Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Masaryk jezdil do Olomouce rád, kvůli starostovi i posezení v Národním domě

  12:51
Nocleh a přednášky v Národním domě, posezení v tamní kavárně, procházky po Olomouci, ale i v Příkazích či Nákle. To jsou body polozapomenutých cest Tomáše Garrigua Masaryka na Hanou z časů, kdy ještě nebyl prezidentem. Rád sem ale jezdil i potom, o Olomouc se zajímal i kvůli svému studentovi, který se tu stal starostou.

Fotografie pořízená u olomoucké radnice během první prezidentské návštěvy města Tomášem Garriguem Masarykem v září 1921 | foto: kniha V čele města Olomouce

Masaryk, od jehož smrti tento měsíc uplynulo 82 let, do Olomouce přijel například 5. srpna 1905, a to i se svojí ženou Charlottou. Zavítali do Ústavu pro vzdělávání dívek v Pöttingeu a do tehdejšího Vlasteneckého muzea.

„Před odchodem se podepsali do pamětní knihy obou ústavů, pak obědvali v zahradě Národního domu,“ vybavil si dlouholetý prvorepublikový starosta Olomouce a advokát Richard Fischer.

Ten patřil mezi Masarykovy studenty a po vstupu do politiky se coby dlouholetý bojovník za práva Čechů stal jeho spolupracovníkem. Právě na jeho pozvání Masaryk do Olomouce ještě za Rakouska-Uherska několikrát přijel a Fischer na něj vzpomíná v knize T. G. Masaryk a Olomouc.

Budoucího prezidenta tehdy ještě neexistujícího Československa pozval do Olomouce i o rok později, šestapadesátiletý univerzitní profesor ale kvůli nemoci nepřijel.

Již tehdy byl TGM známou, výraznou i proklínanou figurou. Za sebou měl celonárodní spor o pravost Královédvorského a Zelenohorského rukopisu, v němž si vysloužil titul vlastizrádce, a též angažmá v takzvané hilsneriádě, kde se při boji s antisemitismem a pověrou o rituální vraždě navzdory veřejnému mínění zastal neprávem souzeného Žida Leopolda Hilsnera.

Je povinnost demonstrovat proti zvůli úřadu, burcoval TGM

Znovu Masaryk do Olomouce zavítal 10. listopadu 1907, krátce po svém zvolení poslancem Říšského sněmu.

T. G. Masaryk v Olomouci

„Schůze se konala v Národním domě, já předsedal. Masaryk byl bouřlivě přivítán, jelikož velmi početné posluchačstvo mělo ještě v živé paměti jeho volební boj a vítězství,“ poznamenal Fischer.

Za několik měsíců přijel Masaryk do Olomouce znovu. Na jaře roku 1908 podpořil nadučitele a pozdějšího prvorepublikového poslance a senátora Aloise Konečného z tehdejšího Českého Bohdíkova na Šumpersku. Rakouské úřady ho za trest přeložily na Novojičínsko, svoji roli zde ovšem sehrála politika.

„Zúčastnil se necírkevního pohřbu učitele Talpy z Komňátky (část Bohdíkova – pozn. red.), v květnu 1907 vykonal sbírku pro české stávkující dělníky v Aloisově, 4. června 1906 měl politickou řeč proti náboženství a před zemskými volbami zajížděl na schůze před koncem vyučování, byť šlo jen o několik minut, které byly nahrazeny,“ vypočetl Fischer Konečného „hříchy“.

Coby úspěšný advokát hájil Richard Fischer Konečného i u soudu, na jeho podporu pozval do Olomouce několik poslanců, mezi nimi i svého bývalého učitele. A ten se za přeloženého nadučitele jednoznačně postavil:

„Je povinnost demonstrovat proti zvůli úřadu. Ne jako poslanec a politik, ale jako vysokoškolský profesor mám povinnost zvednout svůj hlas na obranu. Že šel Konečný na pohřeb, vykonal jen křesťanskou povinnost. A tu mu musí být dáno pochvalné vysvědčení, že jednal jako člověk a jako křesťan,“ pronesl Masaryk 15. března v Národním domě.

Tehdejší schůze byla bouřlivá. „Nálada byla velmi podrážděna, podle policejního referátu bylo na schůzi pět set lidí,“ popsal Fischer.

V Olomouci měl Masaryk spoustu známých, ale i mnoho nepřátel

TGM v té době coby pro mnohé kontroverzní profesor přednášel v řadě měst a obcí, do Olomouce přijel do vypuknutí 1. světové války ještě několikrát. Často se tu zastavil při svých cestách na Valašsko, kde získal svůj poslanecký mandát.

„Bydlel a stravoval se v Národním domě, nejraději si poseděl v kroužku známých v kavárně. A měl jich tu hodně,“ vzpomínal Fischer, který Masaryka z centra pěšky vyprovázel na nádraží a procházeli se i po městě.

