Situace v Olomouci se zhoršila, některé lokality, kde jsou kontejnery,...

Situace v Olomouci se zhoršila, některé lokality, kde jsou kontejnery, připomínají veřejné skládky odpadů. | foto: Magistrát města Olomouc

Olomoucké radnici došla trpělivost s černými skládkami, nasadí fotopasti

  • 8
Městu Olomouc došla trpělivost s lidmi, kteří soustavně zakládají černé skládky na stanovištích s tříděným odpadem. Situace se zhoršila natolik, že magistrát ve spolupráci s městskou policií a technickými službami umístil do nejproblémovějších lokalit mobilní kamery a fotopasti.

Zakládání černých skládek je přestupkem, za který hrozí vysoké pokuty, u obyvatel až 50 tisíc, u podnikatelů až 10 milionů korun. 

„Situace se zhoršila, některé lokality připomínají doslova veřejné skládky odpadů,“ popsal náměstek primátora Olomouce Otakar Bačák, který má odpady ve své gesci.

„Proto upozorňujeme občany, aby na stanoviště s tříděným odpadem neodkládali odpad, který tam nepatří. Jedná se zejména o objemný odpad jako jsou nábytek, postele, matrace, skříně, kovové sušáky a podobně,“ varoval náměstek.

Dalším problémem je odkládání objemného elektroodpadu, jako jsou televize, počítače, pračky nebo ledničky, u kontejnerů určených ke sběru elektroodpadu. „Do těchto kontejnerů ale patří jen elektroodpad malých rozměrů,“ vysvětlil náměstek.

Na svoz objemných elektrospotřebičů není firma, která kontejnery provozuje, zavedena a nechává je na místě. Úklid pak musí následně zajišťovat město Olomouc na své náklady.

Podnikatelé zase na stanoviště tříděných odpadů odkládají odpad z podnikání, jako jsou pytle se stavebním odpadem, zbytky vodoinstalačního materiálu, obaly od těsnicích tmelů, zbytky izolačních materiálů, sanitární keramiku nebo nejrůznější obalový materiál. 

K dispozici jsou lidem tři sběrné dvory

„Firma nabídne zákazníkovi například při rekonstrukci koupelny, že odpad odstraní, a za to si nechá samozřejmě zaplatit. Místo toho, aby odpad předala sběrovému dvoru pro podnikatele, recyklační firmě nebo na skládku odpadů, za což se musí platit, pohodí je na stanoviště s tříděným odpadem,“ popisuje praxi náměstek Bačák. 

V Olomouci jsou přitom k dispozici hned tři sběrné dvory v Neředíně, Hodolanech a pro podnikatele ve Chválkovicích.

S lidmi, kteří zakládají černé skládky, si neví rady například také radnice v sousedním Prostějově. Fotopasti a kamery nasadila do nejvíce problémových lokalit už před časem. První výtečníky již strážníci dopadli, hrozí jim desetitisícové pokuty.

„Skládky vznikají stále dál. Ukazuje se, že výzvy nestačí, a proto přichází čas na fotopasti, které budou instalovány na určitých místech. S jejich pomocí se podaří ty, kteří zakládají černé skládky, usvědčit,“ sdělila mediální referentka magistrátu Anna Kajlíková.

Prostějov eviduje desítky přestupků ročně

V lokalitách, kde je to možné, strážníci k monitorování černých skládek využívají městský kamerový systém. V dosahu kamer jsou například Husovo náměstí, Svolinského, Žeranovská nebo Janáčkova. V současnosti má městská policie k dispozici také tři mobilní kamery, které umožňují nasazení přímo na vytipovaných místech.

Osvědčily se například ve Vrahovicích-Trpínkách, kde jsou kontejnery s tříděným odpadem. Kamera už zachytila několik občanů, kteří nepotřebné věci vyhodili na zem vedle kontejnerů.

Na vytipovaná místa radnice hodlá instalovat rovněž výstražné cedule. Lidi budou nabádat, aby odpadky nedávali mimo kontejner, a také varovat, že prostor je pod dohledem kamer městské policie.

„Od začátku roku strážníci řešili 72 přestupků, které souvisely se znečišťováním veřejného prostranství, s odkládáním odpadu mimo vyhrazená místa nebo přeplňováním nádob na odpad a ukládáním odpadu mimo místa k tomu určená,“ uvedla loni v listopadu Kajlíková.