Stížnosti na neúměrný hluk a nebezpečné manévry motorkářů od místních neutichají. „Jsou dny, kdy nebydlíte v klidném místě pod horami, ale na autodromu v Brně,“ přirovnal František Halaxa, který žije na okraji Koutů nad Desnou před stoupáním na Červenohorské sedlo.
Zvlášť víkendy jsou podle něho hrozné. „V některé dny jsou to hodiny, kdy nás obtěžuje hluk řvoucích motorek, které tady závodí. A to si myslíme, že žijeme v klidném místě. Stěžujeme si pořád, ale výsledek je pořád stejný. Nic,“ zlobí se.
Ani po šesti letech žádná změna
Dění na obávané silnici si i monitoroval. „Před několika dny přijela parta v pět hodin odpoledne a jezdili nepřetržitě tam a zpět do devíti. Když se ukázala policie, byli najednou ukáznění,“ popisuje.
Až na policejní kontroly, které však nemohou být na sedle pořád, a velkoplošné značky varující před úsekem častých smrtelných nehod se ani po šesti letech opravdu nic nezměnilo.
Motorkáře na Červenohorském sedle by měly přibrzdit radary. Závody vadí i turistům![]() |
Obliba Červenohorského sedla mezi motorkáři razantně vzrostla po celkové rekonstrukci silnice v roce 2017.
Silnici si oblíbili nejen Češi, Slováci a Maďaři, ale nejvíc Poláci. A téměř každý rok se ve vysoké rychlosti zabije některý z riskujících motorkářů.
„Já jezdím přes Červeňák často. Sice svižně, ale určitě nezávodím. To, co tam někteří předvádějí, je hodně za hranou,“ říká motorkář Tomáš Bermann ze Šumperka.
Boj s neukázněnými motorkáři je složitý, to vědí policisté i správce komunikace – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Odborníci i obec vkládají naděje do úsekového měření rychlosti s pomocí mobilních radarů, které zde chce instalovat ŘSD.
„Policisté dělají, co mohou, ale proti motorkářům, kteří se varují za pomoci nejmodernějších komunikačních prostředků, pořád tahají za kratší konec provazu,“ sdělil koordinátor BESIP v Olomouckém kraji Miroslav Charouz.
Vytuněné výfuky a velký hluk
Podle Charouze pomůže až pravidelné měření rychlosti a hluku v místě a okamžité vymáhání pokut.
„Mnozí motorkáři si komunikaci přes Červenohorské sedlo pletou se závodní dráhou. Navíc mají kvůli vyššímu výkonu upravené výfuky, což způsobuje extrémní hluk. Řekl bych, že v posledních letech jsou jako utržení ze řetězu,“ míní Charouz.
Na internetu je řada videí, na kterých se motorkáři chlubí svými „sportovními výkony“ na Červenohorském sedle. Motorkář dobrzďuje z vysoké rychlosti před zatáčkou za osobním vozem, před kterým jede cyklista. Na výjezdu ze zatáčky přidává, předjíždí auto a rychle se před něj zařazuje. Jenže o cyklistovi neví a míjí ho jen těsně. To je situace z pondělního dopoledne.
„To, co na Červenohorském sedle někteří předvádějí, je extrémně nebezpečné. V rychlostech, jakými jezdí, už mnohdy ztrácejí nad svými motocykly kontrolu,“ upozornil Charouz.
Příliš podle něho nepomohly ani velké reflexní cedule varující před úsekem smrtelných dopravních nehod, které zde ŘSD nechalo nainstalovat. „Oni nesmyslně ohrožují nejen své životy, ale především životy a zdraví dalších účastníků silničního provozu,“ poukazuje.
Obávaná silnice s mnoha křížky leží z větší části na katastru Loučné nad Desnou. Starostka Petra Harazímová s místními i chataři cítí. Říká, že bojuje za ochranu proti motorkářům už déle než čtyři roky.
„Ten hluk je hrozný. Chápu, že ubytovatelé, chataři i místní obyvatelé jsou naštvaní. Pořizovali si nemovitosti v klidném prostředí, ale závodící motorkáři jim dělají peklo. Nehledě na ohrožování bezpečnosti. Snažíme se proti tomu dělat, co se dá,“ říká Harazímová.
Nadměrný hluk z upravených strojů vadí nejen místním, chatařům a policistům, ale taky ekologům. Silnice totiž leží na území chráněné krajinné oblasti Jeseníky. „Nadměrný hluk je pro přírodu vždy škodlivý. Rozhodně to není klidné místo,“ sdělil Pavel Jurka ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Zavedou měření rychlosti
Upozornil však na to, že silnice přes Červenohorské sedlo je frekventovanou komunikací první třídy a není možné oddělit rychle jezdící motorkáře od dalšího provozu.
Policie na problematiku reagovala již před několika lety. „Každoročně jsou v motorkářské sezoně především o víkendech nasazovány hlídky dopravní policie, které dohlíží na bezpečnost a plynulost provozu v oblasti Červenohorského sedla, a to formou běžného i skrytého dohledu,“ informoval vedoucí dopravního inspektorátu šumperského územního odboru Milan Jankov.
„Snížila se zde nehodovost a došlo k výraznému úbytku tragických následků dopravních nehod motocyklistů,“ doplnil.
Pro zvýšení bezpečnosti vytipovali policisté už před několika roky ve spolupráci s obcí úseky pro měření rychlosti. Vypadá to, že po letech se místní přece jen dočkají razantnějšího postupu vůči motorkářům.
„Nechci to zakřiknout, ale snad se už letos nebo příští rok dočkáme, že ŘSD zavede měření rychlosti,“ věří starostka.
ŘSD potvrdilo, že na řešení problému pracuje. „Co se týká měření rychlosti, byla už odevzdána projektová dokumentace, se kterou se seznamují dotčené orgány. Snahou ŘSD je realizovat zakázku ještě letos. Bude ale záležet na tom, jak hladce proběhne výběr zhotovitele,“ sdělil mluvčí ŘSD pro střední Moravu Miroslav Mazal.
17. září 2018 |