Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Kopete za mrakodrap, zaútočil na radnici šéf olomouckých památkářů

  9:43
Objektivní fakta a věcné argumenty už nejsou jedinou municí, která létá v přestřelce kvůli plánu na výstavbu kontroverzního olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. V boji už padají i domněnky a nepodložená tvrzení. Naposledy jimi vypálil šéf olomouckého Národního památkového ústavu. Mířil však špatně.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: SMC Development

Šéf olomouckého Národního památkového ústavu (NPÚ) František Chupík v oficiálním stanovisku vedení města obvinil, že kritizované stavbě straní. Jako důkaz uvedl fakt, že radnice figuruje jako spolužadatel o jeden z dokumentů, jenž je potřeba pro zisk stavebního povolení.

Proti věžáku, který má stát v ochranném pásmu městské památkové rezervace, se olomoucký NPÚ ve svém odborném vyjádření jednoznačně postavil už dvakrát. Bližší pohled však ukazuje, že se zde ne vždy objevují jen objektivní vědecké argumenty.

„To patrně nelze vykládat jinak než jako podporu připravované stavbě ze strany představitelů města Olomouce,“ píše Chupík na začátku června ve třináctistránkovém dokumentu pro památkáře na magistrátu. Olomoucká pobočka NPÚ v něm stavbu Šantovka Tower odmítla.

Podporou Chupík komentuje fakt, že město Olomouc je spolu s investorem stavby spolužadatelem o vydání stanoviska orgánu státní památkové péče. Proč tomu tak je, ale Chupík ve svém odborném elaborátu nevysvětluje.

„Jak konkrétně se podílí, mi není známo. V procesní rovině tím, že je spolužadatelem o vydání stanoviska na úseku památkové péče. Pokud by s uvedenou stavbou město nesouhlasilo, těžko by mohlo společně s investorem usilovat o vydání závazného stanoviska. Logicky se žádá o schválení, nikoliv o neschválení,“ argumentuje v obecné rovině Chupík.

Magistrát jen plní standardní zákonem daný úřední postup

Do Šantovky a magistrátu tedy v tomto případě střílel naslepo. A stručné vyjádření olomoucké radnice totiž ukazuje, že se Olomouc na jednu loď s lidmi, kteří chtějí Šantovka Tower postavit, dostala při žádosti o vyjádření památkářů paradoxně právě kvůli zákonu o státní památkové péči. Přes městské pozemky má totiž podle plánů vést část inženýrských sítí.

Vizualizace Šantovka Tower

„Z tohoto důvodu je město spolužadatelem. Je to zcela standardní postup, který vyžaduje zákon, postupovalo by se tak v jakémkoliv podobném případě,“ upřesňuje mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Ta také zdůrazňuje, že NPÚ by měl vydávat pouze odborná vyjádření daná legislativou o památkové péči.

S tím souhlasí i generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Připustila, že slova šéfa olomouckých památkářů nejsou úplně namístě. Za svého podřízeného se však nakonec postavila.

„Dané tvrzení není v odborném vyjádření státní památkové péče relevantním argumentem. Avšak posuzuji-li situaci na základě dostupných informací, jsem toho názoru, že pan ředitel své pravomoci nepřekročil,“ řekla Goryczková.

Město signalizuje podporu, nesouhlas se neozval, tvrdí Chupík

Chupík si i po seznámení s vyjádřením magistrátu stojí pevně za svým. „Pokud by město Olomouc nesouhlasilo s výstavbou Šantovka Tower, těžko by souhlasilo s vedením inženýrských sítí a zatěžovalo by tak pozemky města,“ míní.

Jako doklad toho, že představitelé města straní třetímu olomouckému věžáku, šéf místního NPÚ označuje také usnesení radních ze srpna 2008. Nejužší vedení města tehdy vyjádřilo podporu soukromým plánům na proměnu míst, kde ještě donedávna stál zpustlý areál podniku Milo. Nahradila ho dnes již fungující nákupní Galerie Šantovka, kousek od ní má stát právě i Šantovka Tower.

Vztyčení výškové stavby zde rada před bezmála šesti lety podmínila „předložením architektonického řešení na nejvyšší úrovni soudobé architektury v evropském i světovém měřítku“. Chupík v návaznosti na to připomíná, že když se vloni podnikatelé ze Šantovky pokoušeli napoprvé a nakonec neúspěšně získat pro mrakodrap potřebná razítka, město se nijak nestavělo proti.

„Neučinilo jediný úkon rozdílný od úkonů investora, který by signalizoval jiný postoj než podporu přijatou radními. Od žádného z členů rady města jsem nezachytil nesouhlas s výstavbou Šantovka Tower,“ přemítá Chupík.

Primátor: Nevyjádřili jsme se proti, aby vše bylo objektivní

Výtku, že je jeho tvrzení o podpoře města pro Šantovka Tower neobjektivní či nepravdivé, tak jednoznačně odmítá.

„Má dedukce je vývodem objektivních a z velké míry veřejně známých skutečností,“ podotýká ředitel olomoucké pobočky NPÚ. Má za to, že kdyby magistrát stavbu třetího věžáku nepodporoval, už by to veřejnosti oznámil.

„A to se myslím nestalo. S ohledem na závažnost dopadů připravované výškové stavby na historické jádro města bych to uvítal,“ doplňuje Chupík.

Olomoucký primátor Martin Major však oponuje tím, že přímo o podpoře či zatracení Šantovka Tower vedení města nikdy nejednalo.

„Mohu za sebe - a myslím, že i za své kolegy - říct, že jsme nikdy v této věci žádným způsobem nezasahovali,“ zdůrazňuje primátor s tím, že mu jde o to, aby úředníci, kteří nyní plány na třetí věžák pro Olomouc posuzují, rozhodli naprosto objektivně. Právě z toho důvodu podle něj nikdo z představitelů města nevystoupil ani proti Šantovka Tower.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

  • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Deset let tahal kameny. Důchodce sám postavil v lese hrádek Špacírštejn

Z mnoha tisíců kamenů poskládal šestasedmdesátiletý Zdeněk Procházka zříceninu hrádku, která je ukryta v malebném...

Pád mocného muže ANO Faltýnka, který dirigoval dění ve Sněmovně

Jaroslav Faltýnek, jedna z dosud nejvlivnějších osob v hnutí ANO, přišel o pozici v čele poslaneckého klubu dosud...

Dva roky čekání, pak prostějovský policista v televizním AZ kvízu exceloval

Premium Řada lidí umí při sledování vědomostních televizních soutěží v klidu domova předvést skvělý výkon. Prostějovský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdražení jízdného v Olomouci. Lidé nasednou do aut, varuje opozice

Zdražovali už loni a nyní zvažují představitelé olomouckého dopravního podniku tento nepopulární krok znovu. Olomoucká...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Podmínky za napadení romských dětí platí, výpovědi byly věrohodné

Olomoucký krajský soud dnes potvrdil podmíněné tresty manželům Stanislavu a Petře Pumprlovým za napadení skupiny...

Nový pokus v Hranickém krasu. Nejhlubší zatopená jeskyně světa bude ještě hlubší

Premium Nedávno uplynulo pět let od chvíle, kdy se Hranická propast stala se 404 metry nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní...

Štěrku nebude dost, varují těžaři po zamítnutí nového ložiska v Tovačově

Obyvatelé Tovačova na Přerovsku minulý týden v referendu odmítli rozšíření těžby štěrkopísku. Podle odborníků je ale...

Láska a sex online v komedii Divadla Tramtarie, herci ztvární na 50 postav

Jak zasahují nejmodernější technologie do vztahů? Odpověď dává nová komedie Láska, sex a internety, kterou napsal...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...