V hokejové Olomouci se kvůli exekuci pátrá po milionech za Krejčího

  11:52aktualizováno  11:52
Kam zmizely zhruba tři miliony korun, které měl získat olomoucký hokej za výchovu současné hvězdy NHL Davida Krejčího? To teď řeší exekutor, protože peníze mají aspoň zčásti snížit závazky exvedení z občanského sdružení HC Olomouc. Dluh má kořeny v 90. letech a i kvůli úrokům už přesáhl 26 milionů.

V hokejové Olomouci se pátrá po milionech, které přišly za výchovu hvězdy Bostonu Bruins Davida Krejčího. | foto: Reuters

První stopa při pátrání po penězích za výchovu hráče Bostonu Bruins vede na Český hokejový svaz, jenž měl peníze ze zámoří do Olomouce přeposlat. Vyplývá to z exekučního příkazu, který má MF DNES k dispozici.

"Exekutorský úřad nás požádal o informace, kdy a jestli vůbec tato platba proběhla, v jaké výši a na jaký účet. Všechny informace mu poskytneme. Samotná platba se uskutečnila v roce 2007," uvedla mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Dokumenty, jež to potvrdí, ze svazu odejdou zřejmě tento týden. Možnosti, kam peníze poslat, měl hokejový svaz de facto dvě: společnosti HC Olomouc, s r. o., ta nyní olomoucký hokej vede, nebo stejnojmennému občanskému sdružení.

V tom figuruje zástupce bývalého a zadluženého vedení olomouckého klubu Bohdan Nerušil. Na účet sdružení však peníze podle jeho slov nepřišly, ačkoliv si je nárokuje.

"Svaz měl samozřejmě poslat peníze za Krejčího občanskému sdružení, nikoli hokejovému klubu. Občanské sdružení bylo založeno zkraje devadesátých let a Krejčího jednoznačně pod sebou mělo. V té době společnost HC Olomouc neexistovala a nikdy neprovozovala juniorský nebo mládežnický hokej. Tím pádem si nemůže nárokovat něco, co nikdy nevyprodukovala," argumentuje.

O penězích zatím mlčí exekutor i současné vedení klubu

Právě proti jeho sdružení je exekuce na více než 26 milionů korun namířena a peníze za Krejčího by dluh pomohly snížit.

"V případě Krejčího by se mělo jednat aspoň o tři a půl milionu korun, ale oficiálně přesnou sumu zatím nevím. Je na Českém svazu ledního hokeje, aby ji sdělil," vyzývá Nerušil.

Exekutorský úřad v Olomouci přesuny financí za výchovu hokejové hvězdy nekomentuje.

"Nevíme, a i kdybychom věděli, nejsme oprávněni tuto informaci bez souhlasu zúčastněných stran poskytnout," uvádí za exekutory Svatopluk Šůstek.

Zda bude muset případně olomoucký klub finance vracet není jasné. Generální manažer společnosti HC Olomouc Erik Fürst totiž odmítl exekuci jakkoli komentovat a odkázal na advokáta klubu Michala Zahnáše. Ten do středy není k zastižení. Z jeho vyjádření pro Českou televizi však spíše vyplývá, že si peníze za Krejčího nárokuje právě současné vedení.

"Společnost HC Olomouc ve vztahu k jednotlivým hráčům převzala veškerá práva a povinnosti," uvedl Zahnáš.

Nerušil: Peníze za hvězdu patří tomu, komu patří i dluhy

S tím Nerušil nesouhlasí. "Když společnost převzala práva a povinnosti na hráče, proč si nepřevzala i pohledávky vůči exekutorovi? Převzít práva a povinnosti na hráče nejde, mohli si je maximálně odkoupit. Já jsem ale nic takového nepodepsal," zdůrazňuje Nerušil s tím, že žádná taková smlouva mezi občanským sdružením a společností HC Olomouc neexistuje.

Nynější exekuce proti jeho sdružení má počátek s největší pravděpodobností v devadesátých letech, kdy si tehdejší vedení hokejového klubu půjčilo více než šest milionů. Vrátit je mělo v květnu 1997.

Exekuční příkaz však ukazuje, že se tak nestalo. Od té doby naskakují úroky, ročně o patnáct procent. Celkově se dluh Nerušilova sdružení vyšplhal na více než 26 milionů. Kromě původní částky a úroků jsou v nich předběžně započítané i zhruba čtyřmilionové náklady na samotnou exekuci.

"Jednalo se o dluh bývalého vedení klubu. Jde o ručení nějaké bance, která pak zkrachovala," říká Nerušil.

Peníze nyní přes exekutora vymáhá pražská společnost AB-Credit. Bližší údaje o minulosti tohoto dluhu však odmítla sdělit.

"Případ Krejčí" navíc nemusí být jedinou citelnou ránou do rozpočtu olomouckého hokeje. Nerušil je přesvědčen, že se exekutoři brzy pustí také do hledání peněz z NHL za dalšího olomouckého odchovance a rovněž českého reprezentanta Petra Vránu.

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Nymburk přišpendlil na pohárový triumf stovku, Opavané odpadli

Opavský pivot Václav Bujnoch bral po pohárovém finále stříbro.

Nymburští basketbalisté zvítězili ve finále Českého poháru nad Opavou 102:68 a obhájili dva předchozí triumfy. Celkově...

Volejbalistkám Olomouce stojí v cestě do semifinále Rumunky

Ostravská smečařka Vilte Makauskaiteová útočí přes olomoucký blok Nikol...

Mezi olomouckými volejbalistkami patří mezi nejzkušenější. Zažila toho už hodně. Oblékala reprezentační dres a strávila...

Olomoucký manažer Fürst: S tolika zraněnými máme zatím dobré výsledky

Aleš Jergl z Olomouce (v bílém u puku) se v zápase s Hradcem Králové snaží...

Extraligoví hokejisté zregenerovali síly a po reprezentační přestávce mají pro fanoušky připravenou pořádně divokou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz