Proti stavbě papírny bojuje radnice a místní, i tak získala klíčové razítko

  4:51aktualizováno  4:51
Projekt papírny Wanemi, který odmítá zábřežská veřejnost i radnice, se po dlouhých letech významně přiblížil stavbě. Po více než ročním prověřování dokumentů totiž stavební úřad v Šumperku vydal územní rozhodnutí. Právě to je nezbytným předpokladem pro zisk stavebního povolení.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Šumperský úřad dostal spis na starost loni na podzim poté, co právníci krajského úřadu označili stavební úřad v Zábřehu za podjatý. Podle nich má zábřežský starosta František John ve vztahu k tamnímu stavebnímu úřadu rozsáhlé pravomoci. A právě město je hlavním odpůrcem projektu.

Nynější vydání takzvaného Rozhodnutí o umístění stavby pro Wanemi potvrdil šéf šumperského stavebního úřadu Luděk Felkl.

„Firma Wanemi splnila vše, co bylo potřeba, a nebyly už žádné překážky, které by bránily vydání Rozhodnutí o umístění stavby,“ sdělil Felkl.

Po přesunu ze Zábřehu se pověřený úředník seznamoval se spisem dlouhé měsíce.

„Ta věc je velmi náročná. Samotné Rozhodnutí o umístění stavby má na 150 stran,“doplnil Felkl. Podle něj jde o klíčový dokument v celém administrativním procesu.

„Umísťuje stavbu na konkrétní území. Jeho vydání je nutnou podmínkou pro stavební povolení,“ upozornil.

Radnice před lety s projektem souhlasila, po volbách ale otočila

Wanemi chce od roku 2006 v zábřežské průmyslové zóně vybudovat za 6,5 miliardy papírnu na výrobu lepenkových kartonů ze sběrového papíru a energetický zdroj na spalování biomasy. Tehdejší zastupitelstvo s projektem souhlasilo a firmě také prodalo pozemky.

Jenže po dalších volbách přišlo nové vedení a zároveň se zvedla i vlna protestů obyvatel. Radnice poté zcela otočila. Wanemi se však svého plánu odmítla vzdát. Jednatel Wanemi Aleš Žák připomněl, že o územní rozhodnutí firma žádá už od roku 2009.

„Když to mám charakterizovat, tak se dlouhé roky snažíme prosadit něco, co je zákonné, ale je nám v tom obstrukcemi města bráněno. Územní rozhodnutí je dokladem toho, že vše, co plánujeme, je v souladu se stavebním zákonem. Je to první krok, ale nesmírně důležitý, řekl bych, že je přímo klíčový,“ uvedl Žák.

Podle něj mohlo být územní rozhodnutí mnohem dřív, nebýt přesunu do Šumperka.

„Roky městu podjatost nevadila, ale když se územní řízení nevyvíjelo směrem, který si představovala radnice, najednou město upozorňovalo na podjatost. Nebylo to nic jiného než hra o čas,“ míní jednatel Wanemi.

Miliony za pozemek leží už osm let bez využití na zvláštním účtu

Zábřežský starosta účelovost jednání města v kauze Wanemi odmítá. „My jsme nikdy nic nezdržovali. Stavební řízení bylo opakovaně přerušováno, ale nikoli vinou města, ale proto, že bylo potřeba materiály doplňovat a aktualizovat,“ oponuje starosta.

John sdělil, že se město proti územnímu rozhodnutí odvolá. „S projektem nesouhlasí ani zastupitelstvo, ani veřejnost. Proto se dál budeme bránit všemi legálními cestami a jednou z nich je odvolání proti územnímu rozhodnutí,“ potvrdil.

Odvolání bude řešit Krajský úřad Olomouckého kraje. „Buď odvolání zamítne a vše může pokračovat směrem ke stavebnímu povolení. Může se taky stát, že rozhodnutí zruší a vrátí k opětovnému projednání,“ nastínil Felkl.

Město zatím stále blokuje pozemky, které firmě v minulosti samo prodalo. Radnice totiž tvrdí, že kupní smlouva je neplatná, a starosta při tom odkazuje i na referendum, které se konalo před několika lety. V něm se většina obyvatel z obav ze zhoršení životního prostředí vyslovila proti papírně.

Firma zaplatila už v roce 2010 za pozemky přes 11 milionů. Peníze však stále leží bez využití na zvláštním účtu města.

Nejčtenější

Lehly si vedle sebe a čekaly na smrt. Kamarádky z Prostějovska přejel vlak

Místo u obce Pivín na Prostějovsku, kde si v sobotu 23. března 2019 lehly na...

Ještě před dvěma týdny se osmnáctiletá Veronika z Prostějova chlubila na sociální síti fotografií s novým přítelem. V...

VIDEO: Váš tachometr moji rychlost nedokazuje, odbyl řidič policistu

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Nestandardní dopravní kontrolu prověřuje nyní vedení policie ze severní Moravy. Policista v civilu při ní na dálnici v...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Další z rubriky

Student onemocněl spalničkami, celá třída i s pedagogy teď musí být doma

Ilustrační snímek

Pouze tři případy onemocnění spalničkami zatím evidují hygienici v Olomouckém kraji. Komplikace ovšem nemoc přinesla...

VIDEO: Neznámý pošlapaný unikát. Olomoučané chodí po jedinečné mozaice

Unikátní mozaika kolem dnešního sídla SŽDC, vyskládaná je z ručně štípaného...

Na první pohled chodí lidé v centru Olomouce kolem dnešního sídla Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) po víceméně...

Přípravy unikátní jízdy lodí pod náměstím brzdí komplikace i hledání peněz

Nečíz je jedním z vodních toků, díky nimž je Litovel známá jako Hanácké

Litovel na Olomoucku plánuje učinit zadost své přezdívce Hanácké Benátky a zařadit do stálé nabídky pro turisty...

Najdete na iDNES.cz