Druhá zlatá pro Česko! Střelec Kostelecký vyhrál trap

Střelec David Kostelecký se zlatou olympijskou medailí | foto: ČTK

10 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Česká republika má druhého olympijského vítěze. A znovu ve střelbě! Zlato vybojoval David Kostelecký, který dnes v Pekingu vyhrál trap. Třiatřicetiletý střelec už do finále nastupoval z dělené první pozice po kvalifikaci, ve finále pak neminul ani jeden z 25 terčů.

První Čína, dále Spojené státy s Koreou a na čtvrtém místě Česká republika! Tak vypadá medailová bilance olympijských hrách po čtvrnácti ukončených soutěžích. Zásluhou střelců drží česká výprava krok s velikány.

V disciplíně trap se pálí na letící terče, tzv. holuby, které startují z příkopu před střelci. Asfaltové talíře létají do různých směrů. V kvalifikaci měli brokaři šanci opravy, v pušce měli vždy ještě druhý náboj na opakovaný výstřel. Ve finále se už soutěžilo jen na jednu ránu.

Bez deseti centimetrů dvoumetrový muž skvěle zvládl celý závod, nejlepší byl v sobotním horku a ještě lépe si vedl v nedělním deštivém vyvrcholení. Jako jediný z finalistů ani jednou nechyboval a už dva výstřely před koncem mohl seknutím zaťatou pěstí oslavit zlato.

. David Kostelecký

Narozen: 12. 5. 1975 v Brně. Měří 190 cm, váží 96 kg.
Největší úspěchy: olympijský vítěz 2008 ve střelbě, trapu. Na OH startuje potřetí, byl 31. v Atlantě 1996 a šestý v Sydney 2000. V roce 2002 se stal mistrem Evropy, letos byl druhý.

"Byl to můj den, na který jsem se dlouho připravoval. Dokázal jsem se mi dobře koncentrovat a vyšlo to," řekl krátce po závodě nový olympijský vítěz, který si pochvaloval střelbu v hustém dešti. "Vyhovovalo mi to."

Třiatřicetřicetiletý člen královéhradecké Dukly nastupoval k finálovým pětadvaceti ranám z dělené první pozice spolu Rusem Alipovem. Oba měli jeden terč k dobru před dvojicí Italů Frasca, Pellielo. Další bod zpátky byli dvojnásobný olympijský šampion Diamond z Austrálie a Chorvat Glasnovič.

. Telegram od prezidenta

Vážený pane Kostelecký,
příjměte ode mne osobní blahopřání k Vašemu vítězství na letních olympijských hrách v Pekingu. Svým suveréním prvenstvím jste nám všem udělal velkou radost. Přeji Vám do budoucna mnoho dalších vynikajících úspěchů. 
Děkuji Vám za skvělou reprezentaci naší vlasti.
S pozdravem Václav Klaus

Jenže Alipov hned první finálovou ránu minul a Kostelecký, který před osmi lety v Sydney skončil šestý, se tak v čele závodu osamostatnil. Když pak začali ztrácet i ostatní, český reprezentant pomalu navyšoval svůj náskok.

O zlatu v podstatě rozhodla čtrnáctá série, v níž minul Diamond a také Frasca, čímž Kostelecký odskočil na tři body.

Český reprezentant tak rázem zvýšil rozdíl před svými pronásledovateli na tři terče. A ve spanilé jízdě pokračoval. "Když vidíte, že soupeři chybují a vy máte náskok, tak se střílí příjemně. Finále mě bavilo, byl hezký zážitek pozorovat se v takovém závodě," glosoval svoji bezchybnou cestu ke zlatu.

Kostelecký tak ziskem zlata zopakoval úspěch Petra Hrdličky, který vyhrál olympijský závod v Barceloně 1992.

. výsledky

1. Kostelecký (ČR) 146 (121+25), 2. Pellielo (It.) 143 (120+23), 3. Alipov (Rus.) 142 (121+21/3 v rozstřelu), 4. Diamond (Austr.) 142 (119+23/2), 5. Glasnovič (Chorv.) 140 (119+21/2), 6. Frasca (It.) 140 (120+20/1).

Do finále z děleného prvního místa

Český reprezentant po prvním dnu vedl, dnes si v e druhé části kvalifikaace své postavení jen drobně pohoršil. V každé položce (sérii 25 střel) minul po jednom terči a nechal se dostihnout pouze ruským soupeřem, který střílel po jeho boku.

"Je to dobré," oddechl si trenér Jan Dvořák. Ale mohlo být i lépe, Kosteleckému totiž ulétl úplně poslední terč. Nebýt této chyby, šel by do rozhodujících bojů z první příčky.

Nejčtenější

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Najdete na iDNES.cz