Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každý brownfield je problémem, ale i příležitostí, říká městský architekt

  6:12
Po mnoha letech má Šumperk opět městského architekta, jímž se stal Ivo Tuček, který byl osm let vedoucím oddělení prostorového plánování ve Zlíně. „Šumperk má slušnou polohu, je dobře stavěný, má na co navazovat a není zatížený sociálním ani environmentálním dědictvím dob minulých,“ shrnuje architekt své dojmy z města, jež samo sebe nazývá živou bránou Jeseníků.

Městským architektem v Šumperku se stal Ivo Tuček, který vzešel vítězně z výběrového řízení. | foto: Archiv Ivo Tučka

Čím je pro vás přitažlivá pozice městského architekta a práce s veřejným prostorem?
Baví mě a také jí doufám rozumím. Má bývalá kolegyně kdysi popsala práci v tomto oboru jako „být tvůrce hry“. Jde o činnost, v níž jsou nastavována pravidla a postupy pro působení investorů, a tudíž i chování projektantů ve městě. Není to sice tak tvůrčí proces jako u klasického architekta, který navrhuje stavby, ale jde o přípravu zadání, podle něhož se pak staví. Práce je to koncepční, má řadu souvislostí prostorových, provozních a časových. Je třeba myslet nejen na to, jak bude projekt vypadat a fungovat, ale i zda má dlouhodobou perspektivu.

Šumperk teprve poznáváte. Jak na vás působí a v čem jsou jeho přednosti či nedostatky?
Když jsem si město analyzoval, dospěl jsem k závěrům kladným i záporným. Největší výhodu vidím v tom, že město nemá z urbanistického hlediska zásadní závady nebo nedostatky. Jistě lze proti takovému tvrzení něco namítat, ale stojím si za tím, že Šumperk má slušnou polohu, je dobře stavěný, má na co navazovat a není zatížen sociálním ani environmentálním dědictvím dob minulých. Problémem je velký odliv obyvatel, což je však proces typický pro všechna menší města v Česku. S tím se nedá bojovat jinak, než na obecné úrovni. Je třeba činit město přitažlivějším, aby byl důvod v něm zůstávat, nebo se do něj vracet.

Má Šumperk svůj genius loci a případně v čem?
Pro mne jako nováčka nemá půvab plný spojitostí, který v něm mají místní a jenž já cítím v rodném Znojmě. Je zde ale patrný jak středověký ráz, tak především stavební dědictví textilní éry. A to je spolu s trochou pro mne tajuplně temné atmosféry Jeseníků můj dojem. V urbanistické úrovni může Šumperku závidět jeho pěší zónu téměř každé podobně velké město. A nemíním tím aktuální vizuální stav tohoto prostoru, ale jeho funkčnost. Protože ta je i nesmírným potenciálem.

Jak by se s touto zónou mělo pracovat?
Důležité je, že ten prostor funguje. Pokud něco funguje, tak je třeba to podpořit, rozvíjet, rozšířit. Hodně práce nás čeká už při vizuální kultivaci, neboť cesta ke kvalitě není přímočará. Je nutné vychovávat a přesvědčit majitele nemovitostí i podnikatele, aby se od dnešní vizuální vulgarity posunuli ke střídmosti, jež je ve výsledku přehlednější než ohromné množství křiklavých cedulí a poutačů. Mies van der Rohe (světoznámý německý architekt, autor brněnské vily Tugendhat – pozn. red.) tvrdil, že méně je více. Půjčuji si od něj tento výrok s vědomím, že ho myslel trochu jinak, ale pro kultivaci veřejného prostoru se zcela hodí.

Chtěl bych v nejbližších měsících vytvořit jakousi základní zprávu o mém dosud poměrně nezúčastněném pohledu na město a předložit ji radnici.

Máte už v Šumperku vytipovaná místa, jejichž podoba vám vadí a bylo by dobré je změnit?
Samozřejmě, že jsem si při procházení všiml mnoha témat k řešení. Bylo by však naivní si myslet, že vše jde naráz a hned. Je mi jasné, že mnoho záležitostí, jež se na první pohled mohou jevit jako banální problémy, se při bližším prozkoumání promění v tvrdý oříšek. Chtěl bych v nejbližších měsících vytvořit jakousi základní zprávu o mém dosud poměrně nezúčastněném pohledu na město a předložit ji radnici.

K čemu bude využita?
Na základě tohoto dokumentu a požadavků popsaných ve strategických dokumentech bychom se ve spolupráci s politickou reprezentací a úřadem domlouvali, jakým prioritám se budeme věnovat. A nejde jen o místa. Budu rád, pokud se podaří upravit i některé systémové záležitosti, například preferování kvality nad cenou při výběru projektanta, obecně způsoby práce s uličním prostorem či podporu ochrany hodnot ve městě. Témat je spousta, jen si vybrat.

Co městu chybí z pohledu soudobé architektury?
Víc uvědomělých investorů, kteří spolupracují se šikovnými architekty. Pokusím se v tom být nápomocný. Jsem optimista, takže věřím, že se architektuře v Šumperku povede dobře. Z velmi kvalitních projektů posledních let bych zmínil nové autobusové nádraží, mně osobně se velmi zamlouvá například i nový interiér v kině Oko.

Lze soukromé investice regulovat do té míry, aby korespondovaly s tím, co město potřebuje? A dají se vůbec zkoordinovat s veřejnými investicemi?
Starousedlíci většinou vnímají soukromé investice jako zlo, které je potřeba krotit, protože ohrožují dosavadní stav věcí. Jenže pro rozvoj jsou klíčové. Pokud někdo tvrdí, že by mělo město zůstat tak, jak je, směřuje to ke konzervaci a v porovnání s ostatními k útlumu. Zdravé město se musí vyvíjet a potřebuje k tomu přestavbu starého za nové. Nemyslím bourání historické části, ale doplnění stávající vrstvy o novou, současnou.

Ivo Tuček

Je mu 40 let, pochází ze Znojma.

Vystudoval Fakultu architektury na ČVUT, zabývá se urbanismem a prostorovým plánováním.

Osm let byl ve Zlíně vedoucím oddělení urbanismu a prostorového plánování.

Má tři děti, ve volném čase se věnuje cestování, fotografování a hraje ochotnické divadlo.

Pro rozvoj měst je územní plánování základním nástrojem.
Ano, je určeno k tomu, aby soukromý sektor nemohl stavět cokoliv. Nastavení přiměřené míry regulace je náročné, ale velmi potřebné. Město sice není v procesu výstavby pro investora partnerem nezbytným, ale věřte, že většina má o spolupráci zájem. Toho je třeba využít, a pokud možno společně hledat takové řešení, jež přinese oboustranný užitek. Ne vždy dojde ke shodě, ale je nutné to přinejmenším zkoušet.

S tím souvisí lokality pro výstavbu rodinných domů. Nové ulice nemají ucelenou tvář, dá se s tím něco dělat?
Různorodost zástavby nejen v Šumperku vyplývá z míry volnosti, která byla dána v době výstavby. Současně platí, že staré hříchy se napravují jen obtížně. Jednotlivé části města by měly být regulovány tak, aby nemohlo docházet ke zjevným prohřeškům, například nadměrnému zastavování pozemků či převýšené zástavbě. Tam, kde je stavební struktura aspoň trochu jednotná, je vhodné tuto jednotu podpořit, pokud to dává smysl. Ucelenost se dá ze strany města prosazovat třeba při řešení uličního prostoru, v jednotné výsadbě či použitých materiálech.

Nedílnou součástí života ve městě je doprava. Jak ji vidíte v Šumperku a co by se mělo zlepšit?
Když jsem zmiňoval klady, měl jsem na mysli i obstojnou dopravní situaci. Z celostátního hlediska jde o napojení na železnici a časem i na D35. Až dojde k odsunutí silnice I/44 mimo zastavěné území, bude silniční kostra města víceméně stabilizovaná. Zlepšení tedy půjde spíše cestou drobných zásahů do stávající uliční sítě než velkých investic. Příležitostí jsou postupné obnovy jednotlivých ulic, v nichž by měl být dán důraz na zeleň, nemotorovou dopravu a bezpečnost.

Ve městě je brownfield v podobě bývalého závodu Hedva. Jste spíš pro zbourání a novou výstavbu, nebo pro přestavbu a využití budov třeba na byty?
Každý brownfield je problémem, ale i příležitostí. Hedva je rozsáhlý areál s relativně dobrou polohou. V těchto případech je klíčové jednání města s investorem a postupné společné hledání vhodného řešení. Z důvodu udržitelnosti i kvůli zachování lokálního kontextu je přitažlivější variantou adaptace stávajících budov pro nové využití. Z hlediska ekonomického však většinou vítězí bourání následované novou výstavbou. Za mne by bylo vhodné snažit se o zachování alespoň torza areálu, jež by pomohlo udržet historickou linku a charakter místa.

  • Nejčtenější

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

25. dubna 2024  16:28

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

Lidé nám lesy drancují, přemýšlejme o houbařských lístcích, vyzývá podnikatel

20. dubna 2024

Premium Na Slovensku je největším soukromým vlastníkem lesů, v Česku se Richard Benýšek soustředí hlavně na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51,  aktualizováno  15:21

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

Vědci vyvinuli lepší jehly pro novou léčbu, která pomáhá i při poškození míchy

26. dubna 2024  12:14

Vědci z olomoucké Univerzity Palackého vyvinuli novou generaci jehel, které jsou určené pro nyní...

Developer chce u Přerova stavět haly za tři miliardy, pracovat tu má 2 500 lidí

26. dubna 2024  10:22

Obří zóna pro byznys má přibýt v blízké budoucnosti na okraji Přerova. Půjde o více než 110 tisíc...

Vědci nasadili do války s komáry drony a senzory, kalamity budou hlásit předem

26. dubna 2024  5:40

Vědci a obce v Litovelském Pomoraví využívají nejmodernější techniku, která má zamezit komářím...

Nebýt alkoholu, většinu času skoro nemáme co dělat, říká lékař z urgentu

25. dubna 2024

Premium Končí zde pacienti po mrtvici, infarktu, se zápalem plic, po otravě krve, závažných úrazech nebo po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...