Pohled na bývalé vojenské sklady u Velkomoravské ulice v Olomouci, které jsou...

Pohled na bývalé vojenské sklady u Velkomoravské ulice v Olomouci, které jsou po prodeji armádou už řadu let opuštěné a chátrají. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Bývalá kasárna v Olomouci lákají kupce, nynější majitel je v konkurzu

  • 6
Po dlouhých letech chátrání bude bývalý vojenský areál na Velkomoravské ulici v Olomouci zřejmě brzy k prodeji. Alespoň tomu nasvědčují informace zveřejněné v insolvenčním rejstříku. Firma, která ho kdysi koupila od armády, je v konkurzu. Podle insolvenčního správce o pozemky projevily zájem již dvě developerské společnosti.

Majitele pozemků, společnost Net Media Group, poslal městský soud v Praze do úpadku loni v říjnu a na majetek vyhlásil konkurz. Od té doby se táhne insolvenční řízení. Jeho hlavním výsledkem – mimo uspokojení přihlášených pohledávek – by měl být prodej jediného majetku společnosti – obřího areálu nedaleko centra města v odhadované hodnotě 314 milionů korun.

Zpeněžení majetku společnosti ovšem doposud brání fakt, že zatím nedošlo k první schůzi věřitelů.

„To je přitom zákonná podmínka. Nicméně ve zvláštních případech může insolvenční soud povolit výjimku,“ řekl MF DNES insolvenční správce společnosti Net Media Group Jan Klváček.

„V této věci se přiznám, že jsem již takovou žádost zvažoval, přestože nikdy dříve jsem ji nemusel použít. Ale kroky některých věřitelů začínají působit už vyloženě obstrukčně se snahou protáhnout řízení a odložit okamžik zpeněžení,“ hodnotí Klváček dosavadní průběh insolvenčního řízení.

„Nevylučuji, že pokud by se věc dále natahovala a první schůze byla v nedohlednu, zkusil bych soud o udělení výjimky požádat. Což samozřejmě ještě neznamená, že výjimku povolí,“ dodal.

Zhruba před měsícem požádalo vedení firmy Net Media Group insolvenční soud o nařízení přezkumného jednání, svolání schůze věřitelů a také uložení možnosti insolvenčnímu správci, aby ještě před schůzí věřitelů vyhlásil na majetek společnosti veřejnou dražbu.

Firma si vzala stamilionové půjčky, na co je použila není jasné

Jeden z nejrozsáhlejších vojenských areálů v Olomouci, jehož se armáda zbavila v roce 2010, od 80. let využívalo vojsko jako ženijní sklady a v tamních dílnách vojáci prováděli drobné opravy techniky.

Opuštěná obří kasárna

Ministerstvo obrany původně před osmi lety požadovalo za šestnáctihektarový pozemek s více než třiceti objekty a železniční vlečkou minimálně 210 milionů. Nakonec se muselo spokojit se čtvrtinou. Areál se navíc podařilo prodat až v pátém kole výběrového řízení – a to právě společnosti Net Media Group.

Podle informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku byla tato firma založena účelově na koupi a další spravování areálu. Net Media Group čerpala úvěry v řádech stamilionů od banky. Vzhledem k tomu, že areál dál chátrá, není jasné, kde nakonec peníze skončily.

Za společností tak vznikly značné pohledávky. V čele Net Media Group tehdy podle obchodního rejstříku stála skupina podnikatelů z Brna. Začátkem května minulého roku se jediným akcionářem stala společnost Gallanzaro. V jejím vedení tehdy působil Milan Gottwald, jenž po vstupu Gallanzara do Net Media Group začal řídit zadluženou firmu.

Zároveň Gallanzaro přihlásilo nejvyšší pohledávky v řádech stamilionů. Podle údajů z veřejných zdrojů jde o firmu blízkou podnikatelské skupině okolo olomouckého podnikatele a developera Richarda Morávka. Ostatně Morávkova firma Redstone Real Estate držela minimálně loni v lednu několik kusů akcií společnosti Gallanzaro.

Vlivný podnikatel má hned vedle rozjeté dva projekty

Podle informací MF DNES ze tří různých zdrojů z byznysového prostředí je dnes právě Morávek jedním z nejvážnějších zájemců o rozlehlý areál. Kromě personálního propojení se zaangažovanými společnostmi by pro Morávkův zájem hovořila i poloha bývalých opraven.

Areál totiž leží nedaleko obchodní galerie Šantovka a plánované čtvrti Šantovka Living. Za oběma projekty stojí právě developerská skupina okolo Morávka.

„Pokud pominu žádost ŘSD o odprodej části pozemku u přilehlé komunikace a žádost jednoho z vlastníků sousedních pozemků rovněž o odprodej relativně malé části pozemku, kontaktovaly mě s vyjádřením předběžného zájmu dvě developerské společnosti,“ uvedl insolvenční správce Klváček. Jména však zatím prozradit nechce.

Sám Morávek zatím zájem o areál nepotvrdil. Na otázky po telefonu odpovídat nechtěl a vyžádal si je e-mailem prostřednictvím své asistentky, i přes opakované urgence ale odpovědi nepřišly. Budoucnost rozsáhlé ruiny tak zatím zůstává nejistá. Samotné budovy nemají vzhledem k dezolátnímu stavu velkou hodnotu. Pozemky a jejich další využití však mohou pro případné investory představovat zajímavý podnikatelský počin.