Druhá zlatá pro Česko! Střelec Kostelecký vyhrál trap

Střelec David Kostelecký se zlatou olympijskou medailí | foto: ČTK

10 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Česká republika má druhého olympijského vítěze. A znovu ve střelbě! Zlato vybojoval David Kostelecký, který dnes v Pekingu vyhrál trap. Třiatřicetiletý střelec už do finále nastupoval z dělené první pozice po kvalifikaci, ve finále pak neminul ani jeden z 25 terčů.

První Čína, dále Spojené státy s Koreou a na čtvrtém místě Česká republika! Tak vypadá medailová bilance olympijských hrách po čtvrnácti ukončených soutěžích. Zásluhou střelců drží česká výprava krok s velikány.

V disciplíně trap se pálí na letící terče, tzv. holuby, které startují z příkopu před střelci. Asfaltové talíře létají do různých směrů. V kvalifikaci měli brokaři šanci opravy, v pušce měli vždy ještě druhý náboj na opakovaný výstřel. Ve finále se už soutěžilo jen na jednu ránu.

Bez deseti centimetrů dvoumetrový muž skvěle zvládl celý závod, nejlepší byl v sobotním horku a ještě lépe si vedl v nedělním deštivém vyvrcholení. Jako jediný z finalistů ani jednou nechyboval a už dva výstřely před koncem mohl seknutím zaťatou pěstí oslavit zlato.

. David Kostelecký

Narozen: 12. 5. 1975 v Brně. Měří 190 cm, váží 96 kg.
Největší úspěchy: olympijský vítěz 2008 ve střelbě, trapu. Na OH startuje potřetí, byl 31. v Atlantě 1996 a šestý v Sydney 2000. V roce 2002 se stal mistrem Evropy, letos byl druhý.

"Byl to můj den, na který jsem se dlouho připravoval. Dokázal jsem se mi dobře koncentrovat a vyšlo to," řekl krátce po závodě nový olympijský vítěz, který si pochvaloval střelbu v hustém dešti. "Vyhovovalo mi to."

Třiatřicetřicetiletý člen královéhradecké Dukly nastupoval k finálovým pětadvaceti ranám z dělené první pozice spolu Rusem Alipovem. Oba měli jeden terč k dobru před dvojicí Italů Frasca, Pellielo. Další bod zpátky byli dvojnásobný olympijský šampion Diamond z Austrálie a Chorvat Glasnovič.

. Telegram od prezidenta

Vážený pane Kostelecký,
příjměte ode mne osobní blahopřání k Vašemu vítězství na letních olympijských hrách v Pekingu. Svým suveréním prvenstvím jste nám všem udělal velkou radost. Přeji Vám do budoucna mnoho dalších vynikajících úspěchů. 
Děkuji Vám za skvělou reprezentaci naší vlasti.
S pozdravem Václav Klaus

Jenže Alipov hned první finálovou ránu minul a Kostelecký, který před osmi lety v Sydney skončil šestý, se tak v čele závodu osamostatnil. Když pak začali ztrácet i ostatní, český reprezentant pomalu navyšoval svůj náskok.

O zlatu v podstatě rozhodla čtrnáctá série, v níž minul Diamond a také Frasca, čímž Kostelecký odskočil na tři body.

Český reprezentant tak rázem zvýšil rozdíl před svými pronásledovateli na tři terče. A ve spanilé jízdě pokračoval. "Když vidíte, že soupeři chybují a vy máte náskok, tak se střílí příjemně. Finále mě bavilo, byl hezký zážitek pozorovat se v takovém závodě," glosoval svoji bezchybnou cestu ke zlatu.

Kostelecký tak ziskem zlata zopakoval úspěch Petra Hrdličky, který vyhrál olympijský závod v Barceloně 1992.

. výsledky

1. Kostelecký (ČR) 146 (121+25), 2. Pellielo (It.) 143 (120+23), 3. Alipov (Rus.) 142 (121+21/3 v rozstřelu), 4. Diamond (Austr.) 142 (119+23/2), 5. Glasnovič (Chorv.) 140 (119+21/2), 6. Frasca (It.) 140 (120+20/1).

Do finále z děleného prvního místa

Český reprezentant po prvním dnu vedl, dnes si v e druhé části kvalifikaace své postavení jen drobně pohoršil. V každé položce (sérii 25 střel) minul po jednom terči a nechal se dostihnout pouze ruským soupeřem, který střílel po jeho boku.

"Je to dobré," oddechl si trenér Jan Dvořák. Ale mohlo být i lépe, Kosteleckému totiž ulétl úplně poslední terč. Nebýt této chyby, šel by do rozhodujících bojů z první příčky.

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz