Olympijské zlato přiletělo na pětadvaceti růžových obláčcích

David Kostelecký si po svém olympijském triumfu lehl do kaluže | foto:  Michal Růžička, MAFRA

10 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Koupelí v kaluži oslavil zisk zlaté olympijské medaile střelec David Kostelecký. V dvoudenním klání v brokařské disciplině trap byl ze všech nejlepší a po zásluze zvítězil. Český reprezentant se nejlépe vyrovnal s proměnlivým počasím a asfaltové holuby sestřeloval z oblohy v nesnesitelném horku i v hustém dešti.

Ve sportovní střelbě hraje obrovskou roli psychika. To vám potvrdí včerejší zlatá medailistka Kateřina Emmons i její dnešní následovník David Kostelecký. Třiatřicetiletý urostlý chlapík při tréninku spolupracuje s psycholožkou a pro klidnou mysl například nechce nikdy znát průběžné výsledky soutěže.
 
"Dnes za ním nechoďte, vyzradili byste mu výsledek," žádal novináře po prvním dnu Kosteleckého trenér Jan Dvořák. "Ví, že zastřílel dobře, a to stačí."
 
V sobotním vedru Kosteleckému uletěly jen dva terče z pětasedmdesáti, v průběžném pořadí vedl. "A fakt jsem o tom přes noc nevěděl, jenže když jsem dorazil ráno na střelnici, dostal jsem od pořadatelů dárek. Prý jako vítěz prvního dne," popisuje šampion případ vyzrazeného tajemství.


 
Byl to však jen malý šrám, jinak se medailový zárodek podařilo chovat v bavlnce. "V deset večer za ním na pokoj mířili kamarádi z české výpravy, ale já je k němu nepustil," říká trenér.
 
Věděl, co dělá, ráno se vstávalo už v půl šesté.
 
Druhý den připravil střelcům nečekané překvapení. Déšť. Pořadatelé rozdávali divákům pláštěnky a pod igelity se choulili i návštěvníci na hlavní tribuně, která sice byla krytá, ale jen před sluncem. Zatékalo do ní jak do potápějícího se Titaniku. Jen střelci museli velkým těžkým kapkám nastavit zbraně i vlastní těla. "Puška sice klouže, takže to většině střelců není příjemné, ale já mám závody v dešti rád," tvrdí rodák z Brna.
 
Trap, to je střelba na letající terče, jimž se dodnes říká holubi. Je to pozůstatek historie, kdy dávní předchůdci dnešních šampionů stříleli na opravdové živé ptáky, a to i na prvních olympiádách. Dnes už jsou brokaři k přírodě mnohem šetrnější, terče jsou dokonce vyrobeny z hmoty, která se po čase zcela rozloží.


 
Každou ranou střelec vypálí proud broků, kterým se snaží zasáhnout "holuba". Ten je naplněn barevnou směsí, a ta vytvoří na obloze mráček, jenž je čitelným důkazem o úspěšném pokusu.
 
V kvalifikaci byla barevná směs zelená, ve finále růžová.
 
Po střelách českého brokaře se dnes růžové obláčky objevovaly naprosto pravidelně a přibližovaly jej k naplnění nádherného snu o zlaté medaili. "Byl to můj den, na který jsem se dlouho připravoval. Teď mi všechno vyšlo," raduje se šampion.

. DÁLE ČTĚTE: Druhá zlatá pro Česko! Střelec Kostelecký vyhrál trap


 
Jasno měl díky senzačnímu tříbodovému náskoku už dvě kola před koncem. Po třiadvacáté trefě zaťal pěst a dal najevo radost. "Před finále jsem věděl, jak na tom jsem a měl jsem i představu o chybách soupeřů," přiznává.

S blížícím se koncem déšť zesiloval, ale Kosteleckého výkony byly stále lepší. Každý ze soupeřů udělal minimálně dvě chyby, český suverén ani jednu.
 
Triumf oslavil tím, že si lehl do kaluže. "Ani nevím, co mě to napadlo. Déšť mi nosí štěstí, tak jsem to oslavil právě tahkle," směje se.


 
Před deštěm se však nakonec rád schoval do haly, kde byl připraven závěrečný ceremoniál. Ač se zde nestřílelo, tribuna byla plná, a tak vyhlášení proběhlo v důstojné atmosféře.

Den po triumfu Kateřiny Emmons zde už podruhé zněla česká hymna. A to ještě střelci neřekli poslední slovo, na svůj start se chystá skeetař Sychra, svoji lepší disciplínu má před sebou i pistolářka Marušková.
 
Zatím se Češi dělí v medailové bilanci střeleckých soutěží s Čínou o první místo, jiný národ tady na zlato ještě nedosáhl.

 

Nejčtenější

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Najdete na iDNES.cz