Herce vystřídali dělníci, Prostějov dál opravuje secesní Národní dům

  8:52aktualizováno  8:52
Kvůli generálním opravám prostějovského Národního domu předčasně skončila letošní divadelní sezona. Nyní se dělníci zaměří na rekonstrukci divadelního sálu, vestibulu či na obnovu unikátní Kotěrovy vitráže. Opravy skončí na podzim.

Secesní Národní dům v Prostějově potřebuje rekonstrukci. Poškozenou střechou zatéká až na jeviště a vlhké jsou i sklepy (snímek z února 2016). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Představení o tajném deníku Adriana Molea pražského Divadla v Dlouhé před pár dny předčasně ukončilo letošní divadelní sezonu v Prostějově. Opravy secesního skvostu, Národního domu, kde sídlí městské divadlo, budou totiž přes léto pokračovat v interiérech.

„Hned druhý den nastoupili dělníci a začali demontovat sedačky v divadelním sále. Sezonu normálně končíme v polovině června. Kvůli opravám jsme museli program nahustit, ale podařilo se nám odehrát všechna předplatná, představení pro školy i další tituly,“ řekla ředitelka divadla Jana Maršálková.

Na návštěvnosti se zkrácená sezona podle ní nijak neprojevila. Naopak. Divadlo mělo o šedesát abonentů víc než před rokem.

Národní dům v Prostějově, který je považován za perlu české secese, nyní prochází největší rekonstrukcí ve své novodobé historii.

Během dvouletých oprav dostane novou střechu a fasádu, obnovou projdou interiéry, vitráž a například i zahradní restaurace. Uskuteční se opravy rozvodů, odpadů a chodníků a na závěr nebude chybět třeba ani výměna opony v hlavním divadelním sále.

Národní dům před opravou

Rekonstrukce významné památky se ovšem prodlužuje a prodražuje. K šedesátimilionové dotaci bude muset město přidat necelé dva miliony korun.

„Národní dům je nádherná památka, kterou postavili naši předci, a my musíme všechno udělat pořádně a nesmíme nic uspěchat, abychom ji zachovali. Opravy se prodlužují a stojí víc, ale my ty peníze dáme rádi,“ prohlásil náměstek primátora Prostějova Jiří Rozehnal.

Při opravách fasády například dělníci zjistili praskliny, s kterými se nepočítalo, ale musí se zacelit.

„V okamžiku, kdy se začalo dělat oplechování střechy a všechna ta nároží a zároží, museli jsme řešit spojení střešní krytiny s oplechováním tak, aby to bylo funkční, ale také podle požadavků památkářů,“ sdělil dále náměstek.

Původní hřebenáče na nárožích navíc začaly praskat a město muselo koupit jiné, takzvané norimberské nároží.

„Vzhledem k budoucí údržbě ochranných plechových prvků na jednotlivých střechách musí být do střešního pláště osazeny lanové háky, které také nebyly součástí projektu. V místě styku mansardové římsy a prejzové krytiny pak musíme umístit mřížky zabraňující vniku ptactva,“ vypočítal Rozehnal.

V rámci interiérů pak projekt počítá s opravou hlediště, vestibulu nebo bufetu a s obnovou velké Kotěrovy vitráže v hlavním divadelním sále.

„Nejprve se zhotoví zkušební sklíčka, která se odlijí a seskládají na šabloně na stole. Teprve až když to schválí památkáři, mohou se odvézt do Prostějova a instalovat,“ popsal náměstek. Naopak téměř hotová je už zahrada Národního domu s tanečním parketem a s dlažbou ze speciální žulové kostky.

Budovu znehodnotili nacisté

Národní dům je secesním skvostem architekta Jana Kotěry. Budova se otevřela koncem roku 1907 a na její výzdobě se podílela řada zvučných prostějovských firem.

Za druhé světové války cenný objekt znehodnotili nacisté. Nařídili úpravy, které měly co nejvíce potlačit prvky slovanské secese. Původní tvář se do Národního domu, kde je kromě divadla také secesní kavárna, salonky a přednáškový sál, začala vracet v 90. letech minulého století.

Nová divadelní sezona by měla odstartovat na začátku října. „Začátek sezony trošku posouváme. Přestože by práce v interiéru měly skončit o něco dříve, necháváme si rezervu na úklid, nebo kdyby nastaly nějaké komplikace. V nadcházející sezoně si například v listopadu připomeneme pětačtyřicáté výročí založení HaDivadla,“ řekla Maršálková.

Prodej nového abonmá stavební ruch nenaruší, v divadelní pokladně poběží až do konce června.

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

V klubu s Maradonou i koketování s Realem. Teď Látal touží uspět doma

Olomoucký trenér Radoslav Látal.

Posadil se za stůl v místnosti pro rozhodčí. Že je tu největší klid. Radoslav Látal, fotbalová legenda Olomouce, se na...

Další z rubriky

Některé trofeje rozdal po válce dětem, říká praneteř zápasníka Frištenského

Zdenka Frištenská, praneteř slavného zápasníka a siláka Gustava Frištenského a...

Slavný zápasník Gustav Frištenský se narodil před 140 lety, přesto jeho praneteř věří, že je v jeho příběhu stále co...

Navzdory místním povolila radnice těžařům písku napojení na svou cestu

V pískovně u Ondratic na Prostějovsku překrývají plachty místo s norami, ve...

Firma, která chce u přerovské místní části Žeravice otevřít ložisko písku pro dostavbu dálnice D1, je o krok blíž k...

Žena svěřila známé syna. Ta se při hlídání opila tak, že nezvládala chodit

Alkohol (ilustrační foto)

Své volby pro hlídání zřejmě zalitovala o víkendu žena z Přerovska, která svěřila syna známé. Ta totiž navzdory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz