„MOV v podstatě dal Rusku zelenou ke zbraním na olympijských hrách,“ napsal na síti X Dmytro Kuleba, ukrajinský ministr zahraničí.
Podle něj Rusku budou jako zbraně sloužit právě sportovci, s jejichž pomocí povede propagandistickou válku. „Vyzývám všechny partnery, aby důrazně odsoudili toto hanebné rozhodnutí, které podkopává olympijské principy,“ dodal Kuleba.
Podle MOV by účast Rusů taková být neměla. Spolu s prohlášením vydal i body, které musí splnit. Mezi nimi například figuruje, že nijak nesmí obhajovat ani propagovat válku na Ukrajině a nesmí být členy armádních či policejních složek,
Rusové a Bělorusové smí na olympijské hry v Paříži. Jako neutrální sportovci![]() |
Také budou soutěžit jako neutrální, bez vlajky, hymny. Zároveň se povolení netýká ruských a běloruských týmů ani vládních představitelů.
Světová atletika je proti
Ani takové podmínky však podle mnohých reakcí nestačí. Ptají se: a budou dodržovány? Jak přesně zjistíte, že daný sportovec odsuzuje válku? Že už není členem armády?
„Náš postoj k ruské účasti zůstává stejný a velmi jasný,“ uvedla třeba Světová atletika. „Všichni sportovci, pomocný personál a úředníci z Ruska a Běloruska jsou vyloučeni ze všech akcí Světové atletiky a také z pořádání jakýchkoli mezinárodních atletických soutěží.“
Atletická federace také dodává, že pokud nedojde k zásadní změně okolností, od tohoto postoje nebude ustupovat ani v budoucnu.
Což by pro ruské atlety znamenalo dost zásadní problém i v souvislostí s Paříží. „Je v kompetenci MOV rozhodnout, které země budou pozvány k účasti na olympijských hrách. Ale je odpovědností mezinárodních federací, aby rozhodly, kteří sportovci v jejich sportu jsou způsobilí soutěžit,“ dodává Světová atletika.
Ukrajina zváží bojkot
Podle MOV je „neutrálních“ ruských a běloruských sportovců, kteří se zatím kvalifikovali na olympijské hry, jedenáct.
Souhlasíte s rozhodnutím MOV umožnit start Rusů a Bělorusů na OH se statutem neutrálních sportovců?
Letenku do Paříže si podle údajů zajistilo také šedesát ukrajinských závodníků. Ovšem jestli by při účasti země, která na jejich domovinu útočí, skutečně na hry odjeli?
To je otázkou.
Zástupci ukrajinské vlády rozhodnutí MOV odsoudili a označili ho jako nezodpovědné. „Co jiného musí Rusko udělat, koho dalšího musí zabít, aby Mezinárodní olympijský výbor konečně sundal růžové brýle ohledně této teroristické země?“ stojí v ukrajinském prohlášení.
Premiér Denys Šmyhal zopakoval, že je ve hře bojkot her. Nechtějí se ale unáhlit, takovému rozhodnutí musí předcházet debaty se sportovní komunitou země a dalšími politiky.
Diskriminace, zní z Ruska
Ani ruským představitelům se však podmínky nelíbí. To, že sportovci budou startovat pod neutrální vlajkou a ne pod ruskou, jim přijde diskriminační.
„Účast na olympiádě je snem sportovců,“ řekl podle agentury TASS ruský ministr sportu Oleg Matycin. „Podmínky jsou ale diskriminační a jdou proti principům sportu. Poškozují tím samotné olympijské hry, nikoli ruský sport. Přístup je absolutně nepřijatelný.“
Podobný názor zastává i ruská gymnastická reprezentační trenérka Valentina Rodioněnková.
„MOV sice umožnil našim sportovcům zúčastnit se olympiády, ale zachoval extrémně ponižující podmínky, které byly dříve nastíněny v doporučeních mezinárodním federacím,“ prohlásila podle agentury TASS.
Podle ní proto není třeba mluvit o průlomovém rozhodnutí. Věří, že Rusové na podmínky nepřistoupí a do Paříže nepojedou.
Nedomyšlený model, myslí si Jansta
Na doraz agentury ČTK se proti povolení účasti sportovců z Ruska a Běloruska vyjádřil i Český olympijský výbor.
„Nesouhlasíme s jakoukoli formou účasti Ruska a Běloruska v kvalifikacích na olympijské hry nebo na hrách samotných po dobu trvání válečného konfliktu na Ukrajině,“ uvedl.
Nelíbí se ani České unii sportu. „Nemůžeme souhlasit se stanoviskem MOV, který nejprve ruské a běloruské sportovce navrhl vyhodit ze všech soutěží, aby pak hledal různé nesystémové způsoby pro jejich účast,“ uvedl její předseda Miroslav Jansta.
A pokračoval: „Ztotožňuji se s usnesením pléna ČOV, které se jasně vymezilo proti jakékoliv formě Ruska a Běloruska na OH a v kvalifikacích, a které prosadil až Jiří Hamza. Aktuální model neutrálních sportovců je nedomyšlený. MOV měl přijít se systémem, který ochrání sportovce a jejich rodiny z jakýkoliv zemí, kde k podobné situaci bohužel může dojít.“