Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Vědci vyráží na houby. Zkoumají, zda v nich není příliš mnoho těžkých kovů

  4:51aktualizováno  4:51
Odborníci z několika institucí se zaměřili na to, zda nemohou lidem škodit i jedlé houby. Někde by totiž mohly růst na místech s vysokou koncentrací nebezpečných těžkých kovů v půdě. Prvotní výsledky už to naznačily.

Vědci v rámci velké studie kontaminace těžkými kovy odeberou vzorky půdy a hub z celkem pěti stovek přesně vytipovaných lokalit v lesích v okolí Vápenné na Jesenicku a Domašova na Olomoucku. | foto: alsol.cz

Na dvouletém projektu zkoumání půdy a hub z lesů na Jesenicku a Olomoucku, které mají ve správě Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), se podílí odborníci z brněnské Mendelovy univerzity, Vysokého učení technického (VUT) a také z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

„Nyní dokončují sběr vzorků, kterých bude celkem zhruba pět stovek z přesně vytipovaných lokalit v okolí Vápenné na Jesenicku a Domašova na Olomoucku, které byly vyhodnoceny jako nejvhodnější oblasti pro získání objektivních výsledků,“ uvedla mluvčí ALSOL Dagmar Málková s tím, že pomohla i místní znalost lesníků, kteří navíc posléze závěry vědců využijí při své práci.

Vzorky totiž musí být odebírány na místech, která nesmí být ovlivněna podložím či jinými faktory, než jsou imisní spady.

„Ve vybraných lokalitách jde vždy v několika bodech o zhruba půl litru hrabanky a svrchní minerální půdy, kde jsou předpoklady nejvyšších koncentrací potenciálně nebezpečných látek získaných z imisí. Materiál pak putuje k analýze do laboratoře,“ popsal Martin Valtera z Mendelovy univerzity v Brně.

V případě hub vědci nasbírané kusy důkladně očistí, vysuší a poté namelou, další na řadě je mikrovlnný rozklad hmoty. Takto připravené vzorky jsou poté analyzovány pomocí atomového absorpčního spektrometru, který změří jejich přesné prvkové složení.

Předběžné výsledky už naznačují problém s kadmiem

Zacíleno je především na těžké kovy, zejména kadmium, olovo, měď či zinek. Poslední dva zmíněné kovy jsou sice takzvaně esenciální, což znamená, že je lidské tělo pro správnou funkci potřebuje, ovšem v nadměrných koncentracích způsobují zdravotní problémy.

„Některé těžké kovy jsou také karcinogenní. Pokud bychom našli v houbách extrémní hodnoty, měli bychom houbaře upozornit, že není vhodné, aby je v rizikových oblastech pravidelně sbírali a jedli,“ doplnil Václav Pecina z VUT.

Doposud získané výsledky podle něj naznačují, že problematické může být zejména kadmium, které ve sledovaných houbách pravidelně překračuje uznávané hygienické limity.

„Právě kadmium je přitom řazeno mezi nejtoxičtější těžké kovy. Avšak konkrétní výsledky budeme mít až po ukončení studie,“ doplnil Pecina. Zároveň podotkl, že i zdánlivě nedotčená příroda může být zamořena imisními spady.

„Chceme upozornit na to, že i v oblastech působících opravdu panensky může docházet ke kontaminaci kvůli atmosférickému znečištění, které dokáže putovat na značné vzdálenosti. V tomto případě jde především o proudění průmyslového znečištění z Ostravska a z průmyslových oblastí Polska, zdroje mohou být ale i na Pardubicku nebo Královéhradecku,“ shrnul vědec.

„Škodlivost“ smrků je způsobena čištěním vzduchu

Těžké kovy se do hub a půdy dostávají jako plynné či prachové znečištění nebo v kapalné podobě spolu s deštěm a sněhem.

„V horských lesích navíc zvyšují zátěž prostředí prachem a chemikáliemi nasycené mlhy, které jsou zde velmi významným zdrojem srážek. Tyto lesy zvládají doslova vyčesávat velké množství vody z atmosféry, filtrují vzduch a zachytávají prachové částice a potenciálně rizikové prvky, například těžké kovy, které pak z jehlic putují dále do půdy,“ nastínil Radek Novotný z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Podle charakteru podloží se poté rizikové prvky mohou buď pevně zafixovat do půdních částic, nebo se rozpustit ve vodě a zapojit do koloběhu látek v půdě. Ty pak následně spolu s důležitými živinami mohou být přijaty kořeny stromů a podhoubím hub, nebo se naopak mohou proplachovat a být zdrojem kontaminace podzemních vod.

Novotný upozornil, že jedním z nejvýznamnějších druhů stromů, který má vysokou schopnost zachytávat látky z ovzduší, je v horských oblastech dominantní smrk.

„Bohužel u nás panuje negativní představa o smrku, že pouze okyseluje prostředí a postupně přispívá k degradaci lesních půd. Ale je to dané právě tím, že je to stálezelená dřevina, která čištění vzduchu od znečištění a prachu provádí celoročně,“ nastínil.

„Díky tomu, že povrch jehlic je tak obrovský, je schopnost smrku zachytávat a čistit vzduch opravdu enormní. V porovnání s opadavými stromy, které podobně zachytávají látky z ovzduší jen během jejich vegetační sezony, je ten rozdíl třeba několikanásobný,“ dodal Novotný s tím, že výsledkem je pak výrazně vyšší podíl potenciálně rizikových látek v půdě tam, kde rostou převážně stálezelené druhy stromů, jako je právě smrk.

8. června 2020

  • Nejčtenější

Jsme na dně finančních rezerv, říká primátor Olomouce v půlce mandátu

Jako ve dvojím ohni si občas musí připadat primátor Olomouce Miroslav Žbánek z hnutí ANO, jehož mandát se blíží do...

Výrobce hraček zasáhl kromě viru i požár, zklamala ho banka i pojišťovna

Kdo z podnikatelů to neměl během prvního vrcholu koronavirové epidemie těžké. Manželé Beckertovi, kteří už 27 let v...

Plno a nejasné podmínky. S vouchery od státu lidé ve většině lázní neuspějí

Už jen v Lázních Slatinice nyní v Olomouckém kraji zájemci využijí státem dotované vouchery, které mají pomoci...

Řidič historické motorky se sajdkárou vjel do cesty autu

Přes sto tisíc korun se o víkendu vyšplhala škoda po nehodě historického motocyklu značky IMZ-Ural. Třiašedesátiletý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zachraňuje nám krk, že jsme v Olomouci, říkají majitelé designového hostelu

Jedna z hlavních šéfek uvězněná pandemií na Srí Lance, zavřený hostel a nejistá budoucnost. I tomu museli čelit v...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Světově oceňovaný šumperský festival Blues Alive je letos v ohrožení

Hrozba zrušení visí nad letošním jubilejním 25. ročníkem dnes už světově známého festivalu Blues Alive. Největší...

Zachraňuje nám krk, že jsme v Olomouci, říkají majitelé designového hostelu

Jedna z hlavních šéfek uvězněná pandemií na Srí Lance, zavřený hostel a nejistá budoucnost. I tomu museli čelit v...

Města už kvůli koronaviru přišla o stovky milionů, odkládají investice

Olomouc přišla o sto milionů korun, podobné částky budou chybět v Přerově a Prostějově, v Šumperku osmdesát a v...

Unikátní čtyřmetrové vodní kolo je nově památkou. Hrozí mu však zkáza

Už od 19. století toto unikátní čtyřmetrové vodní kolo v Rapotíně na Šumpersku pomocí soustavy ozubených kol a řemenů...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...