Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

VIDEO: Více aut i motorek. Zvětšená olomoucká Veteran Arena znovu otevřela

  18:15
Po několikaměsíční rekonstrukci o víkendu opět otevřela své brány olomoucká Veteran Arena. Využily toho desítky zájemců, kteří si přišli prohlédnout více než stovku historických automobilů a přes osmdesát motocyklů.

„Muzeum jsme prodloužili a zvětšili jsme tak výstavní plochu zhruba o dvanáct set metrů. Přidali jsme také kanceláře a zázemí, vyměnili osvětlení a trochu změnili koncepci expozice. Celková výstavní plocha je nyní kolem tří tisíc metrů čtverečních,“ popsal šéf Veteran Areny Lubomír Pešák.

„Cílem bylo muzeum zmodernizovat na evropské parametry, když k nám jezdí tolik zahraničních návštěvníků,“ dodal.

Ze statistik návštěvnosti vychází, že až čtvrtina všech příchozích je ze zahraničí, velké procento z nich jsou přitom lidé, kteří do Olomouce přijeli právě kvůli muzeu historických automobilů a motorek. Za devět let provozu Veteran Arenu navštívilo průměrně kolem jednadvaceti tisíc lidí ročně.

„V současné době žádné dotace nemáme, provoz zcela financují soukromí sponzoři, kteří také poskytují zdarma exponáty. Ty podléhají přísnému výběru,“ podotkl Pešák.

Mezi exponáty jsou i cenné unikáty či vozy osobností a celebrit

Srdcem sbírky jsou stroje československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Diváci zde najdou největší sbírku prostějovské značky Wikov a vozů Z ze Zbrojovky Brno.

Fotogalerie

Mezi největší unikáty patří první československý aerodynamický vůz Wikov 35 Kapka, Praga Grand prvorepublikového velvyslance ve Velké Británii Jana Masaryka či nejluxusnější auto vyrobené Zbrojovkou Brno Z5 Express s karoserií Plachý.

Dalšími jsou pak Tatra 75 Sport s karoserií Bohemia prvorepublikového herce Huga Haase, vodou chlazená sportovní Tatra 17 Sport, Praga Piccolo prvorepublikového herce Františka Fialy coby Ference Futuristy, luxusní limuzína Praga Golden nebo Z4 Kabriolet s karoserií Dostál.

Místo si v Olomouci našly i předválečné a poválečné anglické zakázkové vozy pro gentlemany značek Triumph, MG, Invicta, Jensen, Healey, Aston Martin nebo Alvis.

Na expozice aut navazuje výstava historických motocyklů s ukázkami produkce značek Jawa, Praga, ČZ, Breitfeld & Daněk, Čechie-Böhmerland a Indian. Ze zahraničních motocyklů je zde i čtyřicítka anglických strojů. Kromě toho je k vidění také různá technika související s automobily a unikátní kolekce čtyř stovek historických telefonů.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...