Nový domov obrazů či nábytku. Přerovské muzeum stěhovalo na sto tisíc věcí

  4:53aktualizováno  4:53
Náročnější stěhování přerovské Muzeum Komenského ještě nezažilo. Jeho zaměstnanci se museli postarat o přesun více než 90 tisíc exponátů z osmi fondů rozmístěných po celém přerovském okrese. Miniaturní, ale i obří sbírkové předměty zamířily do nového centrálního depozitáře na nábřeží Dr. Edvarda Beneše v Přerově.

Na nový depozitář muzeum čekalo deset let. „Už v roce 2009, kdy jsem nastupoval na místo ředitele, trpělo Muzeum Komenského depozitární nouzí. Veškeré dostupné depozitáře byly plné k prasknutí, museli jsme si proto pronajímat prostory na území celého okresu. To bylo jednak neefektivní, a pak to také neslo řadu provozních problémů,“ popsal ředitel Radim Himmler.

Ze čtyř depozitářů, které si muzeum muselo pronajímat, byl nejvzdálenější ten na Tovačovsku. Exponáty z výstav tam musely putovat dlouhých 18 kilometrů.

Muzeum využilo stěhování odloučeného pracoviště střední školy energetické, která se v roce 2011 přesunula pod svou matku v Lipníku nad Bečvou. Kraj coby zřizovatel školy i muzejní instituce budovu bezúplatně převedl pod muzeum.

Od roku 2012 byl hotový i projekt nového depozitáře, s přestavbou ale muzeum čekalo další čtyři roky na vhodnou dotaci. Stavba, která skončila letos v únoru, vyšla na více než 47 milionů korun.

Nový depozitář přináší lepší podmínky i archeologům

Muzeum získalo pro nové depozitáře plochu 850 metrů čtverečných. Své místo v budově mají podsbírky jako archeologie, historický nábytek, řemeslo a průmyslová výroba, vexilologie, tedy vlajky a prapory, nebo výtvarné umění.

Stěhování depozitářů

„Do nové depozitární budovy jsme přesunuli předměty i ze stávajících depozitářů, které budeme využívat dál, jen je budeme přeskupovat a zefektivňovat. Celkem jsme tedy převáželi věci asi z osmi depozitářů. Některé byly v ne úplně vyhovujících klimatických podmínkách,“ podotkl Himmler.

Na nábřeží Dr. Edvarda Beneše mají pracovníci muzea k dispozici nejnovější vymoženosti, jaké si mohli přát. Patří k nim například pojezdové regály, které umožnily v největších místnostech maximální využití prostoru.

„Díky zpevněným stropům a celkově lepší statice máme po vybourání příček bývalých školních tříd v nejdelším křídle krásné dlouhé depozitáře,“ pochvaluje si ředitel.

Nová éra začíná i přerovským archeologům, kteří v centrálním depozitáři získali nově vybavené pracoviště. Kromě nich tam budou mít laboratoře také konzervátoři a restaurátoři. Odborníci tu pak mají k dispozici badatelnu.

Věci, které Muzeum Komenského do centrálního depozitáře přesunulo, jsou asi třetinou celkového počtu sbírkových předmětů. Těch má tato instituce ve svých fondech asi čtvrt milionu. To a také vysoká návštěvnost řadí Muzeum Komenského do první desítky muzeí v Česku.

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Další z rubriky

Po pádu z koloběžky praskla chlapci přilba, sjížděl z Dlouhých strání

Zraněného chlapce převezl do nemocnice vrtulník. (18. července 2019)

Těžké zranění hlavy utrpěl jedenáctiletý chlapec, který sjížděl po asfaltové silnici od horní nádrže elektrárny Dlouhé...

Vězení podvodníka nenapravilo, senior bude kvůli němu splácet stovky tisíc

Ilustrační snímek

Na svou důvěřivost doplatil senior z Přerovska, jenž zhruba dva roky sloužil muži a ženě jako zdroj financí. Peníze z...

VIDEO: Řidiče na Přerovsku vylekal větrný vír, byla to zřejmě tromba

Olomoucké tornádo. Ve skutečnosti se lidé báli tromby

Nezvyklý zážitek měl tento týden řidič na cestě mezi Přerovem a Olomoucí. V dálce jej při pohledu na pole a les vylekal...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍPRAVÁŘ VÝROBY - ELEKTROODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz