„Asi před pěti lety jsme u nás v muzeu dělali výstavu Kuky se vrací. Měli jsme tam i Kukyho auto a s Honzou Svěrákem jsme se tehdy bavili o tom, jak ho docela mrzí, že všechny rekvizity z jeho filmů nakonec úplně zmizí. Napadlo nás, že by bylo dobré udělat muzeum jeho filmů,“ popisuje zrod celého nápadu ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.
Klasicistní zámek v Čechách pod Kosířem se ukázal jako ideální lokalita pro umístění svěrákovské expozice.
„Nechtěli jsme ji dát do kamenného muzea, ale někam, kde by atraktivní a oddechová výstava o filmech doplnila jinou zajímavou prohlídku,“ vysvětlil Holásek.
Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových představí pět společných projektů: Kolju, Obecnou školu, Tmavomodrý svět, Vratné lahve a pohádku Tři bratři.
Původní lavice z natáčení Obecné školy už neexistuje, v Čechách pod Kosířem se tak objeví její věrná kopie včetně všech vyrytých nápisů a kreseb. Kromě toho tam bude například okénko z filmu Vratné lahve, maketa letadla z Tmavomodrého světa, kostýmy z pohádky Tři bratři, rekvizity, plakáty, ale i původní originální psací stroj Zdeňka Svěráka.
Odkaz na zámek se objevil v Cimrmanovi
Chybět samozřejmě nebude textová část, fotografie z natáčení a promítání ukázek.
„Dokonce jsme ve Svěrákově tvorbě našli vpravdě takovou trochu cimrmanovskou spojitost se zámkem v Čechách pod Kosířem. Cimrman se totiž sešel s Josefem Mánesem, který na zámku pobýval,“ usmívá se kastelán zámku Martin Váňa.
Zámek se letos v dubnu znovu otevře po rozsáhlých opravách. Zdeněk Svěrák shodou okolností oslaví na konci března osmdesátku.
V Čechách pod Kosířem bude zámecká expozice a stálá expozice lidové kultury Hané. Přístupná bude i vyhlídková věž přímo v parku, která byla sedmdesát let zavřená. Celý cenný park je revitalizován a opravená je i oranžerie, oblíbené místo pro svatby. Opravy dosud spolkly téměř sedmdesát milionů korun.
Zámek stavěl v letech 1839 až 1846 pro hraběte Ervina Silva-Taroucu německý architekt J. E. Zernecke, žák proslulého romantického architekta Schinkela. Ve druhé polovině devatenáctého století v Čechách pod Kosířem pobýval malíř Josef Mánes.