Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Černochová o Svobodovi: Pojedeme za ukrajinskými vojáky, snad změní názor

  13:04
Olympijský vítěz v pětiboji a do dneška i předseda Komise sportovců Českého olympijského výboru David Svoboda v pátek před půl jedenáctou zamířil do sídla ministerstva obrany přímo do kanceláře šéfky resortu Jany Černochové (ODS). Svoboda musel vysvětlovat své výroky o možnosti startu Rusů a Bělorusů na hrách, k čemuž se kloní Mezinárodní olympijský výbor. V průběhu dne Svoboda v čele Komise sportovců ČOV skončil.
Jana Černochová a David Svoboda

Jana Černochová a David Svoboda | foto: koláž iDNES.cz

Šampion z olympiády v Londýně by byl pro jejich připuštění na hry, kromě jiného na upozornění moderátorky České televize, že valné shromáždění OSN opakovaně v rezolucích odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, reagoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“

Reakce sportu na válku na Ukrajině

Byť se za svoje slova v ČT později omluvil, rozlítil jimi kromě řady lidí také ministryni Černochovou. Ta se jménem resortu obrany od jeho slov nejprve distancovala, později v textové zprávě uvedla, že prověřuje možnosti Svobodova potrestání.

MF DNES a server iDNES.cz měly s Černochovou dlouho domluvený rozhovor. Shodou okolností do toho přišly Svobodovy výroky v televizi, a tak se stalo, že zlatý olympionik redaktora MF DNES střídal v kanceláři Jany Černochové.

Souhlasíte s doporučením MOV vrátit ruské a běloruské sportovce do soutěží, byť bez národních symbolů, barev a hymny?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 4. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

Takto ministryně k věci odpovídala krátce předtím, než se se Svobodou setkala. Na stole měla už při rozhovoru pro MF DNES a server iDNES.cz rozložené fotografie dvou set ukrajinských sportovců, kteří po ruské invazi zahynuli.

Může to být mýlka. Svoboda je jako slon v porcelánu. V Kremlu mají radost

Jak chcete Svobodu potrestat?
Moje reakce přišla dřív, než se pan Svoboda omluvil. Mě na ten rozhovor v ČT upozornila celá řada lidí. Pustila jsem si ho a musím říct, že jsem z toho byla velmi nemile překvapena. Kromě zpochybňování OSN, kromě toho, že se odvolával na olympijskou chartu, si asi pan Svoboda při tom rozhovoru neuvědomil jednu podstatnou věc - že tady reprezentuje resortní tým Dukla s nějakou historií. Pan Svoboda je vojákem z povolání. Takže tady došlo i k pochybení z hlediska služebního zákona, protože vojákovi z povolání nepřísluší, aby se pouštěl do takovýchto spekulací. Kdyby to říkal někde v restauraci před svými kamarády, má to asi jiný dosah, než když to řekne ve veřejnoprávním médiu. A to ještě způsobem, že na začátku tam asi oběti byly, ale pak už je to sporné a může docházet k nějakým mýlkám. Mrzí mě, že tímto způsobem do toho byla vtažena armáda a náš resort.

Svoboda byl pro návrat Rusů, teď se omlouvá: Neměl jsem den

Chcete tedy Svobodu potrestat, nebo ne? Případně jak? Někteří lidé včetně novinářů volají i po jeho vyhazovu z armády…
Poté, co se na mě novináři sesypali s dotazy, jak to budeme řešit, jestli ho degradujeme, svlékneme z uniformy a podobně, tak jsem paní redaktorce ze Seznamu odpověděla - myslím, že velmi v klidu a velmi slušně -, že v tuto chvíli náš resort prověřuje u personalistů, jaké máme vůbec možnosti. To je všechno, co jsem řekla! Pak se toho ale chytily nějaké antisystémové skupiny, které začaly zdůrazňovat, co si možná myslela a napsala paní redaktorka, ale nemyslela jsem si to já, tak věc vyostřili. Takže jsem teď téměř za inkvizitorku, která by si bez toho, že se s panem Svobodou potká, dělala závěry.

Potkáte se s Davidem Svobodou a chcete ho potrestat?
Za chvilku po našem rozhovoru sem na resort ministerstva obrany pan Svoboda přijde. Mám tady na stole 200 fotografií se jmény mrtvých ukrajinských sportovců. Určitě mezi nimi i on najde někoho, koho zná. Jsou to lidé, kteří se už nikdy na žádnou olympiádu nepodívají, neobejmou svoje ženy, děti, muže, neudělají nic. To, že se pan Svoboda pouštěl na velmi tenký led s tím, že komentuje, jestli Rusko a Bělorusko se má účastnit takto významného klání, považuji za chybu. Myslím, že dostatečným trestem bude pro pana Svobodu v tuto chvíli to, že by se mnou měl vyjet do Libavé ve chvíli, kdy tam bude další turnus ukrajinských vojáků, které tu cvičíme. Ať tam se mnou jede, aby se s těmi lidmi tváří v tvář setkal. Aby si vyslechl, čím si prošli, slyšel jejich životní příběhy. I mezi nimi je celá řada sportovců, byť neříkám, že vždycky olympioniků. Když stojíte tváří v tvář lidem, kteří vědí, že až za dva týdny skončí výcvik, půjdou do první linie na frontu a počítají s tím, že se také nemusejí vrátit domů, tak myslím, že si lidé, jako je pan Svoboda, mohou na spoustu věcí upravit názor a přehodnotit ho.

KOMENTÁŘ: Neustupujme Rusku. Vyslanci říše lži si teď nezaslouží zvláštní ohledy

Svoboda kromě jiného prezentoval názor, že ruští a běloruští sportovci za vedení své země v čele s prezidentem Putinem nemohou. Že celý život dřou a kvůli politikům a jejich plánům, které nemohou ovlivnit, přijdou o akci, kvůli které se tak snaží. Takový argument neberete?
Myslím, že jsou tu i příklady z minulosti. V roce 1948, což bylo dva a půl roku po ukončení války, pokud do toho počítáme i Tichomoří, měly země jako Německo či Japonsko zákaz účasti na olympijských hrách. I příklady z historie tedy jasně ukazují, že je zapotřebí dát zemím, které vyvolaly válečný konflikt, v němž zemřely statisíce lidí, najevo, že z toho nelze vyčleňovat část obyvatelstva. Například těch, kteří pod ochranou takového státu sportují a dělají, že se nic nestalo. Před námi vidíte fotky dvou set ukrajinských sportovců, kteří v té válce zahynuli. Také třeba trénovali na olympiádu, ale už na ní nikdy nepojedou, protože je Putinův režim zavraždil. Mimochodem, Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) se vůbec netajil, že na poslední zimní olympiádě v Číně získali ze 32 medailí hned 14 ruští vojenští sportovci. Takže ani není jistota, že by se olympiády neúčastnili ruští vojáci. To opravdu chceme? Já ne!

ANALÝZA: MOV se ocitl v ruské pasti. A odpovědnost přehodil na druhé

Pochopil jsem správně, že Davida Svobodu z uniformy svlékat nehodláte?
Některé věci se musí řešit v klidu. Paní redaktorce jsem velice klidně napsala, že zvažujeme, jaké vůbec nám právo, zákoník práce, respektive zákon o vojácích z povolání, dává možnosti. Až budu za chvilku s panem Svobodou mluvit, budu si chtít vyslechnout, proč řekl, co řekl. Jak vůbec vidí sám sebe coby vojáka z povolání. Stejně tak by mě zajímalo, zda jeho názory zazněly proto, že měl špatný den, jak napsal v omluvě, anebo co je za tím víc. Chápu, že pro lidi, kteří nejsou úplně vojáky z povolání, kteří by nosili uniformu každý den - protože je hlavně sportovec -, může být vychytávání některých věcí složitější. Myslím, že už stejnou chybu, aby se pouštěl do takových polemik, neudělá. To bych od něj chtěla slyšet vedle té omluvy. Věřím, že pro něj bude dostatečně jasné a srozumitelné, když se potká s Ukrajinci při výcviku v Libavé. Může se jich zeptat, co si oni myslí o rezoluci OSN a o tom, jestli na Ukrajině byli mrtví jen na začátku a že teď někdo ohýbá pravdu. Podle mě je důležité, aby si tímto - v uvozovkách - očistcem pan Svoboda prošel. Protože možná pochopí věci, které mu řada lidí na sociálních sítí vyčítala, byť si ho za jeho sportovní výkony vážili. Rozhodně se ale nepřidám na stranu inkvizitorů, kteří by bez jakéhokoli rozmyslu volali po radikálních řešeních. Není to můj styl a ve výroku, který jsem uvedla, také nic takového nezaznělo. Že si to možná část novinářské veřejnosti přála a opisovala to od sebe, to je druhá věc.

