Olomoucký Povel má nové chodníky a lampy, dojde i na parkoviště

  10:10aktualizováno  10:10
Domov tisíců Olomoučanů proměnily první desítky milionů korun. Na jednom z největších místních sídlišť v městské části Povel totiž skončila první část jeho proměny. Další fáze má radnice rozplánované až do roku 2015 a lidé se zde mohou těšit na další parkovací místa či dětská hřiště.

Olomoucké sídliště Povel se dočkalo opravy silnic, chodníků či veřejného osvětlení. Práce navíc budou pokračovat. | foto: www.olomouc.eu

S první částí historického zútulnění povelského sídliště začal magistrát před čtyřmi měsíci v okolí ulic Heyrovského, kapitána Jaroše, Finská a Janského.

"Výrazně zde přibylo zeleně, kompletně jsme zrekonstruovali místní komunikace, stezky pro pěší i chodníky. Nové je také veřejné osvětlení a částečně i vodovod s kanalizací," shrnul náměstek primátora Martin Major.

Celkově zde dělníci vedle kácení stromů a frézování silnic vysázeli více než sto čtyřicet vzrostlých stromů, přes tři tisíce keřů a popínavých rostlin.

"Stavba samozřejmě částečně omezila život obyvatel v této lokalitě, ale snažili jsme se, aby je rekonstrukce bolela co nejméně. Práce probíhaly prakticky ve všech částech zároveň, aby se vše co nejvíce urychlilo," doplnil Major.

Na sídliště přibyly stromy i parkovací místa

Své náklady teď Olomouc po odchodu dělníků vyčíslila na bezmála 54 milionů korun, třiadvacet z nich šlo v podobě dotace z pokladny Evropské unie.

Proměna sídliště

Náklady na první fázi stavebních prací jsou bezmála 54 milionů korun, část z nich šla i na výsadbu zeleně. Je zde 144 vzrostlých stromů, 3 008 keřů a popínavých rostlin. Řidiči mohou využívat 40 nových parkovacích míst, dalších 630 bude hotových kolem roku 2015.

"Součástí stavby byly i úpravy terénu, drobné objekty dětského hřiště a také hřiště s fit prvky, díky nimž si zde budou moci aktivně odpočinout i dospělí," dodává mluvčí radnice Radka Štědrá.

Kromě počtu stromů šel v posledních měsících na sídlišti Povel, v jehož panelácích žije přes šest tisíc Olomoučanů, nahoru i počet parkovacích míst.

"Zvýšil se zhruba o čtyřicet, některá přitom mohli řidiči využívat ještě před samotným dokončením prací," podotýká Štědrá.

V jižní části sídliště bude proměna pokračovat

Tím však tato modernizace povelského sídliště nekončí, vedení města tady s návratem stavebního ruchu počítá už v příštím roce. Týkat se bude především jižní části sídliště.

"V rámci této druhé etapy se tamní obyvatelé dočkají doplnění pěší zóny, nových parkovacích míst a přibude i další dětské hřiště," líčí další z primátorových náměstků Ladislav Šnevajs. Nyní pro tyto plány úředníci zpracovávají dokumentaci.

S koncem kompletní přestavby tohoto domova tisíců Olomoučanů počítá magistrát v roce 2015, její poslední fáze přijde na řadu o rok dříve. Po ní se v tamních ulicích objeví další místa k zaparkování.

"A to tak, aby se jejich počet zvýšil o 630. V okolí Janského ulice pak začne vznikat také nová pěší zóna," uzavírá mluvčí Štědrá.

Dalších zhruba osm milionů by pak na Povlu mohlo potěšit i cyklisty. Pokud do Olomouce přijde další dotace a nebude problém s výkupem pozemků, přetne u sídliště v roce 2013 či 2014 Schweitzerovu ulici část Moravské cyklotrasy, jež povede Moravou od severu až na jih.

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Hluk z armádní střelnice mají zastavit stromy i stěna za desítky milionů

Nejbližší domy stojí v Hamrech na Prostějovsku jen několik desítek metrů od...

Obyvatele osady Hamry na Prostějovsku by brzy neměl tolik trápit hluk z blízké vojenské střelnice. Armáda už střelby...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Město chce novou smlouvu s HC Olomouc. Za stadion platí tisícovku ročně

Vizualizace plánované budoucí podoby olomouckého zimního stadionu a blízkého...

Vedle plánu na novou zimní halu řeší olomoucká radnice, jak narovnat systém financování hokeje. Klub platí symbolický...

Najdete na iDNES.cz