Král udělal z Karla Janouška maršála, komunisti pak chudého skladníka

  13:17
Řád Bílého lva patří od letošního 28. října také rodákovi z Přerova Karlu Janouškovi. Letci s nejvyšší hodností britského RAF Air Marshall. Za zásluhy v 2. světové válce ji dostal od krále Jiřího VI., v komunisty ovládaném Československu však živořil a kvůli nízkému důchodu pracoval až do 74 let jako skladník.
Karel Janoušek doprovází ve Velké Británii v době druhé světové války...

Karel Janoušek doprovází ve Velké Británii v době druhé světové války prezidenta dr. Edvarda Beneše při jeho návštěvě 311. perutě. | foto: archiv J. Rajlicha - Poslední československý maršál

Modrooký blonďatý chlapec Karel Janoušek se 30. října 1893 v Přerově narodil do rakousko-uherské monarchie, kterou za 23 let bude pomáhat v první světové válce coby československý legionář bořit.

Osud Karla Janouška

Po pádu mocnářství vznikne Československo, Janoušek mu pomůže také o dvě desetiletí později v řadách britského letectva RAF. Dotáhne to jako jediný Čechoslovák na vůbec nejvyšší hodnost leteckého maršála, převezme ji od anglického krále. V komunisty ovládnuté vlasti ho později ale čeká ještě třetí boj. O každodenní obživu.

Komunistický režim Janouška po roce 1948 zavře, připraví ho o majetek. Po propuštění musí starý muž pracovat ve skladu, hubený důchod nestačí. Zemřel před 45 lety.

V mládí to ale Janouška k armádě netáhlo. V Přerově syn oficiála říšských drah v roce 1904 nastoupil na gymnázium. Vždy byl hrdý na své češství a také rodné město.

„Studenta Karla Janouška zajímali spíše antičtí filozofové, hudba, k níž měl nepopiratelné vlohy – hrál dokonce na violu – a sport, k němuž snad kromě tenisu a šermu naopak výrazné předpoklady neměl,“ popisuje v knize Jediný československý maršál historik Jiří Rajlich.

Po maturitě Janoušek na vysokou školu nevyrazil, rodina si to nemohla dovolit. „Nastoupil jako úředník u přerovské firmy Kratochvíl patřící jeho vzdálenému příbuzenstvu,“ přibližuje Rajlich. Vše změnila až první světová válka.

Válku viděl zblízka poprvé na italském bojišti

Monarchie v květnu 1915 povolala i jednadvacetiletého přerovského úředníka. Aniž to tušil, měl před sebou 33 let služby v uniformách několika armád. V lednu 1916 byl již na frontě.

„Svou první otřesnou zkušenost řadového vojáka měl zažít na italském bojišti v Jižním Tyrolsku. Jako velitel družstva, později velitel čety se zúčastnil květnových bojů během italské ofenzivy na řece Soči. Již 1. června 1916 však odjíždí s plukem na ruskou frontu,“ popisuje Rajlich.

Krátce po příjezdu desátník Janoušek padl do ruského zajetí, odkud zamířil do československých legií. „Rozhodl jsem se s několika kamarády účastnit se aktivně boje za samostatnost našich národů,“ uvedl letec v roce 1968 v almanachu přerovského gymnázia.

K letectví se budoucí maršál dostal až ve 30 letech

Na konci první světové války měl za sebou kromě dvou válečných zranění i legendární sibiřskou anabázi, při níž legionáři na vlacích při bojích na cestě do nově vzniklého Československa ovládli transsibiřskou magistrálu. Do Prahy Janoušek docestoval v únoru 1920.

„Před pěti lety odcházel bez nadšení do války ve špatně padnoucí uniformě jednoročního dobrovolníka – desátníka rakousko-uherské armády. Do té doby to byl sotva škole odrostlý subalterní úředník soukromé firmy, kterého více zajímal Platon či Aristoteles nežli obchod, natožpak vojenská služba. Nyní se vracel domů bojem a strádáním zocelený muž v uniformě kapitána ruských legií, kterou zdobila francouzská a ruská vyznamenání, k nimž měla krátce poté přibýt další,“ shrnuje Rajlich.

Ve vojenské kariéře budoucího Air Marshalla ale stále nefigurovalo letectví. Dostal se k němu až ve 30 letech kvůli polemice s dalším důstojníkem, který Janouška – tehdejšího československého důstojníka pěchoty – podle Rajlicha možná vážně, možná nevážně vyzval, aby se stal aktivním letcem. Janoušek přijal.

„Vše nové mě vždy přitahovalo, a tak jsem neřekl ne,“ vzpomínal Janoušek v roce 1968, kdy se díky uvolnění režimu dočkal částečné rehabilitace.

Dle dobových hodnocení byl Janoušek poměrně dobrým leteckým pozorovatelem, jako pilot byl spíše průměrný.

Uvědomoval si ovšem, jak důležitou roli hraje v letectví počasí. Rozhodl se tak pro tehdy neobvyklý krok. Ve dvaačtyřiceti letech začal v hodnosti plukovníka na Karlově univerzitě studovat meteorologii a geofyziku.

Doktorát získal v červnu 1939. V té době české země okupoval wehrmacht, z Československa zbyl protektorát. Janoušek byl již generál, na promoci dorazil demonstrativně v uniformě.

„Skutečnost, že nebyl vynikajícím pilotem, nikterak nesnižuje jeho pozorovatelské – navigační a meteorologické – znalosti a schopnosti a zejména jeho organizační přínos k rozvoji československého letectva, ať již tehdy v míru, nebo později během války,“ hodnotí v knize Rajlich.

Nacisté se Janouškovi pomstili vyvražděním rodiny

Do Velké Británie generál Janoušek vyrazil v polovině listopadu 1939. Nacisté se mu za působení ve druhém odboji krutě pomstili.

„Zatkli a uvěznili téměř všechny jeho rodinné příslušníky a příbuzné. Manželka, sestra, bratr a dva švagři to zaplatili životy,“ vypočítává Rajlich. Koncentrační tábory přežili jen jeho druhá sestra a dva bratři. Jeden z nich ovšem na následky krutého věznění zemřel v září 1951. Janoušek se s nimi opět setká v Přerově až v srpnu 1945.

Za kanálem La Manche se Janoušek pouští do budování samotného československého letectva. Sehrál klíčovou a dominantní roli při ve výsledku úspěšných jednáních o vzniku československých jednotek fungujících v rámci RAF. Světlo světa spatřily v létě 1940. Janoušek se současně coby Angličany jmenovaný inspektor československého letectva stal nejvyšším představitelem našich válečných letců v Británii.

Rajlich druhou světovou válku označuje za vrchol kariéry přerovského generála. „Dá se o něm mluvit jako o zdatném organizátorovi a obratném i předvídavém diplomatovi. Československé letecké jednotky mu podléhaly po všech stránkách, jen ne po operační. Tedy nikoli po té stránce, která by opravňovala nazvat jej vojevůdcem,“ přemítá historik.

Je ale přesvědčený, že Janouškovi plným právem náleží přední místo v dějinách druhého odboje. Jeho zásluhy ocenil i anglický král Jiří VI., v květnu 1945 mu udělil nejvyšší hodnost britského letectva Air Marshall.

Zjistíte, že nemáte kam jít, vylíčil maršál marné hledání práce

Po návratu do vlasti ale jediného československého leteckého maršála čekalo odsouvání na vedlejší kolej. K moci se drala komunistická strana, letci ze Západu pro ni byli nepřátelé. Po puči v únoru 1948 Janouška vyhodili z armády kvůli údajným vyšším státním zájmům. Vzpomínal, že s tímto cejchem nemohl najít práci.

„Zjistíte, že nemáte kam jít, že se pohybujete v uzavřeném kruhu. Leckde by vás sice brali, ale z důvodů výše řečených jaksi dost dobře nemohou,“ vylíčil hrdina v rozhovoru v roce 1968 pro časopis Letectví a kosmonautika.

V dubnu 1948 se pokusil z rudého Československa odejít, padl ale do pasti agenta provokatéra z bezpečnostních složek. Byl zatčen a odsouzen, v nejtěžších kriminálech ztratil dvanáct let života. Prokurátor pro něj při procesu navrhl trest smrti.

Na svobodu se dostal po amnestii v květnu 1960, měl ovšem problém uživit se. Později se svěřil, že bylo třeba „svést všechny ty bitvy, které moji stejně postižení kamarádi dobře znají. Bitvu o střechu nad hlavou, bitvu o to, co budu jíst.“

V 66 letech si musel znovu najít práci, důchod mu stát vyměřil příliš nízký. Až do roku 1967 do svých 74 let pracoval jako skladník. V období pražského jara bojoval za očištění svého jména, plně rehabilitován byl ale až posmrtně po roce 1989. Zemřel v Praze 27. října 1971.

Žádné peníze, chceme zpět svou čest, přál si Janoušek

Naději po 12 letech nespravedlivého věznění přineslo Karlu Janouškovi uvolňování režimu v šedesátých letech. Jeho touha po spravedlnosti se ale nenaplnila, pražské jaro rozdrtila sovětská okupace 21. srpna 1968. Do té doby se ovšem zdálo, že západní letci mají šanci na důstojný život. Doufal v něj i Janoušek. Sám o tom mluvil v rozhovoru s redaktorem Václavem Tikovským v čísle 13 časopisu Letectví a kosmonautika z 19. června 1968. MF DNES přináší výběr z generálových vyjádření.

Na začátku rozhovoru již čtyřiasedmdesátiletý přerovský rodák podrobně vylíčil svůj osud po komunistickém únorovém puči. 29. února 1948 byl propuštěn z armády kvůli údajným vyšším státním zájmům. Vzpomínal, že s tímto cejchem nemohl najít práci. Byl sledován, odposlouchávali mu telefon.

Chcete se ještě, pane generále, zmínit o svých dalších osudech?
Myslíte, že jsou tak důležité? O kriminálu mluvit nebudu, snad bych jen mohl doplnit, že jsem byl v roce 1960 – po 12 letech – propuštěn na základě amnestie. Rok jsem marně sháněl práci, až jsem se posléze uchytil jako pomocný skladník v podniku Textil. V roce 1965 jsem začal usilovat o rehabilitaci, poněvadž jsem se nikdy nesmířil s cejchem dezertéra a vlastizrádce. Já jsem voják, pane, byl jsem jím celý život, i v kriminále. A za Československo jsem bojoval v obou válkách. Chtěl jsem zpátky svou čest.

Co očekáváte od současného hnutí rehabilitace?
Spravedlnost. Nikoli ovšem spravedlnost se zavázanýma očima, nýbrž spravedlnost, která nepřehlédne žádného uraženého a poníženého. Která napraví křivdy, vrátí čest a konečně vymaže neviditelná zet. Která nám sice nevrátí léta strávená v kriminálech, táborech nucených prací, v podřadných zaměstnáních a v existenční nejistotě, ale která nám je vynahradí jinak. Aby bylo jasno: nechceme peníze, chceme morální satisfakci, chceme, aby naše národy věděly, že měly bojovníky, a nikoli dobrodruhy. Aby věděly, že jsme usilovali o správnou věc, jak ve válce, kdy to bylo zřejmé, tak po válce, kdy jsme nechtěli zahazovat všechno minulé jako nepotřebné, ale chtěli jsme vybrat z toho to nejlepší a přidat dobré zkušenosti, které jsme získali ve světě, na Západě i na Východě. To zaprvé. Zadruhé očekávám, že rehabilitační proces – právě na základě této morální satisfakce – umožní všem postiženým letcům, aby se – pokud budou fyzicky schopni, válka a roky strádání se bohužel nedají odečíst – co nejlépe uplatnili. Něco se v tomto již udělalo, především v ČSA a na Státní letecké inspekci. Stále však vidím nepoměr mezi někdejšími sankcemi a nynější nápravou. Vím, že na MNO už začala pracovat rehabilitační komise, lze si tedy jen přát, aby se její činnost neprotáhla na několik let. Kdybych měl svou odpověď uzavřít jedinou větou, řekl bych, že očekávám rehabilitaci skutečnou a úplnou, rehabilitaci nikoli jako laskavost, nýbrž jako povinnost. A to nejen osob, ale i idejí.

Michal Poláček

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Olomouc - Jihlava 2:1N. Hrdinou Orsava, na úvod baráže skóroval i rozhodl nájezdy

První bod v barážové sérii hokejové extraligy získala Olomouc, která na domácím ledě přemohla jihlavskou Duklu 2:1 v samostatných nájezdech. Vítězové Maxa ligy chvíli během první třetiny vedli díky...

Předčasný dárek k Vánocům. Šéf silničářů řekl přesný termín otevření D1 u Přerova

Na poslední chybějící úsek dálnice D1 u Přerova vyjedou první řidiči 19. prosince. Uvedl to na sociální síti X šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Termín se tak podařilo zkrátit oproti...

Pár nutil postižené dcery k prostituci, muž přišel s překvapivou obhajobou

Olomoucký vrchní soud dnes projednával případ páru obžalovaného z kuplířství a obchodování s lidmi. Podle spisu organizovali prostituci svých dvou dcer, jež mají lehkou mentální retardaci. Matku...

Hrát s manželem v kapele? Je to dvousečná zbraň, říká zpěvačka a advokátka

Premium

Zaposloucháte-li se do písní skupiny November 2nd, která loni získala cenu Anděl, vedle skvělé muziky vás zaujme výrazný vokál zpěvačky a kytaristky Alexandry Langošové. Energická frontmanka kapely...

Dva střety vlaků s lidmi během 24 hodin. Na vině byl alkohol i sluchátka v uších

Dvě srážky vlaků s lidmi vyšetřovali během soboty policisté v Olomouckém kraji. V prvním případě na Šumpersku skončil střet rychlíku s mužem tragicky, v noci na neděli narazil vlak do skupiny lidí v...

19. dubna 2025  20:35,  aktualizováno  20.4 13:28

Plameny zachvátily střechu garáže na Šumpersku, způsobily škodu za půl milionu

Škodu za půl milionu korun způsobil v neděli ráno požár střechy garáže u rodinného domu ve Svébohově na Šumpersku. Hasičům se včasným zásahem podařilo uchránit majetek za dva miliony korun, nikdo...

20. dubna 2025  10:20

Útočník po hádce v Olomouci několikrát vystřelil plynovou pistolí na druhého muže

V olomoucké ulici Náves Svobody v sobotu večer muž při hádce vystřelil plynovou pistolí na druhého muže a lehce ho zranil. Oba byli v době incidentu pod vlivem alkoholu. Policisté útočníka zadrželi.

20. dubna 2025  9:30

Pábitel, bohém i umělec s brilantním štětcem. Kraj se rozloučil s malířem Herzigem

Malíř Petr Herzig, kterého zná celá Haná i severnější část Olomouckého kraje, se nedávno odebral do malířského nebe. Umělec, jenž si ke svému rodnému příjmení přidal ještě Dubický podle obce, v níž...

20. dubna 2025  7:58

Olomouc - České Budějovice 3:0, domácí jsou ve skupině o titul, mizérie hostů trvá

V závěrečném kole fotbalové ligy se do skupiny o titul probojovala olomoucká Sigma. Z části za to na dálku vděčí libereckému Slovanu, který nezvládl zápas s Karvinou, sama ale nabídnutou příležitost...

19. dubna 2025  18:20,  aktualizováno  18:43

U robotické operace nevadí, když se vám třesou ruce, líčí chirurg

Premium

Pochází z generace, jež začínala na klasických operacích. Ty robotické jsou ale podle něj budoucností a nahradí i laparoskopickou chirurgii. Přednosta urologické kliniky olomoucké fakultní nemocnice...

19. dubna 2025

Olomouc v baráži vsadila na stáří. Stačilo by to na extraligu, nebo je čas na změnu?

Celou sezonu se v klubové hierarchii pohybovali spíše v zadních řadách, před nejdůležitějšími zápasy ročníku na ně ale trenér Jan Tomajko ukázal a řekl: „Chlapi, jdete na to.“ Řeč je o olomouckých...

19. dubna 2025  13:30

Může dokázat velké věci. Estonský talent Burkov zaujal, mluví se i o NHL

Je mu teprve 18 let a už nyní dokázal pobláznit nejen fanoušky hokejové Jihlavy. Útočník Maxim Burkov nasbíral v play off Maxa ligy stejně bodů (6+6) jako nejproduktivnější plejer vyřazovací části,...

19. dubna 2025  9:25

Dát gól, nahrát a zmlátit. Švrček slavil hattrickem Gordieho Howea

Pět třetin se hokejisté Olomouce nemohli sžít s rolí favorita. Po protrápeném prvním duelu, který zvládli až na nájezdy, začali i druhý mač proti jihlavské Dukle vlažně. Pak ale zavelel oslavenec a...

18. dubna 2025  8:30

Některé úvazy šátků už známe jen z fotografií, říká spoluautorka knihy o nich

Dnes už lehce zapomenutou, ale přitom důležitou součást krojového odívání v oblasti Hané přibližuje nová publikace s názvem Tradiční úprava hlavy – Úvazy tištěných šátků na Hané. Umění, jež v kraji...

18. dubna 2025  7:56

Olomouc - Jihlava 6:0, druhý barážový bod pro domácí, hosté odpadli po první třetině

Olomoučtí hokejisté vedou v baráži o extraligu 2:0 na zápasy. Ve druhém souboji deklasovali Jihlavu 6:0. Hostům po náročném programu zbyly síly jen na první třetinu, která skončila bez gólu, pak na...

17. dubna 2025  16:59,  aktualizováno  20:12

Letní tábory lákají na raft, Minecraft, vědu i zahradničení. Zájem je enormní

Strávit týden na kanoích nebo raftu, programovat roboty z lega, pěstovat zeleninu nebo se třeba naučit parkour. To vše a mnoho dalšího mohou letos zažít v Olomouckém kraji na táborech děti od těch...

17. dubna 2025  16:43