Zátopek v komiksu. Vychází nevšední kniha o olympijské legendě

Jan Novák & Jaromír 99: Zátopek (ukázka z připravovaného komiksu) | foto: Jan Novák/Jaromír 99

12 2016
O předních světových sportovcích vycházejí psané knihy. Ale komiks? Jednou z výjimek je Emil Zátopek, legendární a slavný atlet. Půvabná publikace spisovatele a autora libreta Jana Nováka a výtvarníka Jaromíra Švejdíka je další aktivitou spojenou se čtyřnásobným olympijským vítězem, která provází české sportovce v olympijském roce.

„Emil Zátopek je osobností, která daleko přesahuje hranice sportu. Věříme, že díky tomuto komiksu oslovíme i jiné než čistě sportovní publikum,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Jan Novák při představení knihy prozradil, že původně pracoval na filmovém scénáři.

„Zjistil jsem, jaký je za Emilem Zátopkem úžasný příběh plný odvahy. Vždyť on se například vzepřel komunistické mašinerii státem řízeného sportu kvůli Stanislavu Jungwirthovi, pozdějšímu světovému rekordmanovi na 1 500 metrů. Zátopek řekl, že bez Jungwirtha, jehož otce režim z politických důvodů věznil a středotraťař měl zůstat doma, na olympijské hry do Helsinek 1952 nepoletí. Dva dny stávkoval a kamarádovu účast na olympiádě vydupal,“ nadchlo spisovatele.

V CÍLI. Jednou z inspirací byla sochaři Hankomu slavná Zátopkova fotka z...

„Nezapomeňte, jaká byla doba - mnoho lidí skončilo ve vězení, hokejoví mistři světa kutali uran. Nad Zátopkem pak visel Damoklův meč, jako vojákovi z povolání mu hrozil kázeňský trest za rozvracení reprezentace, on se ale ubránil ziskem tří zlatých olympijských medailí,“ připomněl autor historický kousek slavného atleta. Tři zlaté medaile na tratích 5, 10 km a v maratonu totiž po pěti kruhy nezískal žádný vytrvalec před ním ani po něm.

Scénář k filmu spisovatel odevzdal, spolupráce s produkcí pak ale začala váznout. „Nic se nedělo, tak mě napadlo, že scénář se dost podobná komiksovému libretu. Filmový scénář a libreto se totiž dají zaměnit, navíc komiks může obsahovat postřehy, zajímavosti či anekdoty, které by se do filmu dát nedaly. A panu Kejvalovi se nápad líbil,“ přiblížil Novák.

Podobně vše zaujalo Jaromíra Švejdíka. „Vždycky nějaký čas zvažuji, než se do něčeho pustím, ale tady nebylo co řešit, scénář se mi líbil,“ podotkl všestranný umělec známý jako Jaromír 99 a přiznal, že práce na komiksu mu trvala přibližně půldruhého roku.

Fotogalerie

Jak dlouho mu trvalo, než tvář Emila Zátopka dostala „svou podobu“? „Nějaký čas si to vyžádalo. Jistá potíž spočívala v tom, že Emil Zátopek byl reálná postava, nešlo si vymýšlet jako v jiných případech.“

Po knize Emil Běžec od Pavla Kosatíka, kterou vydal Český olympijský výbor vlastním nákladem, tak přichází na svět další dílo věnované legendárnímu atletovi.

„Komiks je součástí řady aktivit spojených s kampaní Českého olympijského týmu, která zdůrazňuje hodnoty jako jsou odhodlání, fair play nebo odvaha. Ty všechny Emil Zátopek představuje,“ uvedl Marek Tesař, marketingový ředitel ČOV.

Komiks s názvem Zátopek s podtitulem ...když nemůžeš, tak přidej, vydávají společně Český olympijský výbor a nakladatelství Argo a Paseka, na pultech by se měl objevit v tomto týdnu.

Autor:

Nejčtenější

Italská kandidatura na ZOH má větší podporu obyvatel než švédská

Pouze startovat pod pěti kruhy některým nestačí, tato snowboardistka závodí...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořadatelství zimních olympijských her v roce...

Na ZOH v roce 2022 bude hrát hokejový turnaji i domácí Čína

Většina mladých čínských hokejistů nosí pod helmou ochranné brýle. I během...

Na olympijském turnaji hokejistů v roce 2022 v Pekingu se představí i reprezentace domácí Číny....

Další z rubriky

Krpálek a spol. se chystají na Evropské hry. V nominaci je 117 Čechů

MISTR EVROPY. Český judista Lukáš Krpálek a jeho vítězné gesto poté, co ve

Ambiciózní výpravu vyšlou Češi na druhý ročník Evropských her. V nominaci, kterou zveřejnil Český...

MOV oficiálně upravil výsledky bobů z olympijských her v Soči

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Pět let po skončení olympijských her v Soči Mezinárodní olympijský výbor oficiálně potvrdil...

KOMENTÁŘ: Proč je fajn mít breakdance na olympiádě

Breakdance, ilustrační foto

Kam kráčíš, olympiádo? Mění se tvé pompézní stadiony v šapitó, v němž místo sportovních reků budou...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz