Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

Výstava roku připomene biskupa, jenž po ničivé válce pomohl celé Moravě

  12:11aktualizováno  12:11
Čtyři roky práce a tým čtyř desítek lidí stojí za největší výstavou, kterou na letošní rok připravilo olomoucké Muzeum umění. Věnovaná je biskupovi Karlu z Lichtensteinu-Castelcorna, jenž pozvedl celou Moravu na evropskou úroveň.

Impozantní bazilika na Svatém Kopečku, obrovský areál Klášterního Hradiska v Olomouci, světoznámá Květná zahrada v Kroměříži a také sbírka čítající desítky tisíc vzácných obrazů, soch, mincí, knih či hudebnin.

To vše je součástí rozsáhlého díla, jež po sobě zanechal olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna.

V druhé polovině 17. století patřil mezi nejmocnější velmože, jeho odkaz v červnu připomene olomoucké Muzeum umění při své vůbec největší letošní výstavě. Kromě odborníků z muzea na ní v rámci čtyřletého výzkumu pracovali experti z Univerzity Palackého a Masarykovy univerzity v Brně.

„Po třicetileté válce pozvedl Moravu kulturně i hospodářsky na evropskou úroveň. Nelze však opomenout, že v době jeho episkopátu také postihly velkolosinské panství čarodějnické procesy,“ představuje biskupa Miroslav Kindl, jeden z kurátorů výstavy nazvané Za chrám, město a vlast.

Vernisáž je naplánovaná na čtvrtek 13. června. Jedna část expozice bude v olomouckém Arcidiecézním muzeu, druhá na Arcibiskupském zámku v Kroměříži.

Fotogalerie

Olomoucká část výstavy bude věnovaná biskupově mládí, studiím i kariéře.

„Představíme také umělce, kteří pro něj tvořili, či agenty, jež využíval pro nákupy nejen uměleckých děl, ale i mnoha dalších věcí, například ovocných stromů. Karel z Lichtensteinu-Castelcorna byl mužem mnoha zájmů,“ shrnuje Kindl.

Vzácné odrůdy ovocných stromů z celé Evropy rostly v obrovských sadech, které dal biskup vysázet u zámku v Kroměříži.

V tamní galerii obrazárny i na dalších místech zámeckého areálu v Kroměříži návštěvníci druhé části výstavy poznají biskupa Karla coby náruživého stavebníka, mecenáše a v neposlední řadě jako sběratele umění.

„Trochu netradičně, prostřednictvím veršovaných záznamů ze 17. století, představíme okolnosti nákupu a obsah vzácné sbírky, kterou biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna získal v roce 1673,“ prozrazuje Kindl.

Muzeum má díky biskupovi desítky tisíc cenných předmětů

Uměleckými předměty, které velmož nashromáždil, se olomoucké Muzeum umění pyšní dodnes. Podle zástupce ředitele a vedoucího kurátora sbírek starých mistrů Ondřeje Zatloukala lidé na výstavě uvidí řádově stovky exponátů.

Za chrám, město a vlast

Největší výstava roku v Muzeu umění. Věnovat se bude biskupu Karlovi z Lichtensteinu-Castelcorna.

Vernisáž se uskuteční 13. června v Kroměříži, expozice pak bude do 29. září k vidění jak na tamním Arcibiskupském zámku, tak i v Arcidiecézním muzeu v Olomouci.

Kurátory jsou Miroslav Kindl a Ondřej Zatloukal.

K výstavě vyjdou v češtině a angličtině dvě pětisetstránkové knihy. První zhodnotí biskupovu osobnost a dobu, druhá se zaměří na sídla, místa, sbírky a upomínky muže, jenž řídil diecézi v letech 1664 až 1695.

V depozitáři jich je však díky biskupu Karlovi mnohem více. „Z jeho doby pochází zhruba 30 až 40 tisíc uměleckých předmětů,“ upřesňuje Zatloukal.

Výstava potrvá do konce září a mimo jiné také připomene, že nebýt biskupa Karla, vypadala by dnes Olomouc, Kroměříž a řada dalších míst na celé Moravě úplně jinak. Tento velmož, jenž se dožil jednasedmdesáti let, stál i za přestavbami kroměřížského zámku, olomouckého Arcibiskupského paláce či zámky Hukvaldy a Mírov.

Autoři expozice připomínají také jeho roli v čarodějnických procesech. Byl to totiž právě biskup Karel, který inkvizici vydal šumperského děkana Lautnera, jehož pak kvůli nelítostnému mučení „usvědčil“ z čarodějnictví a posléze v září roku 1685 nechal upálit nechvalně proslulý inkvizitor Boblig.

Výjimečnost výstavy podtrhuje také fakt, že současně s ní vznikl i téměř hodinový dokumentární film Barokní velmož.

Biskupa v něm ztvárnil pod taktovkou uznávaného scenáristy a režiséra Theodora Mojžíše známý herec Jaroslav Plesl. Předpremiéra je naplánovaná na středu 23. ledna v olomouckém Arcidiecézním muzeu, v polovině března pak snímek uvede Česká televize.

„Je to pokus o vhled do myšlení, životního stylu a díla Karla z Lichtensteinu-Castelcorna. Jeho postava je z dnešního pohledu rozporuplná, ale formovala jej úplně jiná doba, než je ta naše. V každém případě to, co po sobě na Moravě zanechal, je impozantní,“ podotkl k filmu režisér Mojžíš.

  • Nejčtenější

VIDEO: Dálnice bude u Přerova končit čtyřicítkou, za ní čeká řidiče semafor

Už ve čtvrtek se řidiči projedou po nově dokončeném předposledním úseku dálnice D1 od Lipníka nad Bečvou k Přerovu. Tam...

Technik změnil tanky na ponorky, jezdily i po dně Máchova jezera

Díky úspěchu přísně tajného vojenského výzkumu v Doksech dokázaly tanky jezdit sedm metrů pod hladinou řeky. Týmu...

Propagátor léčby konopím Dvořák dostal za opakované pěstování tři roky

Tříletým vězením potrestal prostějovský okresní soud propagátora léčby konopím Dušana Dvořáka za to, že loni znovu a už...

Podnikatel zastavěl načerno prostor pro zeleň garážemi, úřad to neřešil

Prostějovský podnikatel Tomáš Wolker postavil v místní části Vrahovice bez povolení a v rozporu s územním plánem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Černý kašel na Mírově. Vězně ohrožuje epidemie, mezi odsouzenými je i Kramný

Věznici se zvýšenou ostrahou Mírov na Šumpersku ohrožuje epidemie černého kašle. Redakci iDNES.cz to potvrdila tisková...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Stát po letech pokusů prodal kněžský seminář ve Vidnavě, za desetinu ceny

Když Vězeňská služba koupila v roce 2008 bývalý kněžský seminář ve Vidnavě na Jesenicku, zaplatila za něj 29 milionů....

Do loštického betlému přibyly další tři postavy. Zubař i Max Švabinský

Zubař, odhadce nemovitostí a slavný malíř. O tři figurky je letos bohatší slavný betlém řezbáře Jaroslava Beneše v...

Za nařčení kněze z pohlavního zneužívání vyšetřuje ministranta policie

Policisté a žalobci začali prověřovat výpověď někdejšího ministranta, který v roce 2011 jako šestnáctiletý obvinil ze...

Zdrogovaný bil oběť pohrabáčem do hlavy, říká obžaloba o vraždě na faře

Olomoucký krajský soud začal projednávat vraždu, která se odehrála v dubnu v areálu farnosti v obci Chudobín. V případu...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍPRAVÁŘ VÝROBY - ELEKTROODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz