Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Z bazénu mizí voda. Hrozí, že celé Jesenicko bude bez koupání pod střechou

  5:16
Krytý bazén v České Vsi na Jesenicku dosluhuje, jeho náhrada je ovšem stále v nedohlednu. Pro turisty, kteří vyrážejí do hor, jde přitom podle místních o důležité místo.

Krytý bazén v České Vsi na Jesenicku | foto: www.cves.cz

Krytý bazén má za sebou další opravu, která přerušila na přelomu roku provoz. Přes padesát let starý areál vyžaduje stále více nečekaných zásahů a hrozí, že se celý okres ocitne bez možnosti koupání pod střechou.

Obci s téměř 2 400 obyvateli se totiž stále nedaří sehnat peníze, byť projekt je už delší dobu na světě.

„Poruchy se množí, samozřejmě bychom chtěli udržet provoz až do doby, kdy začne rekonstrukce. Jenomže ani letos nebude možné sehnat zdroje, protože jednoduše nejsou vypsány žádné tituly,“ uvedl starosta České Vsi Petr Mudra.

Mizely desítky kubíků vody

Naposledy museli správci vypustit bazén v prosinci kvůli velkým únikům vody. „Několik týdnů předtím mizelo až 35 kubíků vody týdně, takže jsme bazén vypustili. Na příčinu jsme sice nepřišli, ale udělali jsme nouzové opatření jako opravy částí dna a vyložení filtrační nádrže fólií. Teď je únik zhruba osm kubíků týdně,“ vysvětlil starosta.

Upozornil, že jde jen o nouzové řešení. „Zásadní oprava by přišla na miliony a takovou částku už do areálu, který čeká celková rekonstrukce, nemá cenu vkládat,“ doplnil.

Obec přitom už před třemi lety získala na plánovanou modernizaci krytého bazénu územní rozhodnutí, tedy jedno z klíčových razítek otevírajících cestu k zahájení prací.

Lidé na Jesenicku se začínali těšit, že plavecký areál, který je v žalostném technickém stavu, dostane novou podobu. Jenže dosud čekají marně. Je dokonce možné, že budou bez českoveského bazénu úplně.

„Pokud se objeví takové závady či poruchy, že bude nezbytná provozní oprava příliš nákladná, nezbude nám než provoz předčasně ukončit,“ nastínil Mudra.

Obci teď komplikuje situaci výrazný nárůst cen energií a tím i provozní ztráty. „Pokud odhlédneme od nečekaných poruch a nákladů na jejich odstranění, tak provozní ztrátu na letošní rok odhadujeme na osm milionů. To je o tři miliony víc než loni,“ vyčíslil Mudra.

Pro Českou Ves je to už podle něho příliš vysoké číslo, které nemůže sama zvládnout. Další obce a města regionu na krytí ztrát tamního bazénu už roky přispívají, protože tam jezdí lidé z velké části jesenického okresu. Teď se je Mudra snaží přesvědčit, aby příspěvek navýšily.

„Naším cílem je pomoci České Vsi udržet krytý bazén v provozu,“ ujistila šéfka Sdružení měst a obcí Jesenicka a starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Jeseník s Českou Vsí sousedí a jeho obyvatelé areál využívají nejčastěji, takže nejvíc i přispívá. Jak to bude letos, ale starostka zatím neví.

„V posledních letech jsme přispívali částkou 400 tisíc korun ročně, teď nás požádali o 1,2 milionu. Je to velké navýšení, nicméně jsem si vědoma, že bez toho by Česká Ves provoz zřejmě neudržela. Bude ale záležet na rozhodnutí našeho zastupitelstva v únoru,“ podotkla.

Když před lety vznikla studie obnovy bazénu, zněly odhady na 90 milionů korun. Ceny stavebních prací i materiálů se ovšem od té doby výrazně zvýšily, takže nyní jsou podle českoveského starosty mezi 150 až 200 miliony korun.

Česká Ves oživuje plány na obnovu jediného krytého bazénu v Jeseníkách

Evropská unie byla ochotná dát na areál až 90 milionů, v posledních letech nic. „Když chtěl před lety stavět velké wellness centrum s krytým bazénem Jeseník, nebyl problém získat od Unie devadesátimilionovou dotaci. My jsme tehdy od plánů na rekonstrukci našeho kryťáku odstoupili a podporovali jako regionální investici výstavbu tohoto wellness centra. To se ale nepostavilo a dotace je nenávratně pryč. Teď jsme na tom, co se týká šancí získat dotace na krytý bazén, výrazně hůř než před lety,“ shrnul Mudra.

Také šance na podporu od státu je mizivá. „Národní sportovní agentura nic nevypisuje, nejsou vypsány ani česko-polské projekty. Je vysoce pravděpodobné, že letos prostředky na výstavbu znovu nebudou,“ odhadl starosta.

Podpora obcí z okolí

I kdyby Česká Ves získala velkou podporu od státu či z evropských fondů, stejně by si musela desítky milionů půjčit. I na to bude potřebovat pomoc dalších obcí Jesenicka, aby ji to ekonomicky nezničilo.

„Projekt má být regionální, a pokud tady nebude dostatečná podpora od dalších obcí, stavět nebudeme,“ předeslal Mudra.

I v případě výstavby nového areálu Česká Ves ponese jako dosud hlavní břímě nákladů. Šéf Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak upozornil, že krytý bazén patří k základním službám pro obyvatele, je zásadní také pro cestovní ruch.

„Když není počasí, tak je to zkrátka nutnost. Neumím si představit, že by celé Jesenicko bylo bez takové nabídky. To by bylo pro turisty velmi omezující,“ varoval.

Současný krytý bazén v České Vsi postavili v letech 1968–1969 v akci Z zaměstnanci podniku Řetězárna Česká Ves. Byl prvním krytým vodním areálem v tehdejším šumperském okrese, který zahrnoval i Jesenicko. V letech 1974–1978 dělníci dostavěli úpravnu vody a restauraci. Kromě oprav nepodstoupil žádnou zásadní rekonstrukci technologií.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Jágrův rekordní gól nestačil. Lídr vyhrál i derby, Sparta zdolala Kometu

Hokejová extraliga ve 39. kole lákala hned na dva velké šlágry. Vedoucí Pardubice přemohly na vlastním ledě hradeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Babišova vyostřená kampaň žene nerozhodnuté mladé k Pavlovi, míní politolog

Premium Dva dny zbývají do začátku druhého kola prezidentských voleb. Podle politologa Jakuba Lyska z Univerzity Palackého v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proletěl ve vírníku půl světa. Cesta stojí jako autem, říká nadšený pilot

Premium Splnil si sen díky tomu, že vyměnil padáky, letadla a vrtulníky za vírníky. Stroje, s nimiž proletěl kus světa a jež se...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Babišova vyostřená kampaň žene nerozhodnuté mladé k Pavlovi, míní politolog

Premium Dva dny zbývají do začátku druhého kola prezidentských voleb. Podle politologa Jakuba Lyska z Univerzity Palackého v...

Pavilon Franz Josef jde k zemi, olomouckým pacientům sloužil 126 let

Areál Fakultní nemocnice v Olomouci brzy změní svou podobu. Začátkem února totiž půjde k zemi jeho nejstarší budova...

Díky teplé zimě v Olomouckém kraji zůstávají čápi i husy, havrani jsou pryč

Ptákům nezvykle teplé počasí letošní zimy na Moravě nijak nevadí. Ba naopak. Díky dostatku potravy nemají někteří z...

Olomouckou zoo navštívilo loni nejvíc lidí za jedenáct let

Nejvyšší návštěvnost za posledních 11 let zaznamenala Zoo Olomouc. V roce 2022 se turniket u vstupu otočil celkem 367...

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...