Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Studii o odpadech dostali starostové s bílými místy, prý obchodní tajemství

  11:44aktualizováno  11:44
O budoucím nakládání s odpady musí obce a města v Olomouckém kraji rozhodovat na základě studie, kterou nemají k dispozici v plném znění. Bílá místa chrání obchodní tajemství, brání se autoři.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

V budoucnu začne v Česku platit zákaz skládek a obce si musí naplánovat, co budou s komunálním odpadem dělat. V Olomouckém kraji proto před časem vznikl spolek obcí a měst Odpady Olomouckého kraje a na klíčové téma si nechal zpracovat strategickou studii. Stála dva miliony korun a navrhla řešení.

Problém je, že řada pasáží je nepřístupná. Navíc je znepřístupněný dokonce i seznam pasáží, které do „utajeného režimu“ spadají. Opozice to kritizuje jako nepřijatelné.

„Považuji za velmi podivné, že spolek za dva miliony korun z veřejných rozpočtů zaplatí studii, jejíž plnou verzi může vidět jen několik konkrétních osob. Kompletní studii obce nemají k dispozici. O budoucnosti hospodaření s odpady v řádu stovek milionů korun tak zastupitelé rozhodují jen na základě víry a bez komplexních podkladů,“ prohlásil například opoziční prostějovský zastupitel Petr Ošťádal.

Podle něj bylo ve studii vymazáno mnoho informací, jako například údaje o volných kapacitách pro spoluspalování tuhého komunálního odpadu ve stávajících zdrojích, ale dokonce i názvy tabulek a grafů, které byly cenzurovány. Ve studii se tak na řadě míst objevují bílá místa a celé bíle stránky.

„Je to obchodní tajemství“

Předseda správní rady spolku a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Milan Klimeš potvrdil, že anonymizované pasáže ve studii jsou, protože jsou považovány za obchodní tajemství.

„Zpracovatel studie nedal souhlas s jejich zveřejněním. Tuto skutečnost musíme jako zadavatelé studie respektovat,“ prohlásil.

Kompletní verzi studie mají podle něho k dispozici jen členové správní rady spolku. „Části studie, kterých se týká obchodní tajemství, nemají vliv na podstatu projektu,“ dušuje se náměstek.

Studii zpracovaly pražská advokátní kancelář Havel, Holásek Partners a poradenská firma Ernts & Young, které trvají na dodržení obchodního tajemství.

„Jedná se zejména o jedinečné, originálně vypracované analýzy zpracovávající vstupní data různé povahy a dále jedinečné analýzy obchodní činnosti vybraných subjektů. Poskytnutí těchto chráněných informací může mít závažné dopady na obchodní činnost zpracovatele,“ reagovali na otázky zástupci AK Havel, Holásek Partners.

Senátorka: Schválili materiál, u kterého nevěděli, o čem je

Na dotaz, jak mohou zastupitelé odpovědně rozhodnout o tak důležité záležitosti, jako je budoucí systém nakládání s odpady, když nemají k dispozici všechny informace, místopředseda správní rady spolku a náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil namítl, že zastupitelé veškeré potřebné informace dostali.

„Kromě toho mají manažerské shrnutí, kde je popsána podstata celého projektu,“ prohlásil.

Podle něho je v pořádku i to, aby studie placená z veřejných peněz nebyla plně veřejná. „Vzhledem k tomu, že některé části textu jsou obchodním tajemstvím, nelze je v tuto chvíli zveřejnit,“ dodal Pospíšil.

Krajská zastupitelka a senátorka Jitka Seitlová je ovšem přesvědčená, že zastupitelé nemohou schvalovat něco, s čím se do detailů nemohli seznámit. „Měli jsme pouze jakýsi souhrn celé studie. Na jednání zastupitelstva jsem žádala o celou studii, ale bylo mi to zamítnuto,“ uvedla.

Krajské zastupitelstvo nakonec navzdory části opozice studii odsouhlasilo. „Tito zastupitelé tak schválili materiál, u kterého nevěděli, o čem je. Není ovšem možné hlasovat o něčem, u čeho nevíme, jaké to bude mít do budoucna skutečné důsledky,“ tvrdí Seitlová.

Kam s ním?

Nový systém nakládání s komunálními odpady by měl podle studie fungovat tak, že nová servisní společnost by provozovala překladiště a jednotlivé obce by se zavázaly dodávat sem odpad.

Ten by odtud putoval do koncového zařízení, jehož provozovatelem by byl soukromý subjekt, který by vzešel z výběrového řízení a za likvidaci by dostal zaplaceno.

Servisní společnost by se zavázala k dodávkám minimálního množství odpadu, jinak budou hrozit sankce. Do Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje zatím vstoupily například Olomouc, Prostějov, Přerov, Uničov, Mohelnice a Konice a dalších několik menších obcí.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Prahu čeká test promoření na vzorku populace, Litovel do toho jde celá

Testování reprezentativního vzorku populace na koronavirus se bude týkat 5000 obyvatel Prahy, řekl náměstek ministra...

První firmy už propouštějí, personál redukují obchody či restaurace

Na úřady práce v Olomouckém kraji už míří lidé, kteří kvůli epidemii koronaviru a zavedeným omezením přišli o...

V zavřené hospodě popíjeli lidé. Můžeme, jsme příbuzní, tvrdili policistům

Další případ porušení současných ochranných opatření proti šíření koronaviru řeší policisté z Olomouce. V jedné z...

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje k nedělní půlnoci ruší uzavření oblasti Litovle, Uničova a dalších 19 obcí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sadílek: Rád jsem pomohl, z přístupu Nizozemců je mi smutno. Ligu zrušte

Dobrosrdečným činem překvapil a potěšil. Sám říká, že z pomoci potřebným má větší radost než třeba z nákupu luxusních...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Přerov nechal otevřený odbor dopravy, zahltili ho lidé z celé Moravy

Dlouhé fronty lidí se nyní objevují na přerovském magistrátu, zejména na tamním odboru dopravy. Město se rozhodlo...

Města chystají úsporná opatření, zadlužená Olomouc dokonce i nouzový plán

Velká města Olomouckého kraje už se chystají na ekonomicky výrazně horší časy, které přijdou po koronavirové pandemii....

Silnici přes Červenohorské sedlo zavřela oprava. Zrovna teď, zlobí se firmy

Za špatný vtip považují podnikatelé z Jesenicka, hospodářská komora i samosprávy na apríla zahájenou měsíční uzavírku...

Žádné kočování ani hosté. Moravské divadlo odkládá oslavy sta let scény

Výstavami, kočováním po jiných divadlech či letní scénou na výstavišti chtělo letos Moravské divadlo oslavit výročí sta...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.

Najdete na iDNES.cz