Například největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji – Fakultní nemocnice Olomouc – zaznamenalo loni nejnižší porodnost za poslední téměř dekádu.
„Za rok 2022 u nás přišlo na svět celkem 2 315 miminek, jednalo se o nejslabší ročník od roku 2015, kdy zdravotníci pomohli na svět 2 311 dětem,“ porovnal mluvčí Adam Fritscher. Letos se navíc v olomoucké porodnici narodilo zatím bezmála 1 600 dětí, přičemž loni v tuto dobu jich bylo o 200 víc.
Podle přednosty porodnicko-gynekologické kliniky Radovana Pilky se počty porodů snižují napříč celou republikou.
„Po vrcholu v počtu porodů v Olomouci v 70. letech minulého století, kdy mluvíme o takzvaných Husákových dětech, následovalo minimum porodů v polovině 90. let. Děti narozené v tomto období se právě v současné době stávají rodiči. To se samozřejmě odráží v poklesu porodů v Česku i celé Evropě,“ vysvětlil Pilka.
Fakultní nemocnice jako jedno z dvanácti perinatologických center v republice a jediné takové zařízení v kraji nabízí rodičkám špičkovou péči – u tamních expertů končí nejzávažnější případy rizikových a patologických těhotenství z celého regionu, včetně předčasných porodů.
13. srpna 2023 |
„Přesto je procento císařských řezů prováděných u nás na celorepublikovém průměru, tedy stejné nebo ne o moc vyšší než na pracovištích, která takové patologie nekoncentrují. Znamená to, že se i za těchto podmínek snažíme o maximální počet porodů vedených přirozeně,“ zdůraznil Pilka.
Nekomplikovaný porod může být bez lékaře
Podle vrchní sestry porodnicko-gynekologického oddělení Vladislavy Marciánové bývá tradičně mezi pacientkami největší zájem o kurzy šátkování, baby masáže i předporodní kurzy pro matky vícerčat či ty anglické.
Nemocnice za poslední rok zavedla novinku v podobě 3D tisku modelu plodu či kinesiotaping těhotných, tedy terapii pomocí pružných samolepicích pásek aplikovaných na kůži.
„Pokud si to žena přeje, může i v případě natočení dítěte koncem pánevním rodit přirozeně, sama si volí polohu. Porody u nás mohou probíhat s lékařem za dveřmi, jen za účasti porodní asistentky, kdy lékař do celého procesu vstoupí pouze v případě, že se něco pokazí. Nabízíme tak ženě maximální soukromí,“ popsala Marciánová.
Na dotek ve dne v noci. Zlín chystá nový pavilon s péčí o nedonošené děti |
Olomoucká porodnice má také ve srovnání s ostatními nejvíce porodních asistentek na počet porodů.
„Na jedné směně u nás slouží třeba čtyři současně, jedna se stará většinou o jednu, maximálně o dvě rodičky zároveň, ne o víc,“ vyzdvihla vrchní sestra.
Velký zájem je o laktační poradnu
Být co nejvstřícnější k rodičkám se snaží také v prostějovské či přerovské nemocnici, kde jsou v současné době ve výstavbě dva nové nadstandardní pokoje. Maminky si tak za poplatek 1 100 korun užijí komfortní a nerušený začátek šestinedělí. Řadu novinek rovněž ženy ocení ještě před narozením dítěte nebo při samotném porodu.
„Budoucím maminkám nabízíme předporodní kurzy, za které nic neplatí, nebo 4D ultrazvuk. Pro podporu přirozeného porodu mohou využít vlastní hudbu, vaginální napářku, aromaterapii v podobě masážní směsi do lampy i vany,“ vypočítala staniční sestra Porodnického oddělení Nemocnice Agel Přerov Vendula Válková.
Otce k ženě pustí i u plánovaného porodu císařským řezem a umožňují bonding, tedy přiložení novorozence na břicho rodiče.
„Na oddělení šestinedělí jsme zavedli systém rooming-in, který umožňuje matkám mít své miminko neustále u sebe, včetně prvního společného koupání. Velký zájem je i o laktační poradnu,“ dodala staniční sestra s tím, že více než 97 procent matek opouštějících porodnici plně kojí.
Samozřejmostí je pak cvičení s těhotnými či prohlídky porodního sálu, na které se ženy mohou po objednání vydat ještě před hospitalizací.
„Respektujeme sestavený plán rodičky a řídíme se jím, zajistíme maminkám i otisk nožičky jejich miminka nebo i placenty,“ vyzdvihla Věra Tisoňová, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Agel Prostějov, kde stejně jako v přerovské porodnici pomáhají na svět zhruba tisícovce dětí ročně.
„V případě nadstandardních pokojů nabízíme možnost přítomnosti partnera po celou dobu pobytu na našem oddělení,“ dodala.
Vládne snaha o přirozené porody
Ve šternberské porodnici v poslední době zaznamenali zvýšený zájem žen rodit přirozeně i v případě, že je jejich dítě v děloze natočené koncem pánevním.
Z 1 115 porodů, které loni měli, bylo 850 přirozených a 13 jich bylo dokončených vaginálně u plodů v poloze koncem pánevním. I když statisticky těchto porodů nepřibývá, stále více žen chce i v takovém případě rodit spontánně.
„Určitě s tím souvisí informovanost žen o benefitech, které vaginální porod miminku přinese. Je to především nižší riziko vzniku astmatu, diabetu I. typu a obezity u dítěte, ale třeba i nižší riziko vzniku autismu,“ objasnil primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Agel Šternberk Tomáš Látal.
„Často se nám podaří namotivovat k přirozenému porodu i maminku, která už byla rozhodnutá pro císařský řez, a porodí bez komplikací,“ podotkl.
Porodnice nabízí rovněž benefity jako třeba dotepání pupečníku miminka, tedy odložené podvázání, komfort a soukromí si matky mohou dopřát na šesti nadstandardních pokojích a vybrat si z několika druhů jídel, včetně stravy pro přítomné otce.
Nabízejí i přednášky, cvičení a kurzy plavání
Zřejmě jedinou porodnicí v regionu, kde měli loni navzdory dlouhodobému trendu poklesu porodnosti zdravotníci víc práce než v předešlém roce, je Nemocnice Šumperk, kam míří nejčastěji těhotné ženy ze šumperského, zábřežského a částečně i orlickoústeckého regionu. V roce 2022 se tam narodilo 814 dětí, rok předtím jich bylo 781.
Oddělení disponuje 22 lůžky a pěti nadstandardními pokoji s bezplatným připojením k internetu a klimatizovanými porodními sály. Porodnice nabízí i řadu doplňkových aktivit včetně přednášek.
„Kromě nich také máme v nabídce ve spolupráci s rehabilitačním oddělením kurzy plavání a cvičení pro nastávající maminky,“ přiblížila vedoucí porodní asistentka Nemocnice Šumperk Anna Holinková.
Na oddělení také zavedli koncept hotelové péče – rodičky si mohou například každý den vybrat oběd z nabídky několika jídel, včetně vegetariánského menu.
„Nad rámec toho mají na oddělení k dispozici také svačinový bar. Všechno, co v něm naleznou, je pro pacientky zdarma po celou dobu hospitalizace,“ doplnila mluvčí šumperské nemocnice Hana Hanke.