Žádné zmrazování, ale rozkládající se těla. Pohřební služba čelí podezření

  6:23aktualizováno  6:23
Na jesenický pohřební ústav, který provozují městské technické služby, se zaměřila hloubková kontrola hygieniků a České obchodní inspekce. Úřady podle informací MF DNES ověřují podezření, že ústav v minulosti porušoval předpisy při nakládání s nebožtíky, těla například po stanovené době nezamrazoval, takže se rozkládala.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Právě údajná zásadní pochybení již stála místo šéfa „městských“ pohřebních služeb Petra Čuje i jeho nadřízeného ředitele Technických služeb Jeseník (TSJ) Jana Prejdy.

Odvolaný ředitel přitom podezření odmítá a tvrdí, že jde o výsledek konkurenčního boje. Na porušování předpisů totiž v minulosti upozorňovala soukromá Moravská pohřební služba, která v Jeseníku působí a současně provozuje krematorium v Šumperku, kam ke zpopelnění dopravovala nebožtíky i TSJ.

Vyšší spotřeba elektřiny jako důkaz

„Upozornění na neutěšený stav pohřebních služeb provozovaných TSJ přišlo už v roce 2013. Kdyby tyto věci vedení města tehdy řešilo, nemuseli jsme se o tomtéž bavit ještě dnes. Jedinou reakcí tehdy bylo, že TSJ zesnulé přestaly dovážet ke zpopelnění do Šumperka a začaly je vozit do Olomouce,“ uvedla místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (TOP 09).

Ta se stala členkou vedení města v roce 2014 a zároveň usedla i do představenstva TSJ.

Šéf Moravské pohřební služby (MPS) Pavel Bedáň potvrdil, že na porušování předpisů ohledně ukládání a převozů lidských ostatků ze strany TSJ tehdy skutečně upozornila jeho firma.

„V roce 2013 jsem kontaktoval vedení města a ředitele TSJ. Mým cílem bylo dosáhnout nápravy. Jediný výsledek však byl, že TSJ s námi ukončily spolupráci. Problémem se začalo zabývat až nové představenstvo TSJ a nové vedení města,“ prohlásil Bedáň.

Ostře se do poměrů panujících na úseku pohřebnictví TSJ pustil i současný předseda představenstva a zároveň zastupitel Roman Kalous (ANO), který mluví rovnou o porušování zákona o pohřebnictví.

„Zákon například říká, že pokud uplyne sedm dní od úmrtí a neproběhne do té doby kremace, což je v případě Jeseníku u většiny pohřbů, musí se tělo zamrazit. To ale nebylo dodržováno. Přiznal nám to sám vedoucí úseku pohřebnictví TSJ,“ tvrdí Kalous.

Těla tak podle něj pracovníci TSJ převáželi do krematoria v rozkladu. Uvedl také, že představenstvo v minulých měsících kvůli tomu například kontrolovalo spotřebu elektřiny v pohřebních službách.

„Když se začaly mrazicí boxy používat tak jak měly, vzrostla měsíční spotřeba elektřiny zhruba o sedm tisíc,“ řekl Kalous.

Bývalý šéf technických služeb pochybení odmítá

Odvolaný šéf TSJ Jan Prejda, který v městské společnosti skončil v dubnu, jakákoli pochybení odmítl.

„Jsou to pomluvy, proti kterým je těžké se bránit. V minulých letech tady byla řada kontrol, například v roce 2015 to byla Česká obchodní inspekce. Žádné závažné pochybení nezjistila. Ze strany MPS nešlo o nic jiného než pohřební služby fungující pod TSJ znemožnit a zlikvidovat,“ prohlásil.

Kritice za nečinnost se brání i bývalá starostka, dnes opoziční zastupitelka Marie Fomiczewová z ČSSD. Uvedla, že se v roce 2013 schůzky, na které MPS informovala o porušování pravidel pohřebnictví, nezúčastnila.

„Tehdy jsem měla jiné povinnosti. Zastupoval mě tajemník a ubezpečil mě, že se to týká technických služeb a je to v kompetenci ředitele,“ řekla MF DNES.

Konkurent sídlí v pronájmu u šéfa představenstva TSJ

Odvolaný ředitel TSJ navíc není sám, kdo aféru označuje za výsledek ostrého konkurenčního boje, podobně hovoří i někteří opoziční zastupitelé.

„Za dehonestací městských pohřebních služeb je snaha MPS ovládnout pohřebnictví na Jesenicku,“ prohlásil opoziční zastupitel David Raif (Pro Jeseník), který byl v minulosti členem dozorčí rady TSJ a později i jejím předsedou.

Podle opozičních politiků je navíc v celé kauze problematická i role současného šéfa představenstva TSJ Kalouse, který podle nich má důvod upřednostňovat zájmy MPS před městskou společností, již řídí. Jeho vlastní firma totiž MPS pronajímá v Jeseníku prostory, v nichž konkurenční pohřební služba podniká.

Kalous sice nepopírá, že je s MPS skrz pronájem spojený, odmítá však, že by ji jakkoliv zvýhodňoval.

„Je to opravdu moje společnost, která pronajímá MPS prostory. Jenže tento obchodní vztah platí od roku 2010, kdy jsem byl jen jedním ze společníků a smlouvu jsem tehdy neuzavíral. O existenci MPS jsem do svého vstupu do TSJ ani nevěděl. Navíc jde z pohledu obratu firmy o naprosto marginální záležitost,“ brání se Kalous.

Také Bedáň odmítá, že by za upozorňováním na porušování předpisů v TSJ byla snaha oslabit konkurenta: „My působíme na Jesenicku už od roku 2010, takže logicky jsme hned od začátku začali konkurovat TSJ, které také proti nám opakovaně tvrdě vystupovaly. Ale nám opravdu šlo jen o dosažení nápravy, což se dlouho nedařilo.“

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Historická vila zůstala po opravě nevyužitá, ves musela vrátit miliony

Pohled na historickou Latzelovu vilu v obci Vápenná na Jesenicku po slavnostním...

Vápenná na Jesenicku zpětně přišla o dotaci, za kterou před několika lety opravila prvorepublikovou Latzelovu vilu....

Zničené koryto Ondřejovického potoka může opět čelit povodním

Pohled na opravenou část koryta Ondřejovického potoka na Jesenicku poničenou...

Zhruba dva kilometry dlouhý úsek Ondřejovického potoka na Jesenicku, který před pěti lety silně poničila blesková...

Swiss Life Select Česká republika s.r.o.
Manažer/-ka pro vedení obchodního týmu

Swiss Life Select Česká republika s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz