je také biologická a cílená léčba, hormonoterapie a radioterapie.
Rakovina prsu
Dobrý den, mám devět let rakovinu. Začalo to rakovinou prsu, ablací, ozařování, chmoterapie. Po čtyřech letech mnohočetné metasatazy do kostí, před rokem a půl metastaza na mozku, ošetřeno gamanožem. Chemoterapie dva roky. Pro bolesti skeletu jsem dostávala poslední tři měsíce náplasti Fentalis 25. Můj onkolog, se kterým jsem jinak velmi spokojena, říká, že nadále tyto náplasti nemohu brát, pokud chci řídit. Sporné je možná i mé setrvání v práci. Údajně to nějak souvisí s novými opatřeními od 1. 4. - užívání se musí hlásit, řidičák mi odeberou. Protože si myslím, že je to celé nesmysl, chtěla bych vás poprosit o váš názor. A je-li tomu opradu tak, jaké mám další možnosti? Trpět bolestí a řídit (případně pracovat) nebo je i jiná možnost. Děkuji za odpověď.
bára
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel Váš onkolog má pravdu. Ze zákona musíme nyní hlásit všechny pacienty, kteří užívají omamné látky jednak praktickému lékaři a jednak na obecní úřad místa bydliště. Naše informace je jen upozornění nikoli zákazem. Tento provede nebo ne teprve správní řízení v místě bydliště. Takže lékař onkolog má povinnost ze zákona o takové události podat hlášení, ale nezakazuje. Zákon platí od 1.4.2012.
Rakovina prsu
Rakovina prsu: Dobrý den pane doktore,ráda bych od Vás slyšela názor,je mi 55 let a byla mi zjištěna diagnosa C50.5 infiltr. duktální ca mammae 1. sin.-DZQ, T1cN1MO, operaci provedli 27.3.2012 a dosud mi nebyla udělena léčba /ozařeni,chemo adt. myslíte.že je to v pořádku?
Anežka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud nejsou žádné další komplikace, tak většinou začínáme s adjuvantní léčbou do 2-3 týdnů po operaci. Je to běžný standard, který by se měl z medicínského hlediska dodržet.
Rakovina prsu
Jsem 17 let po operaci rakoviny levého prsu s následnou iridiací.V posledních dnech jsem začala vykašlávat krev z levé plíce.Po různých vyšetřeních i labortorních,musím jít na bronchoskopii,protože se stále přesně neví oč jde.Bylo mě sděleno,že se jedná možná,o tkzv,"připálenou plíci",při ozařování.Tomu celkem rozumím,ale chtěla bych vědět,co to pro mě do budoucna znamená a co bych já jako pacientka měla pro svou připálnou plíci udělat,v čem bych si mohla pomoc já sama.Podotýkám,že jsem astmatička,občas docházím na infůze,3x do roka.Pravidelně používám pohotovostní sprey Berodual a mám zhoršenou imunitu.Přesto nemám momentálně žádné potíže co by se týkalo astmatu ani vyšetření to neprokázaly .
Miroslava Pospíchalová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Po radioterapii může dojít k vedlejšímu účinku, že plicní parenchym je trvale poškozen. Samozřejmě, že ne všude, ale jen místně. S tím se bohužel nedá nic dělat, protože v té části vznikne jizva. Nicméně ve Vašem případě se může jednat o zcela něco jiného, proto bych vyčkal bronchoskopie a ev. CT plic.
Rakovina prsu
Dobrý den, znovu se na vás obracím. Loni v únoru mi zjistili ca mammae I. sin, pT2 NO MO, 28.2.2011 st.p. parc. výkonu s exenterací axily, histologicky duktální ca G2,ER25%,PR 5-7%, c-erb neg. St.p. lokoreg. RT v LD 50+14 Gy, pak 5x chemoterapie AC, která byla ukončena v prosinci, následně hormonoterapie. Na CT v únoru se potvrdila drobná ložiska bilat 2 - 5 mm v.s. meta, ve středním laloku vpravo ložiska 10 +14mm - odpovídá meta. 9.3. 2012 aplikována 1 chemoterapie Taxotere. Pro zhoršení stavu - febrilní neutropenie IV stupně jsem byla hospitalizovaná a při propuštění z nemocnice změna chemoterapie na taxoterre weekly. Současný rozsah onemocnění je generalizace v plících. Můžete mi prosím vysvětlit co to je a když operace není možná, jaká je naděje na vyléčení. Děkuji za vaší odpověď. Ivana
Ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud se jedná o diseminované onemocnění, které se t.č. nachází ve více ložiscích v plicích, tak takové onemocnění neumí v současnosti nikdo kompletně vyléčit. Dá se významně ovlivnit chemoterapii a dalšími možnostmi - záleží na dalších parametrech, poměrně s dlouhodobým přežitím. Operace není možná zřejmě z důvodů, že se jedná o více ložisek. Individuálně se prognoźa takto nemůže udělat.
Rakovina prsu
Prosím o vysvětlení Histologie: G M8500/2/3, DCIS G3, ER 100%, PR 30%, Ki 67 20%, HER3 +2, 1SN/O. Děkuji
Hlaváčová Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
jedná se o duktální carcinoma in situ. To znamená sice karcinom, ale neinvazivní, velmi časně zjištěný. Většinou stačí operace a ve Vašem případě prevence Tamoxifenem, protože jsou silně pozitivní estrogenové receptory.
Rakovina prsu
Dobrý večer, bude mi 58 let, před 19 lety jsem onemocněla rakovinou prsu, jsem po ablaci prsu. V r. 2011 se objevil při scintografii nádor na prsní kosti a metastázy na žebrech. Byla jsem ozářena na hrudní kosti, následovala chemoterapie, která byla však ihned ukončena pro rychlý úbytek bílých krvinek. Užívám Xelodu, 6 tbl. denně, ale rovněž jsou bílé krvinky nízké, tak nyní s léčbou stojím. Užívám Pyridoxin, ale stejně se hodnoty nezvyšují. Mohu např. stravou bílé krvinky "zvednout", abych mohla v léčení pokračovat? Kromě Xelody je mi aplikován injekčně Faslodex. Je léčba správná? Za odpověď děkuje pacientka z Vysočiny.
Kostincová Helena
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Zda je léčba správná či ne bych musel znát celý profil Vašeho onemnocnění, ale pokud se týká krvinek, tak máme k dispozici růstové faktory, které můžete dostávat tak, abyste pokles krvinek nepocítila a hlavně, aby chemoterapie nebyla odkládána. Stravou tuto situaci nezměníte. V dnešní době chemoterapie kvůlu krvinkám nemusí být odkládána při správné aplikaci růstových faktorů.
Rakovina prsu
Dobry den mamince zjistili zhoubný nador v prsu a metaztastaze patere.Má tuto diagnozu C504 duktální karcinom s fokálně loburálním typem rustu mléčné žlázy G1 dle Nott klasifikace skore 4 ER a PR 100% MiB1 5% Ecadherin poz. HER2 neu negativni skore 0 T1c 2N1M1 C795 kompresivní fraktura obratle L1 na podkladě susp. metastázy. Mnohočetná osteosklerotická ložiska obratlových těl dle CT sus osteoklastické metastázy.Dále má diabetes píchá si inzulín 4 krát denně a blokádu raménka Tawarova. Užívá tyto léky Tamoxifen Helicid Euthyrox Purinol morfiové kapsle a náplasti na bolest. Jedou za 28 dní dojíždí na aplikaci zomety. Jakou má naději na vyléčení.Děkuji za odpověd. Pavla
pavlina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Metastatické onemocnění prsu do kostí vyléčit neumíme. Můžeme použít různé podpůrné léčebné metody, ale kompletně vyléčit to nikde na světě nejde. Individuální prognóza závisí na mnoha fakterech a to se musíte zeptat jejího ošetřujícího onkologa.
Rakovina prsu
mamince zjistili karcinom prsu s mnohocetnymi metaztazemi patere. Nyni ji léčí zometou.Užívá náplasti na bolest a morfium ve formě tablet. Jaká je naděje na vyléčení.Děkuji
pavlina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel neumíme vyléčit metastatické onemocnění rakoviny prsu. Umíme kvalitně toto stádium nemoci léčit - zometa a další léčebné metody, ale vyléčit nikoli.
Rakovina prsu
DOBRY DEN JSEM PO OPERACI NADORU NA PRSU UZ TRI ROKY KAZDY PUL ROK CHODIM NA SCINTI KOST MINULI TYDEN JSEM BYLA NY KONTROLNIM DISTRIBUCE RADIOFARMAKA DO C, TH i L PATERE JE DIFUZNE LEHCE NEHOMOGENNI,VYRAZNEJI NA USEKU L5 A S1.LOZISKA VYRAZNEJSIHO PREVYSENI AKUMULACE NA PATERI NEJSOU PATRNA.DISTRIBUCE V KLOUBECH RAMENNICH,LOKETNICH I TARSECH BILAT. JE LEHCE DIFUZNE NEHOMOGENNI.STACIONARNI LOZISKO SE ZVYSENOU AKUMULACI VE STREDNI TRETINE STERNA--OSIFIKACNI JADRO? LOZISKO V 7. ZEBRU VLEVOVE SKAPULARNI CARE SE DNES NEZOBRAZILO MOHL BY STE MI PROSIM PORADIT CO TO VSE ZNAMENA NEMUZE SE JEDNAT O METASTAZE? PROC PRI KAZDE KONTROLE NA SCINTI POPISUJI LOZISKO NA SEDMEM ZEBRU POKAZDE PISI ZE JE TO STACIONARNI AZ NYNI POPRVE SE JIM NEZOBRAZILO TO ZNAMENA ZE JE TO DOBRE ZE KDYBY TO BYLA META. TAK JE TO VETSI ? A CO TO ZNAMENA V TOM STERNU A V PATERI JE MI 35 LET A MIVAM BOLESTI PATERE A SKELETU
JANA
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Scinti kostí je citlivou metodou, která může odhalit časné i pokročilé metastázy rakoviny prsu do kostí. Pokud by se metastázy objevily, tak je lékař jistě popíše, ale ve Vašem případě o metastázách vůbec nemluví. Touto metodou se zjistí i celá řada benigních, nezhoubných nálezů - jako jsou poúrazové stavy nebo změny způsobené fyzickou námahou a věkem.
Rakovina prsu
Dobrý den už po 2 se na vás pane doktore obracím a prosím o radu. 21.3.2012 jsem byla na sono prsů a axil. Pravý prs: předpokládáme infiltraci mnohočetnými ložisky CA, především v rozhraní vnitřních kvv ., ale nález je pravděpodobně difuzní. Orientace v terénu těžké mastopathie je velmi obtížná. V pr. axile ojedinělé podezřené uzliny do 5mm. Leví prs: nemužeme jednoznačně vyloučit další maligní patol. ložiska v terénu těžké mastopathie. Bude nutné provést PET/CT vyšetření levá axila bez jednoznačných maligních uzlin. Nadklíčky, krk: vlevo v nadklíčku a na krku mnohočetné uzliny maligního vzledu, V pravo jen drobné uzliny sporné dignity. Opet provedení PET/CT k posouzení skutečného rosahu generalizace procesu. MDr. Chudáček mi řekl že to praví prso musí celé odsrtanit ale co bude dál?Můžete mi ktomu něco blíšího napsat a co to znamená? Děkuji vám za vaši odpověd.
Dita Horvátová 39let. Plzen
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Rozsah postižení prsu rakovinou odhalí mamografie nebo případně magnetická rezonance. PET/CT v takovém případě neprovádíme. Pokud existuje podezření na rakovinu, tak se musí zjistit histologie - nejlépe operace. Pak stanovení biologických parametrů, které určí, jaká bude následovat léčba - chemoterapie, hormonoterapie a radioterapie. Je nutno kompelxní řešení a individuální strategie se šije na míru danému nádoru a pacientce. Taky nutno zjistit, zda se onemocnění nerozšířilo již do jiných orgánů, k tomu provádíme ultrazvuk a scinti kostí a výjimečně PET/CT.
Rakovina prsu
n pane doktore chtela bych prosim poradit ma teta zjistila bulku v prse dle lekare cost cut biopsi lozisko vlevo v rozhrani HKK,sups odebrano 5 vzorku tkane. 4 bloky se vzorky tkane mammy,v. bl.1)a3) vzdy po dvou fragmentech, na pruvodce uvedeno 5 vzorku po imunohistochemickem vysetreni. 1)-4)VE 3 )VZORCICH c.2,3,4) zachycena infltrace duktaalnim invazilnim karcinomem stredne difel.,,s pritomnosti drobnych glandularnich a kribriformalnich struktur,formaci,misty nadorove elementy v jedne linii,s peridualnim sirenim.Misty pritonma vyraznejsi desmoplasie az hyanilizace stromatu.Imunohitochemicke vysetreni e-cadherinu usekovite pozitivni,vc,pseudolobularni formaci.Zachycen rovnez usek LGsolidniho DCIS,dale fokalni floridni cylindrocelularni hyperplasie a floridni lobularni hyperplasie s mikrokacifikacemi. ZAVER 1)-4) DUKTALNI invazni karcinom mammy v core cut biopsiich leve mammy,LG DCIS fokalne.MKN.C509 MKN-O C509 M-8500/3 prosim o strucnou odpoved
kacka76
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace tohoto typu jsou možné jen při osobním vyšetření.
Rakovina prsu
Dobrý den,chtěla bych se ještě zeptat.Jsem 3 roky po ablaci prsu a uzlin.Mívám často tlak v podpaží a mírnou bolest na sonu jsem byla je to vpořádku.co by to mohlo být.Děkuji Alena
Alana Strnadová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Může to být stárnoucí jizva v dané oblasti, ale to bych musel osobně vyšetřit.
Rakovina prsu
dobrý den,jsem 3 roky po ablaci prsu a uzlin.V poslední době mám dosti často tlak vpod pažďí a mírnou bolest.Co to znamená.Děkuji
Alena Strnadová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Musíte se nechat vyšetřit Vašim onkologem a to co nejdříve. Nemusí to být hned rakovina, ale pro jistotu se nechte okamžitě objednat.
Rakovina prsu
Rakovina prsu:Mamince je 80 let,byl ji odebrán celý prs.Nádor byl invazivní duktální mammy.Grade 2,bez lymfangionvaze.Můžete mi to nějak vysvětlit,prosím a jaká je další léčba?Chemoterapie by asi nezvládla.Děkuji
Hana D.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Léčba závisí na mnoha faktorech, které neuvádíte, včetně věku a celkového zdravotního stavu pacienta. každopádně se snažíme našim pacientům neublížovat, ale zjistit, zda patřičná léčba bude mít pro pacienta prospěch.
Rakovina prsu
DOBRY DEN, JSEM ONKO. PAC. RA. PRSA CHODIM PRAVIDELNE NA KONTROLI A MAM OPAKOVANE SCINTI NA NEM POPISUJI LEHCE ZVYSENA AKTIVITA PRI LATER.OKRAJICH OBRAT. TEL A V OBLASTI PEDIKLU NEKTERYCH OBRATLU TH A ZEJMENA L-USEKU PATERE NEMUZOU TO BYT METASTAZE NEBO TO JSOU JENOM DEGER. ZMENY JE MI 35 LET BOLESTI PATERE MAM DEKUJI
JANA
Skalpel, lékař, ilustrační foto
pokud by se jednalo o metastázy, tak lékař přímo takové podezření vysloví. Nic takové zde není.
Rakovina prsu
Prosím o přeložení a stanovení prognozy: inv.dukt.karcinom-STAGE2,pT1c-pN1sn+,MO.Estrog.receptor80%Progester.rec.90%,c-erbB-2,HER-2/neu-skore:0,MIBI( Ki67)-50% Budu absolvovat 6xchemo a ozáření.
Jarka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
U tohoto stádia onemocnění se obecně 6 let dožívá 60% pacientek. Existují výrazné individuální rozdíly. Tohle však neberte vážně, protože pro stanovení Vaší prognózy je třeba mnohem více informací, které nemám.
Rakovina prsu
mam jít na operaci a mam alergii na některé léky jak mě budou operovat na rakovinu prsu,vadíto narkoze ,naladovce a tomu všemu.Děkuji za odpověd.
Markéta
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Alergie není kontraindikací k operaci. Lékaři Vás připraví medikamentozně tak, abyste ji bezpečně zvládla. Druhé části otázky nerozumím.
Rakovina prsu
Dobrý den, prosím o vyjádření k diagnóze u ženy 57 let: Ca mammae ldx, stp SE plus SNLB TNM klasifikace: pT1bNO SNLB2/0+ MO histologie: ductální CA infiltrujici G2, + DCIS G2 1.tu, 2.tu DCIS bez lymfo-angioinvaze ER, PR negat. HER 2/neu 2+ bylo jí řečeno, že měla dva karcinomy na pravé straně, jeden in situ, neinvazivní, druhý infiltrující, první 6mm a druhý 8mm. Nejdříve bylo mamoložkou řečeno, že nebude nutná chemoterapie, ale ozařování, onkolog má ale na věc jiný názor a přiklání se k chemoterapii. jaký je prosím váš názor? Nepřevyšují rizika nad pozitivy? Děkuji moc
Ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace podobného typu jsou možné jen při osobním vyšetření. Takto se naprosto nedá, abych se vyjádřil k prognóze. Váš onkolog Vám jistě vše vysvětlí, protože zná všechny podrobnosti.
Rakovina prsu
Dobrý den. Loni v únoru mi zjistili ca mammae I. sin, pT2 NO MO, 28.2.2011 st.p. parc. výkonu s exenterací axily, histologicky duktální ca G2,ER25%,PR 5-7%, c-erb neg. St.p. lokoreg. RT v LD 50+14 Gy, pak 5x chemoterapie AC, která byla ukončena v prosinci, následně hormonoterapie. Po kontrolním RTG plic mě lékařka odeslala na CT. Tam se potvrdila drobná ložiska bilat 2 - 5 mm v.s. meta, ve středním laloku vpravo ložiska 10 +14mm - odpovídá meta. Dostanu 2 řadu chema. Můžete mi prosím říct jaké mám vyhlídky do budoucna? Děkuji za odpověď .
Ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Onemocnění se chová dost agresivně. Odpověď na chemoterapii by mohla být dobrá, což by mohlo vést k dlouhodobé možnosti onemocnění léčit různými schématy chemoterapie. Prognóza bude záviset na reakci na léčbu.
Rakovina prsu
Dobrý den, je mi 32 let, diagnoza: invazivní duktální karcinom, pT1a - N0 -Mx; ER a PR negativní, MIBI (Ki67) 40 - 50%, cerB2 negativní, E-cadherin pozitivní. Prosím o prognozu, případně jaká léčba bude vhodná? Předem děkuji
Karolina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nádor byl zjištěn včas, ale je tu několik rizikových faktorů, kvůli kterým musíte být velmi pečlivě sledována. Rakovinou prsu v tak mladém věku se zabývají 2 centra v ČR - Brno a Praha. Bylo by vhodné, kdybyste byla kontrolována právě tam. Přesné adresy a kontakty najdete na www.projekt35.cz. Mohu Vám poradit, abyste se do jednoho z těchto center opravdu přihlásila. Je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Je nutné, aby Vás sledoval specialista právě na tuto věkovou skupinu.
Rakovina prsu
Dobrý den ,chtěla bych se zeptat jaké řešení a jak se vyléčí rakovina prsu co mi zdělili. Výsledky ze sona jsou takové : Mammy:Vpravo drobné ojedinělé cysty do velikosti 5mm v klimakterickém typu žlázy.Vlevo ve vnitřním horním kvadrantu nepravidelné ložisko hypo až anechgenity velikosti 13 x20mm s výrazným echogenním lemem a distálním stínem.Bez zvětšených uzlin v axile.Pak jsem byla na mamografu tam mi řekli že mi to musí vyoperovat.A pak mi brali extirpaci ložiska a řekli mi že mam rakovinu a že se to dá zachránit operací ale že musím ještě na vyšetření do Prahy.Výsledky s odebráním mi napsali tuto:Dg:C502,Histol.:předběžně tel.:invazivní dukt. adenoCa,ER 90% E-catherin posit ,HER2/neu 1-2 G1. Dg: Ca mammae l.sin. T2 NX MX -CEA,a Ca 15-3- vše v normě.ad UZ epigastria-bez meta RTG +S norm.nález ad scintigrafie skeletu. Můžete mi prosím napsat na email BokovkaM@seznam.cz Děkuji moc
Boková Markéta
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Podobné individuální konzultace po internetu nejsou reálné a já je neprovádím. Můžete se u mne objednat v MOU Brno k osobnímu vyšetření. Internet nemůže nikdy nahradit přímé vyšetření. Medicínu není možné provádět po internetu. Je to biologická věda, která si vyžaduje přímého kontaktu. Záleží na mnoha faktorech včetně psychiky. Pokud chcete obecné informace o léčbě karcinomu prsu, tak je najdete na www.linkos.cz nebo na www.mou.cz.
Rakovina prsu
Dobrý den,můj dědeček(68 let) prodělal operaci ca tlusteho střeva.Na CT zjištěny metastáze jater a nedledvinky.Má po bypassu srdce.2 grafty a z toho je průchodný jen jeden,Diabetik,neuropatie.Je možné zahájit chemoterapii a jaká je prognoza.Děkuji
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
O zahájení chemoterapie musí rozhodnout jeho ošetřující onkolog. Prognóza onemocnění závisí na mnoha faktorech, které neuvádíte.