Jeseníky, předválečná Vídeň, holokaust i jedno těhotenství. Že to spolu nesouvisí? Ale ano. Všechny tyto motivy se objevují v příběhu, který se začal psát před druhou světovou válkou a zahrnuje i nedávné otištění tipu na návštěvu Jeseníků v prestižním deníku The New York Times.
Co napsal americký listPohoří táhnoucí se podél hranice s Polskem je již dlouho známé pro svůj svěží, čistý vzduch. V lázeňském městě Karlova Studánka, založeném na konci 18. století Maxmiliánem II. Františkem, nejmladším potomkem římské císařovny Marie Terezie, vznikala většina lázeňských staveb ve švýcarském chatovém stylu mezi lety 1850-1890. O minerální vodě, která obcí protéká, se říká, že dokáže vyléčit každého (lidé si přinášejí k naplnění velké nádoby, aby si ji mohli vzít domů). Bývalý prezident Václav Havel si v lázních údajně pronajal celý hotel, aby se zde zotavil po chirurgickém zákroku. Ale oblast není určena jen pro pacienty či rekonvalescenty: nové bazény a sauny, léčebny a další moderní zařízení přitahují Čechy z celé země. Když si k tomu přidáte nově vytvořené, oblíbené lyžařské areály, najednou jsou Jeseníky lákavé i pro Evropany, kteří si dřív nikdy tohoto koutu na východě České republiky nevšimli. Zdroj: New York Times |
Vše začalo v předválečné Vídni. Dědeček americké novinářky Sarah Wildmanové tu během studií medicíny chodil s Valerií Scheftelovou z Opavy. Oba byli Židé. Zatímco on ale stihl v roce 1938 odjet do USA, ona jet odmítla. Už se nikdy neviděli. Zůstaly jen dopisy...
Když je Sarah před časem po dědečkově smrti objevila, zjistila, že tuto kapitolu ze života svého předka nezná. A loni v říjnu, v době počátku svého těhotenství, se vypravila do Česka, aby tu pátrala po příběhu někdejší dědečkovy milé, Valerie. Co zjistila? Dívka se z Vídně vrátila za svou ovdovělou matkou do Opavy, kde měla rodina Scheftelů obchod na Horním náměstí.
Život Valerie skončil v Osvětimi
Poté, co jim prodejnu vzali nacisté, kteří vyčlenili Židy ze společnosti, pomáhala matce s dcerou křesťanská přítelkyně, Němka Maria Richterová z Leskovce nad Moravicí, jejíž dům stál na území, které později zalila přehrada.
Právě tehdy psala zoufalá Valerie svému milému dopisy, jež Sarah objevila. Příběh Valerie skončil tragicky. Nejprve odjela i s matkou do Berlína, kde pečovala o pacienty v židovském domově důchodců. Odtud ale musela transportem do Osvětimi, kde ji zavraždili.
Sarah Wildmanová při návštěvě Česka navštívila Prahu, Třebíč, Opavu a Krnov, zamířila ale například i do polských Hlubčic.
Sarah byla Karlovou Studánkou nadšena
Byla v archivech, mluvila s pamětníky. Průvodce a tlumočníka jí dělal Pavel Kuča z Krnova. Právě jeho maminka, dětská lékařka, navrhla těhotné Sarah, aby strávila relaxační den v Karlově Studánce.
"Sarah byla nadšená z čistého vzduchu i krásné dřevěné architektury a byla se podívat třeba i v hotelu Slezský dům, kde se léčil Václav Havel," líčí Pavel Kuča a dodává, že Sarah se podívala i na další místa Jeseníků - například do Ludvíkova či do Vrbna pod Pradědem. A protože ji hory nadchly, doporučila je i v novinách.
"Článek byl pro nás obrovské překvapení. Objevily ho zástupkyně Moravské tiskové agentury, která s námi spolupracuje," říká Michal Blaško, tajemník rady pro cestovní ruch Euroregionu Praděd, jenž mimo jiné provozuje i web propagující Jeseníky.
"Náš web v poslední době mnohem častěji než dřív navštěvují i Američané," uvádí Michal Blaško. Je přesvědčený o tom, že Sarah čerpala údaje pro článek právě z webu jeseniky-rodina.cz, kde jsou i informace v angličtině.
Sarah Wildmanová přitom i dál pátrá po historii své rodiny. Na čtenáře MF DNES se obrací s prosbou. "Pokud někdo víte cokoli bližšího o židovské rodině Scheftelových z Opavy, pomohli byste mi doplnit další střípky do mozaiky, kterou skládám?" táže se.