Autor:

OH 2024 v Paříži: Program, české naděje i sportoviště

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Lukáš Krpálek, Jiří Prskavec, Jiří Lipták, Barbora Krejčíková, Lukáš Rohan, Alexander Choupenitch, Jakub Vadlejch, Jiří Přívratský, Petr Nymburský, Ondřej Perušič, David Schweiner, Marie Horáčková, Martin Fuksa

  • Nejčtenější

Není to špatné. Starostka Paříže se koupala v Seině, aby ukázala její čistotu

Starostka Paříže Anne Hidalgová a šéf organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet se společně koupali v Seině, aby dokázali její čistotu. Řeka protékající metropolí bude místem zahajovacího...

17. července 2024  11:16

Byla to diskriminace. Bikerka se u tribunálu domohla olympijské nominace

Novozélandská bikerka Sammie Maxwellová se dočkala dodatečného zařazení do olympijského týmu. Domácí sportovní tribunál rozhodl, že ji nominační výbor svazu neoprávněně vyřadil na základě zastaralé...

16. července 2024  11:11

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olympijská vesnice chtěla být zelená, nemá klimatizaci. Státy si vozí vlastní

Jedním z cílů organizátorů her v Paříži je i udržitelnost a minimalizování dopadu na životní prostředí. I proto v pokojích v olympijské vesnici místo klasické klimatizace nainstalovali speciální...

22. července 2024  14:21

Český plášť mezi nejzajímavějšími. Olympijská kolekce je ve výběru MOV

Prolnutí národní hrdosti, inovativního designu a nejvyspělejší módy. Tak nazval Mezinárodní olympijský výbor příspěvek na svém instagramovém profilu, ve kterém představil sedm outfitů pro zahajovací...

18. července 2024  12:23

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset Rusů a sedm Bělorusů nedodrželo podmínku neutrality pro účast na olympiádě

Deset ruských a sedm běloruských sportovců, kteří mají startovat na olympiádě v Paříži, porušilo podle organizace specializující se na humanitární právo pravidlo neutrality definované Mezinárodním...

18. července 2024  16:32

Rána pro olympijské naděje. Zraněná Vondroušová nebude obhajovat stříbro

Tenistka Markéta Vondroušová nebude kvůli nespecifikovanému zranění ruky startovat na olympijských hrách v Paříži, kde měla obhajovat tři roky staré stříbro z Tokia. Vítězka loňského Wimbledonu a...

22. července 2024  15:02,  aktualizováno  15:22

Olympijská vesnice chtěla být zelená, nemá klimatizaci. Státy si vozí vlastní

Jedním z cílů organizátorů her v Paříži je i udržitelnost a minimalizování dopadu na životní prostředí. I proto v pokojích v olympijské vesnici místo klasické klimatizace nainstalovali speciální...

22. července 2024  14:21

James bude jako první basketbalista vlajkonošem americké výpravy na OH

Hvězdný LeBron James bude jako první basketbalista v historii vlajkonošem americké výpravy na slavnostním zahájení olympijských her. Jednoho z nejlepších hráčů historie vybrali pro čestnou roli na...

22. července 2024  13:58

PROGRAM A HITY PAŘÍŽE: Kdy zabojují o olympijské medaile hlavní české naděje

Kdy bude o třetí zlatou medaili v řadě usilovat judista Lukáš Krpálek? Kdy se ukáže kajakář Jiří Prskavec? Kdy proběhne tenisový turnaj s početným českým zastoupením? A co další české i světové...

22. července 2024  12:51

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...