Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kvóty na cukr padly, někdejší velmoc Haná zažívá místo oslav spíš obavy

  4:51
Klima a kvalitní půda dělaly z Hané v minulosti jedno z center cukrovarnictví v rámci Česka i celé Evropy. Změnil to příchod kvót Evropské unie na výrobu. Ty letos skončily, jenže jásání zemědělců a cukrovarníků nenastalo. O budoucnost pěstování cukrové řepy i výroby cukru na Hané panují spíše obavy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Letošní řepná kampaň (zpracování cukrové řepy a výroba cukru, pozn. red.) se v cukrovarech na střední Moravě blíží do finále a cukr, který zdejší tři podniky vyrobí, se bude poprvé prodávat na volném trhu po třináctiletém období regulovaném kvótami.

Jenže zatímco Česko si na systém kvót zvykalo od svého vstupu do EU v roce 2004, staré unijní státy fungovaly v tomto režimu posledních padesát let. Proto místní zemědělci a producenti s napětím čekají, jak tamní trh na konec regulací zareaguje.

„Pro všechen cukr, který vyrobíme, musíme nyní najít odbyt. Dřív jsme kvótový cukr prodali na našem trhu, zbytek putoval do průmyslu nebo se exportoval do třetích zemí. Na světovém trhu je teď přetlak a cena cukru prudce klesá. Uvidíme, jak na situaci zareagují velcí hráči na evropském trhu,“ uvedl Jiří Zapletal, ředitel Cukrovaru Vrbátky.

Ten v nejbližších letech nepočítá s výrazným navyšováním výroby. V letošní řepné kampani, která skončí začátkem ledna, cukrovar zpracuje zhruba 280 tisíc tun cukrové řepy.

Výkupní ceny cukrovky jsou na hraně. říkají zemědělci

Žádný razantní nástup pěstování cukrovky nečekají s koncem kvót ani zemědělci.

„Každý vyhlíží, co volný trh udělá,“ podotkl také předseda představenstva Agrární komory Olomouckého kraje Josef Hlavinka.

Od klesající ceny cukru se odvíjí také nízké výkupní ceny cukrové řepy. Zemědělci mají ještě v paměti časy, kdy za tunu řepy dostávali tisíc korun, nyní se její cena pohybuje na úrovni 750 korun za tunu.

„Tato cena je hraniční pro to, aby bylo vůbec rentabilní cukrovku pěstovat. Určitě od této plodiny nechceme odejít, ale je možné, že plochy, na kterých ji pěstujeme, budeme v závislosti na vývoji ceny redukovat,“ uvedla předsedkyně představenstva Zemědělského družstva Unčovice Milada Měsícová.

Družstvo už má cukrovku vyoranou ze všech polí a postupně ji odváží do cukrovarů v Litovli, Prosenicích a Hrušovanech.

„Cukernatost i výnosy jsou oproti jiným rokům nadstandardní. Sklízíme v průměru 80 tun z hektaru,“ pochvaluje si Měsícová.

Část zemědělců pěstování cukrovky utlumila, pak se k ní vrátili

Unčovické družstvo krátce po zavedení kvót omezilo pěstování cukrovky z 900 na 100 hektarů. Donutil ho k tomu především odchod francouzské společnosti Eastern Sugar, která zavřela cukrovary v Němčicích na Hané nebo v Brodku u Přerova. Před lety se však podnik k cukrovce vrátil. Nyní ji pěstuje na 600 hektarech.

„Rozběhly se zase jiné cukrovary, a to v Litovli a Prosenicích, s nimiž jsme začali spolupracovat,“ vysvětlila Měsícová.

Podobně reagovali i jiní zemědělci na Hané. Zatímco ještě v roce 2005 se cukrovka v Olomouckém kraji pěstovala na víc než 13 tisících hektarech, v roce 2008 klesla výměra osetých ploch na osm tisíc hektarů. Pěstování této, pro hanácké pole typické plodiny, začali zemědělci obnovovat kolem roku 2010, nyní ji sklízejí z víc než 11 tisíc hektarů.

Mezi družstva, která s cukrovkou původně zcela skoncovala, aby se k ní nakonec zase vrátila, patří třeba společnost Hanácká zemědělská Dolany.

„Cukrovku pěstujeme dokonce ve větším rozsahu než před deseti lety. Místo někdejších 150 ji máme na 180 hektarech. Další rozšiřování ale neplánujeme. Máme obavy, co bude dál. Smlouvy s cukrovarem máme ještě na dva roky, pak se uvidí,“ sdělil předseda představenstva firmy Tomáš Dosoudil.

Po revoluci fungovalo v Česku na 50 cukrovarů, zbylo sedm

Na zrušení kvót se cukrovary připravovaly dopředu, ani ony proto příští rok žádné velké změny neplánují.

„Smlouvy máme z loňska na dva roky dopředu, počítali jsme v nich s desetiprocentním až patnáctiprocentním navýšením. Zpracovávat chceme zhruba 300 tisíc tun cukrové řepy,“ prozradil ředitel Litovelské cukrovarny Václav Řehák. Cukrovar už zpracoval tři čtvrtiny letošní úrody cukrovky. Výnosy jsou podle Řeháka nižší než v minulých letech.

„Je to dáno suchem, které panovalo v červenci a srpnu. Počasí nám moc nepřeje ani při sklizni. Řepa je poměrně hodně zablácená, což způsobuje problémy při její dopravě do cukrovaru,“ doplnil šéf Litovelské cukrovarny.

Ještě na začátku 90. let minulého století fungovalo v České republice asi padesát cukrovarů, dnes je jich jen sedm. I v tak malém počtu ale zvládnou zpracovat stejné množství řepy jako dříve desítky továren. Na Moravě sídlí pět cukrovarů, z toho tři v Olomouckém kraji. Hanácké podniky jsou jediné, které zůstaly v českých rukou. Čtyři další cukrovary zprostředkovaně vlastní rakouští a francouzští zemědělci.

V Česku se za rok vyrobí přes 550 tisíc tun cukru, domácí spotřeba je přitom 350 tisíc tun. Zbytek produkce putuje do Evropy nebo na Blízký a Střední východ.

Eastern Sugar koupil tři cukrovary, aby je zavřel

Zavedení takzvaného cukerného pořádku v nových zemích Evropské unie, mezi které se v roce 2004 zařadilo i Česko, se na Hané neobešlo bez obětí. Nástup kvót nepřežily cukrovary v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku, v Kojetíně nebo Brodku u Přerova.

Všechny patřily britsko-francouzské společnosti Eastern Sugar, která spolu s cukrovary na střední Moravě zavřela také továrnu v Hrochově Týnci na Chrudimsku. Svou kvótu na produkci cukru firma vrátila Unii a za to od ní dostala přes dvě miliardy korun. Třicet procent z této částky získali zemědělci na přechod k pěstování jiných plodin. V restrukturalizačním plánu se firma zavázala, že cukrovary zlikviduje.

Část bývalých zaměstnanců našla práci v cukrovaru v Prosenicích. Většina místních se ale s ukončením výroby, která měla v obci tradici od konce 19. století, smiřovala těžko.

„Zemědělci tu měli odbytiště a lidé práci. Náš cukrovar na tom byl po technologické stránce dobře, přesto jsme jeho konci nebyli schopni zabránit,“ litoval starosta Brodku Roman Zbožínek.

Odchod společnosti Eastern Sugar z českého trhu měl později dohru u arbitrážního soudu, kde firma žádala odškodnění za to, že česká vláda v roce 2003 snížila produkční kvótu Eastern Sugar ČR o 30 procent, zatímco kvóty ostatním producentům zvýšila. Společnost s žalobou uspěla. V roce 2007 vysoudila na Česku 711 milionů korun.

  • Nejčtenější

Skiareál z evropských dotací za 126 milionů lyžaře netáhl, je roky zavřený

2. května 2024

Dotace z Evropské unie se staly nedílnou součástí většiny velkých projektů v Olomouckém kraji....

Spor o platy graduje, řidiči se chystají soudit. Chtějí senzaci, tvrdí dopravce

30. dubna 2024

Premium Počet řidičů autobusů z Olomouckého kraje, kteří jsou odhodlaní domáhat se u soudu části mezd,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olomouc se po 25 letech chystá převzít zpět od Francouzů správu pitné vody

3. května 2024  4:55

Vodohospodářskou společnost VHS Olomouc začne už brzy vést nový ředitel, jehož hlavním úkolem bude...

D35 u Litovle blokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  16:36

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici komplikovala více než sedm hodin nehoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vojenský újezd Libavá byl opět na jeden den otevřený turistům, ukázal i tank

1. května 2024  5:56,  aktualizováno  16:12

Unikátní příležitost podívat se do jinak veřejnosti uzavřeného vojenského výcvikového prostoru...

Zachraňují poničený kostel. Nemá to být pomník socialismu, říká vedoucí spolku

7. května 2024  5:19

Poutní kostel sv. Jakuba Většího a sv. Anny ve Staré Vodě na Libavé je známý jako neblahá vzpomínka...

Nejstarší a největší park krášlí metropoli Hané už dvě století

6. května 2024  14:25

Když před čtrnácti lety začalo ve Smetanových sadech kácení Rudolfovy aleje, byla to pro Olomouc...

Divočáci v lese hledali potravu, ze země vyhrabali nevybuchlou munici

6. května 2024  11:14

Neobvyklé nálezce měla munice z druhé světové války, která desítky let zůstávala pod zemí v lese u...

Sami jsme se uvařili, ví po porážce v Hradci olomoucký trenér Saňák

6. května 2024  10:01

Sigmáci, takhle se o Evropu nehraje. Fotbalisté Olomouce začali nadstavbovou část Fortuna:Ligy o...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...