Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Neutrální, bez symbolů. MOV doporučil návrat Rusů a Bělorusů do soutěží

  16:57aktualizováno  19:35
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po úterním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach.

Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d’Ampezzo.

Návrat by se měl týkat jen jednotlivců, nikoli týmů. Vyloučeni by měli zůstat sportovci, kteří jsou příslušníky armády nebo domácích bezpečnostních složek. Ruské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že více než dvě desítky medailistů z předloňských olympijských her v Tokiu měly vojenskou hodnost, připomněla agentura AP. Členové armádního sportovního klubu se postarali o 45 z 71 medailí, které ruští sportovci v Tokiu 2021 získali.

ČOV považuje účast Ruska a Běloruska v kvalifikacích o OH za nepřijatelnou

Zatímco část veřejnosti vnímá současné kroky MOV k Rusku jako vstřícné, šéf Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov na rozhodnutí reagoval odmítavě. „Současná kritéria MOV jsou porušením lidských práv, jsou diskriminační. U týmů se jedná nejen o diskriminaci na základě pasu, ale také na základě sportovního odvětví. Rozhodnutí výkonného výboru je fraška, jsou porušovány principy MOV a OSN. Požadujeme stejné podmínky pro sportovce ze všech zemí,“ citovala Pozdňakova agentura RIA Novosti Sport.

Do soutěží by mezinárodní federace neměly připustit ani aktivní podporovatele války na Ukrajině. Tato podmínka se vztahuje nejen na sportovce, ale také na členy realizačních týmů.

Souhlasíte s doporučením MOV vrátit ruské a běloruské sportovce do soutěží, byť bez národních symbolů, barev a hymny?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 4. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

MOV tak v doporučení nerespektoval postoj zvláštní zpravodajky OSN pro kulturní práva Alexandry Xanthakiové, která je jeho poradkyní. Ta se v minulých dnech nechala slyšet, že by měli zůstat vyloučeni jen pachatelé válečných zločinů na Ukrajině. Účast na mezinárodní sportovní scéně by povolila i sportovcům, kteří sami válčili na ruské straně na Ukrajině.

MOV doporučil, aby se v případě sportovců z Ruska a Běloruska na mezinárodních soutěžích striktně dodržovala absence národních symbolů, hymny a národních barev. To by mělo platit nejen pro samotné sportovce a jejich týmy, ale i celá sportoviště. Ruské a běloruské vlajky by se tak neměly objevit ani v hledišti.

Thomas Bach na jednání výkonné rady MOV v Lausanne.

V doprovodném manuálu MOV upřesnil podmínky, které jsou přísnější, než byly při účasti neutrálních ruských sportovců na všech olympijských hrách počínaje Pchjongčchangem 2018. Tehdy navzdory trestu za systematický doping mohli mít oblečení v národních barvách a při triumfech jim hrála skladba významného ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Byli označeni jako „olympijští sportovci z Ruska“.

Tentokrát by měli mít označení Individuální neutrální sportovci s francouzskou zkratkou AIN. Měli by mít čistě bílé nebo jiné jednobarevné oblečení bez týmového loga.

Na základě analýzy, jak sportovní federace dodržují tato doporučení, MOV rozhodne o účasti neutrálních ruských a běloruských sportovců na nejbližších dvou vydáních olympijských her. Konkrétní termín tohoto rozhodnutí Bach neupřesnil.

Před dnešním doporučením byli Rusové a Bělorusové vyloučeni z většiny sportů. Například Světová atletika minulý týden uvedla, že v dohledné době na tomto přístupu nehodlá nic měnit. Na druhou stranu hráči z Ruska a Běloruska v některých sportech působí. Třeba v tenise hrají bez vlajky a národních symbolů. V boxu ale mohou startovat pod svými vlajkami, protože mezinárodní federaci IBA vede Rus Umar Kremljov. Česko i další země kvůli tomu bojkotovaly MS.

Doporučení MOV sportovním federacím

1. Sportovci s ruským nebo běloruským pasem smějí soutěžit pouze jako neutrální.

2. Týmy sportovců s ruským nebo běloruským pasem nepřipadají v úvahu.

3. Sportovci, kteří aktivně podporují válku, nesmějí soutěžit.

4. Sportovci, kteří mají smlouvu s ruskou nebo běloruskou armádou nebo národními bezpečnostními agenturami, nesmějí soutěžit. Členové realizačních týmů, kteří mají smlouvu s ruskou nebo běloruskou armádou nebo národními bezpečnostními agenturami, se nesmějí účastnit.

5. Všichni tito neutrální sportovci musejí, stejně jako ostatní sportovci, vyhovět všem antidopingovým podmínkám, jež se na ně vztahují, a především těm, které jsou stanoveny v antidopingových pravidlech mezinárodních federací.

6. Sankce proti těm, kteří jsou zodpovědní za válku, tedy ruskému a běloruskému státu a vládám, musejí zůstat v platnosti:

a. Žádné mezinárodní sportovní akce organizované nebo podporované mezinárodními federacemi nebo národními olympijskými výbory v Rusku nebo Bělorusku.

b. Žádné vlajky, hymny, barvy nebo jiné identifikační znaky těchto zemí na sportovních akcích či shromážděních, včetně celého dějiště.

c. Žádný člen vlády či státní úředník Ruska a Běloruska nesmí být pozván či akreditován na sportovní akci či shromáždění.

Nejen ze sportovního prostředí, ale také od politiků znějí požadavky, aby nadále platily současné sankce a olympijské hry v Paříži se odehrály bez Rusů a Bělorusů. Proti jejich účasti se v únoru na on-line konferenci postavili ministři sportu a další vrcholní představitelé 35 zemí včetně USA, Německa, Austrálie nebo Česka.

Bach razantně odmítl vměšování politiky do sportu, který má být autonomní. „Pokud by vlády převzaly rozhodování, kteří sportovci se mohou účastnit jakých soutěží, byl by to konec světového sportu, jak ho dnes známe,“ řekl.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnešní doporučení MOV zkritizoval. „Jsem zklamán z doporučení MOV. Nesmíme zavírat oči před realitou. Ruský sport je centrálně řízen z Kremlu. Ruský režim neví, co je to fair play; jeho sportovci na olympiádu nepatří. Otázkou se budeme dále zabývat, a to i v expertní skupině,“ uvedl na twitteru. Skupina odborníků, jejíž vznik inicioval Český olympijský výbor, hledá právní argumenty pro neúčast Rusů a Bělorusů na OH 2024 v Paříži.

Ministr zahraničí Jan Lipavský

MOV nadále trvá na sankcích pro ruský a běloruský stát a vládu. Doporučil, aby se v těchto zemí nekonaly žádné mezinárodní sportovní akce a aby žádní vládní představitelé nedostali akreditace nebo pozvání na mezinárodní soutěže.

Bach rovněž vyjádřil solidaritu MOV s okupovanou Ukrajinou a připomněl podporu, kterou Mezinárodní olympijský výbor sportovcům z této země poskytuje. Částku ve fondu solidarity, z něhož za uplynulých 12 měsíců čerpalo podporu minimálně 3000 ukrajinských sportovců a dalších členů olympijské komunity na Ukrajiny, MOV ztrojnásobil na 7,5 milionu amerických dolarů (asi 165 milionů korun).

Kritika politiků z Německa a Polska

Politici z Polska a Německa dnešní doporučení Mezinárodního olympijského výboru kritizují. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová a náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk se ostře vyjádřili, ačkoli prezident MOV Thomas Bach na tiskové konferenci varoval před vměšováním politiky do sportu.

Faeserová považuje rozhodnutí MOV za ránu do tváře všem ukrajinským sportovcům. „Přála bych si, aby ruští a běloruští atleti zůstali nadále vyloučeni. Neexistuje žádný důvod pro návrat Ruska do světového sportu,“ uvedla na twitteru.

Wawrzyk dnešek označil za „ostudný den pro MOV“. „Je to velmi špatné rozhodnutí, které dává argumenty ruské propagandě,“ řekl polské agentuře PAP. Myslí si, že ruský prezident Vladimir Putin tímto krokem získává informace o oslabování pozice Západu a může věřit v brzké uvolňování dalších sankcí.

Poláci by se podle náměstka neměli účastnit soutěží, kde budou závodit Rusové a Bělorusové. Zdůraznil však, že takové rozhodnutí by neměla učinit jedna země samostatně. „Mělo by to být propracováno na širším fóru, například členů EU nebo jiných zemí, které společně uvalují sankce na Rusko. Bude to mít význam, jen pokud to udělá větší skupina,“ dodal.

Dopady války na sportovce Ruska a Běloruska

Únor 2022 - V reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu vyzval Mezinárodní olympijský výbor (MOV) všechny sportovní organizace, aby přeložily či zrušily akce plánované do Ruska a Běloruska.

Ruská vlajka a olympijské kruhy? Naprosto neslučitelná myšlenka.

Sportovci nejprve měli mít právo startovat, ale bez své vlajky a ostatních státních symbolů. Čtyři dny po vpádu MOV přitvrdil a vyzval federace, aby Rusy a Bělorusy úplně vyloučily. Z mezinárodních soutěží byli postupně vyřazeni například atleti, biatlonisté, lyžaři, kanoisté, házenkáři, veslaři či bruslaři. Jako jednotlivci a s neutrálním statusem mohli závodit cyklisté a hrát tenisté. Účast ruských hokejistů v lize nijak neomezila NHL.

Duben 2022 - Organizátoři Wimbledonu vyloučili Rusy a Bělorusy z londýnského grandslamu i britských turnajů před Wimbledonem. ATP a WTA kvůli tomu za Wimbledon neudělily body do světového žebříčku, britská tenisová asociace později dostala od ATP pokutu milion dolarů (asi 23 milionů korun).

Od roku 2009 chrání centrální dvorec ve Wimbledonu před deštěm zatahovací...

Arbitráž světové sáňkařské federace FIL vyhověla kvůli vlastním stanovám stížnosti ruského svazu a zrušila rozhodnutí o suspendaci jeho sportovců, trenérů a funkcionářů ze závodů. Rusko tak poprvé na soudním poli uspělo s odvoláním proti vyloučení svých sportovců. FIL ale v červnu zařadila do stanov „nouzový paragraf“, na jehož základě Rusy znovu vyloučila.

Září 2022 - MOV začal jednat o možném návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží.

Říjen 2022 - Mezinárodní boxerská asociace IBA s okamžitou platností zrušila zákaz startu ruských a běloruských reprezentantů na svých akcích a umožnila jim vystupovat pod jejich vlajkou. IBA řídí Rus Umar Kremljov, který je považován za přítele ruského prezidenta Vladimira Putina.

Před zahájením ženského boxerského šampionátu hovoří Umar Kremljov (uprostřed),...

Největším sponzorem IBA je ruská energetická společnost Gazprom. Kvůli tomuto rozhodnutí se řada zemí včetně Česka rozhodla bojkotovat světové šampionáty.

Prosinec 2022 - Prezident MOV Thomas Bach vyzval k otevřené diskuzi o návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží. Zároveň uvedl, že sankce uvalené na spojenecké země po únorovém vpádu ruských vojsk na Ukrajinu mají zůstat v platnosti. Na summitu v Lausanne navrhla organizace OCA, zastřešující národní olympijské výbory Asie, že by sportovci Ruska a Běloruska mohli startovat na soutěžích, které pořádá.

Únor 2023 - Proti záměru MOV dostat na olympijské hry 2024 v Paříži sportovce z Ruska a Běloruska se v Evropě i v dalších zemích zvedla velká vlna nevole. Na zamítavém postoji se shodli také zástupci Českého olympijského výboru, České unie sportu, ministerstva zahraničí i Národní sportovní agentury. Bojkot her ale společně odmítli.

Březen 2023 - Dnes MOV doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu.

Rusko a olympiáda, to v posledních letech nejde kvůli státem řízenému dopingu...

Návrat by se neměl týkat sportovců, kteří jsou příslušníky armády nebo domácích bezpečnostních složek, ani aktivních podporovatelů války na Ukrajině. Striktně by se měla při mezinárodních soutěžích v případě sportovců z těchto zemí dodržovat absence národních symbolů, hymny a národních barev. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d’Ampezzo.

Autoři: ,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Paříž visela vysoko. Češek se olympiáda netýká, zastavila je urostlá Maďarka

19. května 2024  17:21,  aktualizováno  22:52

České basketbalistky ve hře 3x3 v olympijské kvalifikaci neuspěly. Anna Rylichová, Kateřina...

Ve 44 letech míří na šestou olympiádu. Řecký zubař baví, titul získal i v Česku

20. května 2024  14:29

Krátce po zápase se zabalil do řecké vlajky, kterou jeho trenér pohotově vytáhl. Stolní tenista...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ondra má Paříž na dosah. Po úvodním kvalifikačním závodu je třetí

19. května 2024  9:30,  aktualizováno  10:07

Lezec Adam Ondra obsadil v Šanghaji v úvodní ze dvou kvalifikačních soutěží o olympijské hry třetí...

Dvojskif Lukšová, Šantrůčková postoupil na OH v Paříži, kvalifikaci vyhrál

21. května 2024  12:39

Dvojskif Lenka Lukšová, Anna Šantrůčková postoupil na olympijské hry v Paříži. Dodatečnou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dvojskif Lukšová, Šantrůčková postoupil na OH v Paříži, kvalifikaci vyhrál

21. května 2024  12:39

Dvojskif Lenka Lukšová, Anna Šantrůčková postoupil na olympijské hry v Paříži. Dodatečnou...

Ve 44 letech míří na šestou olympiádu. Řecký zubař baví, titul získal i v Česku

20. května 2024  14:29

Krátce po zápase se zabalil do řecké vlajky, kterou jeho trenér pohotově vytáhl. Stolní tenista...

Paříž visela vysoko. Češek se olympiáda netýká, zastavila je urostlá Maďarka

19. května 2024  17:21,  aktualizováno  22:52

České basketbalistky ve hře 3x3 v olympijské kvalifikaci neuspěly. Anna Rylichová, Kateřina...

Ondra má Paříž na dosah. Po úvodním kvalifikačním závodu je třetí

19. května 2024  9:30,  aktualizováno  10:07

Lezec Adam Ondra obsadil v Šanghaji v úvodní ze dvou kvalifikačních soutěží o olympijské hry třetí...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...