Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Syn rolníků burcoval legionáře v Itálii, Československa si užil jen krátce

  4:52
Před 96 lety zemřel muž, který zůstal ve stínu velkých jmen, přestože byl nesmazatelně zapsán do historie vzniku samostatného Československa. Rodák z Přerovska Josef Logaj během první světové války pomohl zformovat armádu 20 tisíc československých dobrovolníků v Itálii.

Fotografie Josefa Logaje, který měl velké zásluhy na vzniku československých legií v Itálii. | foto: archiv Zdeňka Smiřického

Života v samostatném státu si ale užil jen necelé čtyři roky.

Josef Logaj se narodil 27. července 1887 v Turovicích, oba jeho rodiče byli rolníci. Malý Josef navštěvoval obecnou školu v Dřevohosticích, od 3. třídy pak měšťanku v Přerově. Po jejím ukončení vystudoval přerovskou dvouletou obchodní školu a poté pracoval jako ekonom a účetní v různých přerovských firmách.

Aby si prohloubil vzdělání, odešel ve svých 22 letech do Prahy, kde mimo jiné pracoval v redakci časopisu Čas, jenž řídil pokrokový český spisovatel a publicista Jan Herben. Logaj později přispíval i do jiných časopisů, kde uveřejňoval články se sociální tematikou.

„V textech se mimo jiné zabýval postavením dělnictva v Čechách a na Moravě v rámci tehdejšího Rakouska-Uherska. Jeho články byly výbojné a plné mladistvého elánu,“ popisuje Zdeněk Smiřický, zakladatel Vlastivědného spolku Žerotín v Dřevohosticích, který Logajův život podrobně zmapoval.

Poté, co v roce 1914 vypukla válka, musel Josef Logaj v Brně narukovat k rakouskému pluku. S ním byl odvelen na srbskou a později italskou frontu. Podle Smiřického Logaj rakousko-uherskou armádu nenáviděl, od začátku války v něm proto uzrávalo přesvědčení, že ji opustí. Svůj plán uskutečnil 2. července 1915, kdy zorganizoval přeběhnutí na italskou stranu fronty.

„Při přestřelce byl maďarskou hlídkou vážně zraněn na noze. Hned poté, co se částečně vyléčil, se hlásil do italské armády. V lednu 1916 navázal kontakt s profesorem Masarykem a začal organizovat naše zajatce na italské půdě,“ vypráví Smiřický.

Místo nepřítele musel bojovat se španělskou chřipkou

Od začátku roku 1917 se v Itálii váleční zajatci shromažďovali podle národnosti. Velký tábor rodáků z Čech, Moravy a Slovenska se začal tvořit ve městě Santa Maria Capua Vetere u Neapole. Logaj spolu s přáteli a sokolskými aktivisty Janem Čapkou a Bedřichem Havlenou tam byli zvoleni do čela prvního československého dobrovolnického sboru.

Logaj pak usiloval o spojení s představiteli zahraničního odboje ve Velké Británii, v USA a v Rusku.

„Naši zajatci v Itálii neměli žádné informace. Netušili, co se v politice a na frontách odehrává. Josef Logaj proto tajně opatřil a vyvěšoval výstřižky z novin i s jeho vlastními postřehy, v nichž vždy apeloval na vlastenectví krajanů. Měl velký podíl na tom, že se řady našich dobrovolníků v Itálii rozrůstaly,“ podotýká Smiřický.

V říjnu 1917 Edvard Beneš jako jeden z vůdců zahraničního odboje povolal Logaje do Kanceláře Československé národní rady v Římě, kde pokračoval v propagaci mezi zajatci a připravoval půdu pro vytvoření samostatné armády na italském území. Její vznik Italové smluvně potvrdili v dubnu 1918.

„Byl to mimořádný úspěch. Dokonce i italský ministerský předseda V. E. Orlando prohlásil, že je to první mezinárodní dokument, který potvrdil skutečné uznání samostatného československého státu. Za jeho uskutečnění bylo v Itálii připraveno bojovat už deset tisíc československých dobrovolníků,“ vyzdvihuje Smiřický.

Československá armáda v Itálii měla dvě divize, z nichž jedna byla v polovině srpna 1918 vyslána na frontu. Josef Logaj vstoupil jako prostý vojín k 31. střeleckému pluku. Po předchozím zranění měl ale podlomené zdraví, byl také vyčerpaný kvůli náročné organizátorské práci, k tomu se nakazil virem španělské chřipky, která tehdy jako pandemie zachvátila celou Evropu. Chřipka si vyžádala miliony životů a ohrozila i ten Logajův.

Kapitánova žena i syn se za protektorátu zapojili do odboje

Skončil proto na léčení v Amalfi poblíž ostrova Capri, kde jej při životě udržela mimořádná péče české ošetřovatelky Heleny Tiché. Po návratu domů se stala jeho ženou.

Československá divize prodělala těžké boje na Piavě, vyznamenala se v prostoru údolí řeky Adiže a Gardského jezera, v horském pásmu Doss Alto či v bojích u Cima Tre Pezzi u Asiaga.

„V době uzavření příměří měla naše armáda v Itálii již dvacet tisíc dobrovolníků. V bojích ztratila na 400 mužů, počty raněných dosáhly čísla dva tisíce,“ popisuje Zdeněk Smiřický.

Josef Logaj, už v hodnosti kapitána, se do vlasti vrátil v březnu 1919. Pracoval na ministerstvu národní obrany v Kanceláři československých legií a i přes velké zdravotní problémy napsal dvě knihy, v nichž vzdal hold italským legionářům.

Zemřel 27. listopadu 1922 v Praze, zůstala po něm mladá manželka a roční syn Břetislav. Za druhé světové války se oba zapojili do protifašistického odboje, Helena Tichá za to byla umučena v koncentračním táboře v Ravensbrücku.

  • Nejčtenější

Pátrání po viníkovi otravy řeky Bečvy vázne, inspekce začala mlčet

V kauze řeky Bečvy otrávené kyanidy i po měsíci pořád spíše přibývá otazníků. Viník stále není znám, současně Česká...

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Policie rozpustila večírek, provozovatel ho pořádal „jen pro členy klubu“

V noci na sobotu policie v obci Kokory na Přerovsku rozpustila večírek desítky lidí, kteří se bavili v místním podniku....

Přikryl o cestě z vesnice a fotbalu i životě u běloruských hranic

Čtyřapůlletá dcerka Victorie drží na růžovém vodítku jorkšíra Amy, a když žádá rodiče o svolení, roztomile se zeptá:...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Peníze a fotbal v Orbánově vesničce. Ambice jsou jen nejvyšší, zjistil Plšek

Premium Maďarská vesnička Felcsút, rodiště premiéra Orbána, nemá ani dva tisíce obyvatel. Přesto se tam denně z Budapešti...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Smrtka varuje řidiče před Červenohorským sedlem, stojí tu nové značky

Výmluvný symbol smrtky s kosou se objevil na značkách, které nově lemují silnici přes Červenohorské sedlo v Jeseníkách....

Prostějov přidá další místa v ulicích, kde nechá růst přírodní louky

Město Prostějov hodlá letos na podzim rozšířit počet míst, kde nechá růst tradiční louky plné květin a bylin, které...

Budou vánoční trhy? Města je chystají, ale rozhodne koronavirus

Na závěr listopadu chystají největší města Olomouckého kraje zahájení tradičních vánočních trhů. Ovšem jen prozatím....

Josef Suchánek je novým olomouckým hejtmanem, s covidem na schůzi nemohl

Krajští zastupitelé na ustavujícím zastupitelstvu zvolili hejtmanem Josefa Suchánka. Žádní další kandidáti navrženi...

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

PRVNÍ DOJMY: Budu se vdávat, wow! Svatba na první pohled vědecky slzí

Pamětnická komedie Hodíme se k sobě, miláčku...? má pokračování. Tváří se světácky a smrtelně vážně, protože ideální...