ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policie rozkrývá dotační podvod v olomouckém muzeu, stíhá tři lidi

  • 4
V kauze veřejných zakázek Vlastivědného muzea v Olomouci policie stíhá tři lidi. Viní je z dotačního podvodu, z poškození finančních zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Všem hrozí až desetileté vězení, sdělil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) doplnil, že obvinění si vyslechl jeden veřejný činitel, který pracoval pro muzeum, a další dva bývalí zaměstnanci.

Případ se týká podezření na manipulaci veřejných zakázek dotovaných z prostředků EU.

Nová obvinění mají vztah k projektu „Virtuální muzeum ve výuce - využití nových digitálních technologií v propojení formálního a neformálního vzdělávání“. Škodu způsobenou trestnou činností vyčíslili vyšetřovatelé na zhruba 14 milionů korun.

Evropskou dotaci získalo muzeum přes ministerstvo školství. EPPO dodal, že nejméně čtrnáct členů týmu, kteří měli na daném projektu pracovat, ve skutečnosti nevyvíjelo žádnou činnost.

Mezi třemi obviněnými je i člověk, kterého policie v souvislosti s muzeem začala stíhat už v listopadu 2021. Podle kriminalistů si trojice počínala jako spolupachatelé.

Podvodník hrozil ženě Interpolem a pozatýkáním rodiny, vymámil z ní 150 tisíc

Dva z obviněných centrála stíhá také pro zjednání výhody při zadání veřejné zakázky pro konkrétního dodavatele, z toho jednoho jako přímého pachatele a druhého jako pomocníka. Jeden ze tří obviněných navíc čelí stíhání také za zneužití pravomoci úřední osoby.

Muzeum funguje bez omezení

Kauzu řeší evropský pověřený žalobce se sídlem ve Zlíně. Ve spolupráci s touto institucí policie obviněným zajistila finanční prostředky v celkové výši zhruba jednoho milionu korun, a to kvůli uložení případného peněžitého trestu, a také nemovitosti v hodnotě odpovídající výši údajně způsobené škody.

V listopadu 2021 centrála oznámila, že kvůli zakázkám Vlastivědného muzea v Olomouci obvinila jednoho člověka z úplatkářství a z praní špinavých peněz. Následně rezignoval tehdejší ředitel Břetislav Holásek.

Ředitel Vlastivědného muzea Olomouc Jakub Ráliš uvedl, že nastoupil do funkce letos 1. ledna. Vyšetřování kauzy začalo v roce 2021.

„Úzce spolupracujeme s NCOZ, poskytovateli dotace i Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO) a policií. Za nás mohu říci, že projekty, které jsou prošetřovány, byly dokončeny a například Virtuální muzeum ve výuce velmi dobře funguje,“ řekl Ráliš.

Podle něj se ve spolupráci s Olomouckým krajem podařil snížit objem ohrožených peněz ze 30 milionů na 14 milionů.

Veřejnost Ráliš ubezpečuje, že na chod muzea nemá kauza žádný dopad. „Všechny akce, které byly naplánovány, se konají nebo jsou připravovány. Otázka je, jak se k tomu postaví poskytovatelé dotací. Tam to zřejmě dopad mít bude, ale to bych nyní předbíhal,“ doplnil Ráliš.

„Mohu potvrdit, že žádná ze stíhaných osob není v současnosti v zaměstnaneckém poměru v muzeu,“ řekl za zřizovatele krajský radní pro kulturu Jan Žůrek (Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj).

Potvrdil, že oba projekty se podařilo dokončit. Loni ale bylo pozastavené proplácení evropské dotace.

„Proto kraj minulý rok uvolnil Vlastivědnému muzeu 27 milionů korun. Dalších jedenáct milionů nám bylo proplaceno, ale stále je z původně zhruba osmdesátimilionové dotace čtrnáct milionů neproplaceno. Je otázka, zda v budoucnu vůbec ty peníze uvidíme. Rozhodující bude, jak celý případ skončí,“ dodal Žůrek.

Muzeum patří mezi největší kulturní instituce v regionu, jeho zřizovatelem je Olomoucký kraj. Vlastní přes milion sbírkových předmětů a z hlediska rozsahu sbírky se řadí mezi největší muzea v České republice.

22. května 2023

, ,