„Ovšem měl v Olomouci i mnoho nepřátel, zejména od roku 1898, kdy vystoupil ve známém Hilsnerově případu. Nadávek a podezírání, že je ve službách světové židovské aliance a podobně, bylo i u nás slyšet až dosti,“ podotkl Fischer.

Ten také patřil mezi významné osobnosti. Jako poslanec zemského sněmu v Brně byl v kontaktu s předními českými politiky v Praze, v říjnu 1918 pak v Olomouci vyhlásil vznik samostatného Československa.

Budoucímu prezidentovi se líbila i rovinatá krajina u Příkaz

Kromě samotné Olomouce Masaryk zavítal i do obcí v okolí. V létě roku 1905 se svojí chotí přijel do Příkaz, pozval je sem profesor Vít Hřivna, posléze za první republiky ředitel olomouckého Slovanského gymnázia.

„V Příkazích se zdrželi den a noc, prohlédli si několik hospodářství a prošli také Náklo. Masarykovi se líbila široká rovina v okolí Příkaz, pozoroval krásný západ slunce a pravil, že má raději volnou krajinu než údolí horami stísněné,“ vzpomínal Fischer.

V Příkazích pak Masarykovi nocovali o šest let později. Původně měli namířeno do nedaleké Lhoty nad Moravou, pozval je sem tamní mlynář Antonín Tymich.

„Nemohli však Tymichovy navštívit, zrovna měli v rodině tyfus. Zůstali proto přes u noc u profesora Hřivny,“ vysvětlil Fischer.

S Masarykem byl dál v kontaktu i coby starosta Olomouce za první republiky, i díky němu se už jako prezident o Olomouc stále zajímal. Na oficiální návštěvu sem v roli hlavy státu přijel v září 1921 při velké prezidentské cestě po Moravě a Slovensku. Zavítal třeba také do Prostějova, Přerova či Velkého Týnce.

Pozvání do Olomouce přitom TGM dostal od Richarda Fischera na Hradě již v lednu 1919, jeho příjezd však odsunuly Masarykovy zdravotní problémy.

Na střední Moravu pak prezident Osvoboditel přijel i za dalších osm let, 16. června 1929 vyrazil z jihomoravského letního sídla na zámku v Židlochovicích a navštívil například Litovel, Náměšť na Hané, Smržice, Brodek u Prostějova a Bouzov, kde se na hradě setkal s velmistrem řádu německých rytířů, biskupem Norbertem Kleinem.

  • Nejčtenější

Zavíráme, nechodí lidé. V centrech velkých měst zeje stále víc prázdných výloh

23. května 2024  4:54

Lékárnu, jež v domě U Černého orla na prostějovském hlavním náměstí T. G. Masaryka sídlila už od...

Dívka vyrazila na kole bez přilby a se sluchátky, vjela přímo před auto

23. května 2024  12:52

Vrtulník záchranné služby musel ve středu odpoledne vzlétnout do Mohelnice na Šumpersku, kde se při...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na váhu? Raději zaplatí pokutu. Na kamiony chybí páky, volá se po úpravě zákonů

30. května 2024  5:39

Způsoby, jak zlepšit stav silnic v Olomouckém kraji, hledají místní politici. Hejtmanství například...

Náklaďák pod okny každé dvě minuty. Kámen je potřeba, těžba ale vadí místním

24. května 2024  4:55

Loštice na Šumpersku si říkají metropole tvarůžků a cestovní ruch je pro ně důležitý. Proto je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Natáčí se vánoční pohádka. Tři princezny na Bouzově zachraňují království

28. května 2024  14:25

Jedna z klapek letošní vánoční pohádky České televize Tři princezny cvakla také na státním hradě...

Na váhu? Raději zaplatí pokutu. Na kamiony chybí páky, volá se po úpravě zákonů

30. května 2024  5:39

Způsoby, jak zlepšit stav silnic v Olomouckém kraji, hledají místní politici. Hejtmanství například...

Absolventy vysokých škol je třeba udržet, říká šéf Komerční banky Juchelka

29. května 2024  14:39

Specifika Moravy a Slezska vidí generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka jako příležitost....

Potvrzeno, Janotka novým trenérem Sigmy. Ani jsem o tom nesnil, říká

29. května 2024  12:40

Fotbalisté olomoucké Sigmy mají nového trenéra. Po konci Jiřího Saňáka a jeho následném odchodu do...

Omezení pro řidiče. Rozsáhlá série oprav čeká dálnice i ulice měst v regionu

29. května 2024  11:17

S nástupem příznivého počasí se správci silnic v Olomouckém kraji ve velkém pustili do nezbytných...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...